Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 17. marca 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Týraných žien medziročne ubudlo

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 03.12.2011

Z prieskumu vieme, že zhruba 150.000 žien zažíva ročne násilie od blízkej osoby
Týraných žien medziročne ubudlo
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/free
 

Pri porovnaní rokov 2009 a 2010 sa výskyt odhalených prípadov násilia páchaného na ženách medziročne znížil. Potvrdzujú to štatistické údaje Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI). Zo štyroch (fyzické, psychické a emocionálne, sociálne, ekonomické) zadefinovaných foriem však zdravotníctvo odhaľuje vo svojich zariadeniach len dve, ktoré má v kompetencii.

Násilie fyzické zahŕňa formy násilného zaobchádzania ako je sácanie, kopanie, fackanie, bitie, ťahanie za vlasy, popálenie, pichnutie ostrým predmetom, postrelenie až vražda. Pod psychickým a emocionálnym násilím rozumieme citové a slovné týranie, ničenie sebaúcty, narúšanie sebadôvery a psychického zdravia, vyvolávanie pocitov viny, neprestajnú kritika, zosmiešňovanie na verejnosti a v súkromí, ignorovanie, spochybňovanie, urážlivé poznámky o výzore alebo charaktere, osočovanie, nadávky, vyhrážanie sa ublížením žene alebo jej rodine a priateľom, výroky spochybňujúce psychické zdravie, svojprávnosť a podobne.
 
Ambulancie všeobecného lekárstva, lekárske služba prvej pomoci (LSPP) všeobecnej ambulantnej starostlivosti pre dospelých - ambulantné a výjazdové evidovali v roku 2009 až 1692 žien s fyzickými indikátormi, oproti roku 2010, keď ich bolo 927. S príznakmi psychického týrania v roku 2009 evidovali 1563 žien, o rok neskôr 672. S indikátormi oboch foriem násilia evidovali v roku 2009 1172 žien, o rok neskôr 606 žien. Gynekologické ambulancie tiež zaznamenali pokles prípadov – zo 158 žien s fyzickými indikátormi násilia v roku 2009 ich bolo o rok neskôr 101, s psychickými indikátormi v rovnakom čase poklesol počet prípadov z 36 na 28 a s príznakmi oboch foriem násilia z 93 prípadov na 39. Psychiatrické ambulancie v roku 2009 hlásili 509 prípadov fyzického násilia, o rok neskôr 193. Pri príznakoch psychického násilia poklesol za rovnaké obdobie počet týraných žien z 1145 na 459 a pri príznakoch oboch foriem násilia zaznamenali psychiatrické ambulancie vzostup zo 466 prípadov v roku 2009 na 835 v roku 2010.

Informácie o ženách s podozrením na ohrozenie násilím sa zbierajú prostredníctvom výkazov, ktoré poskytujú ambulancie s odbornosťou všeobecné lekárstvo, LSPP všeobecná ambulantná starostlivosť pre dospelých- ambulantná a výjazdová aj gynekologické a psychiatrické ambulancie.

„Bol by to veľmi pozitívny trend, keby sa výskyt násilia páchaného na ženách tak rapídne – o tretinu až o polovicu – znížil, bol by to dokonca svetový unikát“ hovorí Oľga Pietruchová, riaditeľka odboru rodovej rovnosti a rovnosti príležitostí MPSVR SR. „Mám však silné obavy, že v skutočnosti sa buď prípady menej dôsledne evidovali alebo sa v časoch krízy ženy nechcú priznať k domácemu násiliu, pretože sa boja v prípade stíhania partnera existenčných problémov pre seba a svoje deti. Dôvody môžu byť rôzne. Násilie páchané na ženách má totiž vysokú latenciu a z prieskumu vieme, že zhruba 150.000 žien zažíva ročne násilie od blízkej osoby. Identifikované prípady teda predstavujú skutočne iba povestnú „špičku ľadovca“.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
O prácu mimo výrobných liniek príde 3 600 ľudí.
pred 6 rokmi
Amerického rappera a herca DMX museli v stredu večer hospitalizovať v Charlotte po tom, čo sa priotrávil jedlom.
pred 5 rokmi
Štátna veterinárna a potravinová správa SR upozorňuje na poľské vafľové trubičky, v ktorých bolo použité sušené mlieko kontaminované jedom na hlodavce.
pred 6 rokmi
Dokončené prvé prototypy začali jazdné skúšky superšportiaku, s ktorého sériovou produkciou plánuje štuttgartská automobilka Porsche spustiť v septembri 2013.
pred 6 rokmi
Zrušiť rozdiel medzi internetovým a klasickým predajom sa rozhodol náš najväčší internetový obchod HEJ.sk.
pred 4 rokmi
Zmena verejného hlasovania o personálnych otázkach sudcov na tajné vráti rozhodovanie o súdnictve za zatvorené dvere bez možnosti verejnej kontroly, vraví Lucia Žitňanská.
pred 5 rokmi
Typ, ktorý bol uvedený na trh pred piatimi rokmi, tak prichádza v novej podobe s väčšími rozmermi a prináša prvky a výbavu, ktoré sú bežne u vozidiel o triedu vyššie.
pred 4 rokmi
Exotická speváčka, vlastným menom Kristína Tranová, sa narodila v Bratislave, kde ju aj teraz môžete stretnúť.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT