Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 24. júna 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Týraných žien medziročne ubudlo

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 03.12.2011

Z prieskumu vieme, že zhruba 150.000 žien zažíva ročne násilie od blízkej osoby
Týraných žien medziročne ubudlo
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/free
 

Pri porovnaní rokov 2009 a 2010 sa výskyt odhalených prípadov násilia páchaného na ženách medziročne znížil. Potvrdzujú to štatistické údaje Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI). Zo štyroch (fyzické, psychické a emocionálne, sociálne, ekonomické) zadefinovaných foriem však zdravotníctvo odhaľuje vo svojich zariadeniach len dve, ktoré má v kompetencii.

Násilie fyzické zahŕňa formy násilného zaobchádzania ako je sácanie, kopanie, fackanie, bitie, ťahanie za vlasy, popálenie, pichnutie ostrým predmetom, postrelenie až vražda. Pod psychickým a emocionálnym násilím rozumieme citové a slovné týranie, ničenie sebaúcty, narúšanie sebadôvery a psychického zdravia, vyvolávanie pocitov viny, neprestajnú kritika, zosmiešňovanie na verejnosti a v súkromí, ignorovanie, spochybňovanie, urážlivé poznámky o výzore alebo charaktere, osočovanie, nadávky, vyhrážanie sa ublížením žene alebo jej rodine a priateľom, výroky spochybňujúce psychické zdravie, svojprávnosť a podobne.
 
Ambulancie všeobecného lekárstva, lekárske služba prvej pomoci (LSPP) všeobecnej ambulantnej starostlivosti pre dospelých - ambulantné a výjazdové evidovali v roku 2009 až 1692 žien s fyzickými indikátormi, oproti roku 2010, keď ich bolo 927. S príznakmi psychického týrania v roku 2009 evidovali 1563 žien, o rok neskôr 672. S indikátormi oboch foriem násilia evidovali v roku 2009 1172 žien, o rok neskôr 606 žien. Gynekologické ambulancie tiež zaznamenali pokles prípadov – zo 158 žien s fyzickými indikátormi násilia v roku 2009 ich bolo o rok neskôr 101, s psychickými indikátormi v rovnakom čase poklesol počet prípadov z 36 na 28 a s príznakmi oboch foriem násilia z 93 prípadov na 39. Psychiatrické ambulancie v roku 2009 hlásili 509 prípadov fyzického násilia, o rok neskôr 193. Pri príznakoch psychického násilia poklesol za rovnaké obdobie počet týraných žien z 1145 na 459 a pri príznakoch oboch foriem násilia zaznamenali psychiatrické ambulancie vzostup zo 466 prípadov v roku 2009 na 835 v roku 2010.

Informácie o ženách s podozrením na ohrozenie násilím sa zbierajú prostredníctvom výkazov, ktoré poskytujú ambulancie s odbornosťou všeobecné lekárstvo, LSPP všeobecná ambulantná starostlivosť pre dospelých- ambulantná a výjazdová aj gynekologické a psychiatrické ambulancie.

„Bol by to veľmi pozitívny trend, keby sa výskyt násilia páchaného na ženách tak rapídne – o tretinu až o polovicu – znížil, bol by to dokonca svetový unikát“ hovorí Oľga Pietruchová, riaditeľka odboru rodovej rovnosti a rovnosti príležitostí MPSVR SR. „Mám však silné obavy, že v skutočnosti sa buď prípady menej dôsledne evidovali alebo sa v časoch krízy ženy nechcú priznať k domácemu násiliu, pretože sa boja v prípade stíhania partnera existenčných problémov pre seba a svoje deti. Dôvody môžu byť rôzne. Násilie páchané na ženách má totiž vysokú latenciu a z prieskumu vieme, že zhruba 150.000 žien zažíva ročne násilie od blízkej osoby. Identifikované prípady teda predstavujú skutočne iba povestnú „špičku ľadovca“.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 

Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Ceres je 100% čistá ovocná šťava - bez prídavku...
Elektrikári nonstop Bratislava. Elektroinštalác...Sú tu pre Vás ľahko dostupné pôžičky od 400 Eur...


125.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 25 m2
94 990.00 €
Na predaj byt, 3 izby, rozloha 90 m2
181 525.00 €
Na predaj stavebný pozemok, rozloha 3 425 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
20. Medzinárodný festival horských filmov v Poprade sa uskutoční 10. až 14. októbra.
pred 7 rokmi
Fanúšikovia ich uvidia 22.11. v Bratislave v NTC a 24.11. v Košiciach v Steel Arene.
pred 4 rokmi
Tina Turner bude mať v novembri neuveriteľných 75. rokov. Z toho dôvodu a tiež pri príležitosti sviatku svätého Valentína vyšiel ešte vo februári výber jej 18 skladieb, zameraný na piesne s milostnou tematikou.
pred 3 rokmi
Zlaté sošky sú rozdané a podobne ako každý rok, priniesol oscarový večer mnohé prekvapenia i sklamania...
pred 6 rokmi
Najmenej 28 ľudí vrátane 22 detí zahynulo v utorok večer pri havárii autobusu v južnom švajčiarskom kantóne Valais pri hranici s Talianskom. Autobus viezol 52 Belgičanov, väčšinou deti.
pred 6 rokmi
Monet bol pravým zakladajúcim otcom a obhajcom hnutia impresionizmu. Zo všetkých impresionistov bol v umeleckom svete najznámejší.
pred 6 rokmi
Vedci pred niekoľkými rokmi tvrdili, že mužský pohlavný chromozóm Y postupne mizne.
pred 4 rokmi
Známy slovenský hudobník Martin Valihora, ktorý býva označovaný za bubeníka s geniálnymi schopnosťami, opäť poteší všetkých priaznivcov kvalitnej hudby.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT