Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. marca 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Takmer 50% ľudí súhlasí s registrovanými partnerstvami

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 15.08.2012

Podľa prieskumu verejnej mienky sa postoj slovenskej verejnosti posúva v prospech registrovaných partnerstiev
Takmer 50% ľudí súhlasí s registrovanými partnerstvami
Zdroj obrázku: Internet
 

Postoj k homosexuálnym partnerstvám sa v značnom rozsahu posúva v ich prospech. Potvrdili to výsledky prieskumu verejnej mienky, ktorý v júli tohto roku realizovalo Občianske združenie Iniciatíva Inakosť prostredníctvom agentúry Focus. Július Kolenič a Martin Macko z Iniciatívy Inakosť a zástupca agentúry Focus Ivan Dianiška predstavili na dnešnej tlačovej konferencii pomery názorov na registrované partnerstvá.

S registrovanými partnerstvami by určite súhlasilo 9 % a skôr súhlasilo 38 % opýtaných. Proti tomu sa vyjadrilo 23 % respondentov, skôr by nesúhlasilo 15 %. Od roku 2009 tak narástol o päť percentuálnych bodov počet tých, ktorí s homosexuálnymi partnermi v registrovanom zväzku nemajú problém. O dva percentuálne body klesol počet tých, ktorí s registráciou nesúhlasia. Prieskum sa netýkal iba formy spolunažívania párov s rovnakým pohlavím. Zameral sa aj na oblasti, ktoré s partnerstvom súvisia a ktoré Iniciatíva Inakosť označila za kľúčové dôvody, prečo partneri a partnerky rovnakého pohlavia chcú žiť v uznanom zväzku. Prístup k informáciám o zdravotnom stave partnera či partnerky by podľa prieskumu umožnilo 75 % opýtaných. Za ľudské práva označili iniciátori prieskumu aj nárok na voľno po úmrtí partnera na zabezpečenie pohrebu. Voľno odobrilo 73 % respondentov. Pomer reakcií sa menil pri otázkach o vzájomnej vyživovacej povinnosti medzi partnermi, za ktorú sa vyslovilo 50 % opýtaných. Proti tomuto podnetu sa vyjadrilo 31 % z oslovenej vzorky. Poberanie dôchodku po zosnulom partnerovi by umožnilo 48 % a naopak 36 % respondentov sa s týmto návrhom skôr nestotožnilo.

Iniciatíva Inakosť konštatovala, že verejná mienka sa stále posúva smerom k prijatiu zákona o registrovanom partnerstve. Na Slovensku sú podľa predstaviteľov združenia splnené spoločenské predpoklady na prijatie tohto zákona. V Európe podľa nich nespadá téma homosexuálnych partnerstiev len do programov liberálnych strán, ale zaoberajú sa ňou "z hľadiska presadzovania rovnosti" aj strany so sociálno-demokratickým zameraním. Ako sa vyjadril Kolenič, "život v páre, život s niekým, o koho sa možno oprieť, s kým chcem prežiť celý zvyšok svojho života, je podmienkou na šťastný, plnohodnotný a dôstojný život. Slovenská republika by mala umožňovať stanovenie oficiálnych pravidiel pre takýto život aj pre páry rovnakého pohlavia".

Klesajúci odpor k homosexuálom Dianiška odôvodňuje generačnou výmenou a ich prirodzeným demografickým vývojom. Liberálnejší prístup k prijatiu zákona o registrovaných partnerstvách uplatňujú ľudia s vysokoškolským vzdelaním a mladí ľudia žijúci vo vysokoškolských mestách. Na prieskume sa zúčastnilo 1 026 ľudí starších ako 18 rokov. Prebiehal formou priamych rozhovorov v čase od 3. do 9.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Výdatná snehová nádielka v Taliansku ešte viac poškodila rímske Koloseum, ktoré už i tak potrebovalo opraviť.
pred 4 rokmi
Vydavateľstvo Opus sa v edícii Opus 100 dostalo k siedmej desiatke a doteraz vyšlo už cez 70 dvojalbumov.
pred 11 rokmi
Lov papierových šarkanov patrí k najobľúbenejším hrám afganských detí.
pred 6 rokmi
Stálica českej populárnej hudby Marie Rottrová na jednom z výberov svojich najväčších hitov.
pred 8 rokmi
Z niektorých štúdií vyplýva, že dlhodobé užívanie vody, obsahujúcej fluorid sodný môže spôsobiť problémy. Viete o tom, aké problémy na vás číhajú?
pred 6 rokmi
ESET objavil trójskeho koňa, ktorý vďaka sociálnemu inžinierstvu ukradol prihlasovacie údaje viac než 16-tisícom užívateľov sociálnej siete Facebook.
pred 7 rokmi
Pri pozorovaní prechodu Venuše pred Slnkom treba dodržiavať všetky pravidlá pre bezpečné pozorovanie Slnka, inak môže dôjsť k poškodeniu zraku.
pred 3 rokmi
Novú strechu aj rekonštrukciu starej je najlepšie urobiť s TONDACHOM

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT