Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 24. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Sobota je venovaná darcom krvi

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 13.06.2014

Na Slovensku je podľa Národnej transfúznej služby SR registrovaných 336 817 darcov krvi.
Sobota je venovaná darcom krvi
Zdroj obrázku: SITA
 

V sobotu 14. júna si pripomíname Svetový deň darcov krvi. Národná transfúzna služba SR (NTS SR) pri tejto príležitosti organizuje Deň otvorených dverí na svojich odberových pracoviskách v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Nitre, Martine, Nových Zámkoch, Poprade, Prešove, Trenčíne, Trnave a Žiline. Sprístupnené budú od 8:00 do 14:00. Záujemcovia majú možnosť na týchto miestach darovať krv a takisto spoznať detailnejšie náplň práce NTS SR.

Slovensko je v zásobovaní nemocníc krvou práve vďaka darcom sebestačné. "Potreby slovenského zdravotníctva zabezpečujeme ročne asi 200 000 odbermi," povedala riaditeľka NTS SR Renáta Dundová. "Transfúziologické zariadenia na Slovensku vyexpedujú na transfúziu pre pacientov ročne asi 180 000 vakov červených krviniek, okolo 25 000 vakov krvných doštičiek a približne 90 000 vakov plazmy". V súčasnosti podľa Dundovej eviduje NTS SR 336 817 darcov.

Najviac darcov, 42 percent, má krvnú skupinu A. Z hľadiska univerzálnosti je najvzácnejšou skupina 0 negatív, pretože ju je možné použiť pre všetkých pacientov. Najväčší pokles zásob krvi pociťuje NTS SR každoročne v letnom období - v júli a auguste. "K poklesu zásob dochádza pre nižší počet darcov krvi z dôvodu dovolenkového obdobia a vysokých letných teplôt," povedala Dundová. "Študenti, ktorí tvoria najväčšiu darcovskú základňu, sú odcestovaní a ľudia po návrate z dovolenky môžu ísť darovať krv až po určitom období". Nemocnice v tomto období však majú často aj zvýšené požiadavky, keďže okrem naplánovaných operačných zákrokov, transplantačných programov a liečbe pacientov, ktorí potrebujú transfúzne lieky, sa stáva viac úrazov, závažných dopravných nehôd a z nich vyplývajúce ťažké úrazy s masívnym krvácaním. "Preto by sme chceli vyzvať darcov, aby prišli darovať krv ešte pred odchodom na dovolenku a pomohli nám tak zabezpečiť dostatočné zásoby krvných prípravkov pre tých, ktorí to v lete budú potrebovať," povedala Dundová.

Darovanie krvi je podľa zákona možné len bezplatne. Darcovia však majú právo na poskytnutie jednorazového drobného občerstvenia v nepeňažnej forme alebo príspevku na občerstvenie v nepeňažnej forme. Tiež majú právo na uhradenie preukázaných nákladov spojených s darovaním, napríklad cestovného. Podľa Zákonníka práce má darca nárok aj na pracovné voľno s náhradou mzdy. Štát si pravidelných darcov uctieva formou udeľovania Jánskeho plakiet, ktoré darcom krvi pravidelne odovzdávajú na pôde Slovenského Červeného kríža.

Svetový deň darcov krvi každý rok poukazuje na dôležitosť pravidelného darovania krvi, na potrebu dostatku krvi a vzdáva vďaku dobrovoľným bezpríspevkovým darcom krvi, ktorí svojim skutkom zachraňujú životy ľudí. Tohtoročná kampaň pod heslom "Daruj krv - zachráň život tým, ktoré ho dávajú“ upriamuje pozornosť na ženy ako nositeľky nového života a v súvislosti s nimi na dôležitosť dostupnosti krvných prípravkov a včasného podania krvných prípravkov ženám počas tehotenstva alebo pôrodu. Nedostatok krvi pre rodičky je problémom hlavne v afrických štátoch. Kampaň sa taktiež zameriava na vyzdvihnutie potreby bezpečného darcovstva krvi a zdôrazňuje, že len pravidelný dobrovoľný bezpríspevkový darca je najbezpečnejším zdrojom krvných zásob. Na Slovensku tento rok prevzala záštitu nad Svetovým dňom darcov krvi prvá dáma Silvia Gašparovičová.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Nemenovaná žena z Iowy povedala svojmu lekárovi, že pásomnicu si kúpila na internete a následne ju prehltla.
pred 7 rokmi
Výnimočný športiak so španielskym rodokmeňom Aspid GT-21 Invictus
pred 3 rokmi
Akonáhle ste online, tak vás majú. Hackeri, ktorým stačí zopár kliknutí k tomu, aby vám zničili život.
pred 7 rokmi
Najväčší svetový výrobca softvéru Microsoft za patenty a práva na ich využívanie internetovej spoločnosti zaplatí celkovo 1,06 mld. USD.
pred 7 rokmi
Na rokovaní Rady RTVS nový generálny riaditeľ hovoril aj o personálnych zmenách
pred 8 rokmi
Legendárny britský streetartista a graffiti writer Banksy, ktorý zatiaľ neodhalil svoju identitu, prináša do kín provokatívny mystifikačný dokument o street artovej scéne.
pred 7 rokmi
Niektoré modely môžu mať totiž problémy s riadením a vodným čerpadlom.
pred 7 rokmi
Usporiadatelia sa teraz chcú sústrediť na letnú Pohodu 2013 a jesenný koncert Marka Lanegana.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT