Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. júla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

September bude mesiacom Alzheimerovej choroby

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 30.08.2013

Až 40 percent ľudí s demenciou tvrdí, že majú pocit vylúčenia zo spoločnosti a zažívajú situácie, keď sa s nimi zaobchádza odlišne pre ich diagnózu.
September bude mesiacom Alzheimerovej choroby
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Svetový deň Alzheimerovej choroby doteraz pripadal každoročne na 21. september. Pre globálny nárast počtu postihnutých bude patriť tomuto ochoreniu a postihnutým na celom svete celý mesiac september. Viac ako 36 miliónov ľudí na celom svete žije život poznačený Alzheimerovou chorobou alebo inou formou demencie. Pri súčasnom trende sa odhaduje nárast do roku 2050 na 115 miliónov. Na Slovensku sa počet postihnutých týmto ochorením odhaduje na 50 až 60 tisíc.

Alzheimerova choroba je často skrytá, nehovorí sa o nej alebo je ignorovaná, a to aj napriek tomu, že osoba s demenciou a jej rodinní opatrovatelia nevyhnutne potrebujú podporu vo svojich rodinách, priateľstvách a komunitách. Počas Svetového mesiaca Alzheimerovej choroby sa to celosvetová kampaň pokúsi zmeniť. Jedným z najničivejších účinkov demencie je stigmatizácia a sociálne vylúčenie. Oba tieto faktory sú tiež hlavnými prekážkami priznania diagnózy demencie sebou samým alebo rodinou. Až 40 percent ľudí s demenciou tvrdí, že majú pocit vylúčenia zo spoločnosti a zažívajú situácie, keď sa s nimi zaobchádza odlišne pre ich diagnózu. Jeden zo štyroch opatrovateľov priznáva, že pocítil sociálne vylúčenie. Až štvrtina ľudí s demenciou a jeden z desiatich opatrovateľov priznáva, že diagnózu skrýva alebo zatajuje.

Sociálna stigma je dôsledkom nedostatku vedomostí o demencii a môže mať početné dlhodobé a krátkodobé efekty ako napríklad oslabenie rodinných väzieb, nedostatočnú starostlivosť o postihnutého či neskorú diagnostiku a podporu. Preto počas septembra, ktorý je vyhlásený za Svetový mesiac Alzheimerovej choroby, ľudia na celom svete spoločne hovoria o stigmatizácii a jej dôsledkoch. Na Slovensku hrá dôležitú úlohu pri znižovaní stigmy a zlepšení kvality života ľudí s Alzheimerovou chorobou Slovenská Alzheimerova spoločnosť, Centrum MEMORY a Nadácia MEMORY.

Počas Svetového mesiaca Alzheimerovej choroby čakajú verejnosť prednášky o tejto chorobe, ľudia sa môžu zúčastniť na stretnutiach podporných skupín pre rodinných príslušníkov v piatich mestách - Bratislave, Banskej Bystrici Hronci, Nitre a Banskej Štiavnici. Centrum MEMORY bude bezplatne testovať pamäť a uskutoční aj sa 5. medzinárodná konferencia Aktivizácia seniorov a nefarmakologické prístupy v liečbe Alzheimerovej choroby.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Nové BMW radu 3 Gran Turismo predstavuje vysoko hodnotný príspevok do prémiového segmentu strednej triedy.
pred 7 rokmi
Vedci sa začali zameriavať na výskum vplyvu zmeny magnetického poľa Zeme na zvieratá a prišli na viacero zaujímavostí.
pred 5 rokmi
Tvorcovia chceli snímku fanúšikom a fanúšičkám pôvodne predstaviť už na budúci rok v lete.
pred 8 rokmi
Nový Hyundai ix20 získal najvyššie možné hodnotenie 5 hviezdičiek za pasívnu bezpečnosť od nezávislej asociácie Euro NCAP.
pred 3 rokmi
Mortadelo a Filemón (Agenti dementi) sú tí "najcennejší" superšpióni TIA (Tajnej vládnej agentúry) povolaní riešiť zločiny, ktoré žiadny iný agent nevyrieši...
pred 8 rokmi
Album Suck It And See oficiálne vyjde až 6. júna. Bude obsahovať už skôr zverejnené skladby I've Moved Your Chair, ako aj All My Own Stunts...
pred 7 rokmi
Ak na Štedrý večer nie ste priamo nastavení tak, že každý rok musí znieť to isté a radi hľadáte niečo iné a pritom vám nevadí, že to nebude práve slovenské, odporúčam tento album.
pred 8 rokmi
Škótski vedci zistili, že pri budovaní vtáčích hniezd zohráva kľúčovú rolu skúsenosť a nie genetika.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT