Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 12. decembra 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Prečítajte si práva cestujúceho

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 08.05.2011

Aj vy radi cestujete? Stalo sa vám už, že ste na letisku strávili aj pol dňa, lebo vám meškal let? Prečítajte si, na čo máte v podobných prípadoch právo.
Prečítajte si práva cestujúceho
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

S príchodom jari čoraz viac cestujeme aj cez víkendy a pripravujeme sa na letné dovolenky. Preplnené letiská a stanice, vyťažené vlaky a lietadlá predstavujú početné meškania a zrušenia letov. Je preto dobré poznať niektoré predpisy EÚ o ochrane práv cestujúcich, ktoré Vám umožnia presmerovanie spoja, náhradu cestovného a potrebnú asistenciu. Záleží na okolnostiach, aké práva by mali byť uplatnené.

V prípade akéhokoľvek dopravného problému majú cestujúci nárok na:
• získanie informácií ohľadom aktuálnej situácie (zrušenia, meškania) a ich práv v takej situácii
• ponúknutie možnosti voľby medzi náhradou cestovného a presmerovaním spoja
• ponúknutie pomoci – asistencie (jedlo, pitie, ubytovanie)

V prípade dlhých meškaní nad 3 hodiny majú cestujúci nárok na rovnaké odškodnenie, ako keby bol let zrušený, s výnimkou situácie, keď je meškanie spôsobené vonkajšími okolnosťami (čo by malo byť preukázané dopravcom).

Letecký dopravca by mal ponúknuť bezplatne jedlo a občerstvenie, primerane prispôsobené čakacím dobám, ubytovanie v hoteli a prepravu medzi letiskom a miestom ubytovania, ak:
• meškanie presiahne 2 hodiny pre lety na krátke vzdialenosti (do 1500 km)
• meškanie presiahne 3 hodiny v prípade všetkých letov v rámci EÚ - viac než 1 500 kilometrov a všetkých ostatných letov od 1 500 do 3 500 kilometrov
• meškanie presiahne 4 hodiny pre dlhé lety mimo EÚ (nad 3500 km)

Ak meškanie trvá viac ako päť hodín, a vy sa rozhodnete nepokračovať v ceste, máte tiež nárok na vrátenie lístka a byť letecky dopravený späť na miesto, kde ste pôvodne začali svoju cestu.


Cestujúci v železničnej preprave by tiež mali využívať svoje práva. Mali by mať možnosť zakúpiť si cestovný lístok bez akýchkoľvek ťažkostí, cestovať bezpečne, mať zaručenú bezpečnú prepravu batožiny a získať odškodnenie v prípade zranenia alebo smrti. Rozsah práv na medzinárodných vlakoch je oveľa širší. V prípade meškania alebo zrušenia medzinárodných vlakov, majú cestujúci nárok na odškodnenie až do výšky 50% z cestovného. V niektorých krajinách (napr. Nemecko, Rakúsko) to platí aj pre domáce železničné spojenia.

Predpisy EÚ tiež chránia osoby so zdravotným postihnutím a osoby so zníženou pohyblivosťou pred diskrimináciou (počas rezervácie, nastupovania). Cestujúci majú nárok na pomoc na letisku, stanici a v dopravnom prostriedku. S cieľom uľahčiť poskytnutie pomoci sa pred cestou odporúča upovedomiť dopravcu o vašich potrebách.

Podrobnejšie informácie o právach cestujúcich nájdete na webových stránkach Európskej komisie: http://ec.europa.eu/passenger-rights. Ak si myslíte, že vaše nároky v rámci právnych predpisov leteckej a železničnej dopravy o právach cestujúcich boli porušené, mali by ste najprv kontaktovať dopravcu, leteckú spoločnosť, letisko alebo stanicu. Ak nie ste spokojní s ich odpoveďou, môžete podať svoju sťažnosť na Slovenskú obchodnú inšpekciu www.soi.sk.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 12 rokmi
Slabinou mnohých viacúčelových vanov, definovaných ako predovšetkým rodinné vozidlá, je vzhľad, niekedy odkazujúci na ich úžitkových kolegov.
pred 8 rokmi
Nebudeme si posielať odkazy cez médiá alebo nejaké odkazy cez Dunaj, prisľúbil Lajčák Martonyimu.
pred 8 rokmi
Universal Pictures začali s prípravou Rýchlo a zbesilo 6. Dátum premiéry stanovili na 24. máj 2013, hlavné obsadenie, producentský tím aj režisér by sa meniť nemali.
pred 12 rokmi
Ku všetkej úcte k tejto austrálskej krásavici, opäť mierne sklamanie.
pred 8 rokmi
Veľtrh modelárstva štartuje dnes, 26. októbra vo Viedni. Do veľtržného centra Messe Wien zavíta 130 vystavovateľov a 30 modelárskych klubov z domáceho Rakúska a zahraničia.
pred 7 rokmi
Opozícia minulý týždeň podala návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, na ktorej chce od vlády počuť správu o situácii v školstve.
pred 7 rokmi
Príbeh osudovej a zakázanej lásky Fliegauf zasadil do veľmi blízkej budúcnosti, čo mu umožnilo rafinovane využiť aj prvky science fiction.
pred 5 rokmi
Nesrovnal by mal rozhodnutie oznámiť na krajskom predsedníctve.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT