Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 17. novembra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Polysacharidy na báze húb

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 18.02.2014

Liečivé účinky liečivých húb sa v prvom rade pripisujú polysacharidom, ktoré obsahujú.
Polysacharidy na báze húb
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Huby sa v ľudovej medicíne Japonska, Číny a Kórejská používajú už niekoľko tisícročí. Z hľadiska obsahových látok je ich spoločným znakom významné zastúpenie bielkovín, vitamínov skupiny B a vitamínu D, stopových prvkov a nenasýtených mastných kyselín. Uvádza sa, že huby pozitívne ovplyvňujú zvýšenú hladinu krvného cukru, cholesterolu, zlepšujú krvný obeh, optimalizujú funkciu imunitného systému a všeobecne znižujú riziko vzniku rakoviny. V prírode sa vyskytujú pomerne zriedka, je možné ich nájsť v Ázii a v Južnej Amerike. Súčasne tieto huby pestujú v kontrolovaných podmienkach a využívajú sa na liečebné účely.

Liečivé účinky liečivých húb sa v prvom rade pripisujú polysacharidom, ktoré obsahujú. Polysacharidy sú zložené sacharidy, čiže zložené cukry. Cukry sa navzájom viažu mnohorakými spôsobmi. Môžu vytvárať oveľa väčší počet a oveľa zložitejšie molekuly, ako sú napr. molekuly bielkovín. Väčšina bielkovín tvoriacich naše bunky funguje viazaním sa na molekuly cukrov, ktoré zohrávajú rozhodujúcu úlohu pri funkcii buniek, v mechanizme príjmu a odovzdávania vzruchov. Naše bunky pokrýva vonkajší plášť, ktorý je tvorený zo scukornatených bielkovín, a ktorý vo veľkej miere ovplyvňuje vzájomnú interakciu buniek. Polysacharidy liečivých húb zohrávajú významnú úlohu pri vzájomnej interakcii buniek. Ak nastanú zmeny vo vnútornej štruktúre buniek, zmení sa štruktúra vonkajšieho sacharidovo - bielkovinového plášťa. Toto detekuje náš imunitný systém a poškodené bunky vyradí, predchádzajúc tým vzniku väčších problémov (napr. rakovinovým zmenám). Veľká časť rakovinových buniek je schopná vonkajší bielkovinový plášť zmeniť tak, aby zmiatli imunitný systém, tým pádom sa voči nim v organizme nevyvinie účinná imunitná odpoveď. Niektoré z polysacharidov liečivých húb sú schopné naviazať sa nádorové bunky schované za pozmeneným vonkajším plášťom, akýmsi spôsobom ich označkovať. V dôsledku toho majú nádorové bunky oveľa ťažšiu úlohu schovať sa pred imunitným systémom. Zjednodušene povedané, v boji proti vzniku nádorového ochorenia bojuje imunitný systém spolu s polysacharidmi proti nádorovým bunkám. Zatiaľ sme iba na začiatku odhalenia presného mechanizmu účinku. Huby obsahujú okrem polysacharidov samozrejme aj mnoho iných účinných látok napr.: betaglukány, minerálne látky, stopové prvky (draslík, fosfor, železo, zinok, mangán a germánium) a vitamíny (C, B, D, E, K, A).

Ujasnime si: výťažky húb alebo hubový prášok!

V klasickej čínskej mykoterapii sa vždy vychádza z toho, že liečivé huby sú k dispozícii vo forme sušených húb, nie ako u nás vo forme kapsúl a tabliet. Mnohí distribútori liečivých húb ešte aj dnes ponúkajú sušené a drvené huby: prášok, ktorý predávajú vo forme tabliet, kapsúl alebo ako navážený prášok. Na výrobu prášku jednoducho usušia celú plodnú časť húb, pomelú ich a tým sa pokúšajú dostať do organizmu potrebné množstvo polysacharidov. Alebo predávajú celé usušené plodnice! Táto snaha je síce pochvalná, ale takýmto spôsobom výroby nie je možné vylúčiť kontamináciu konečného produktu!

Súčasnou formou mykoterapie je získavanie výťažkov, ktoré sú už dávno oveľa účinnejšie ako prášková podoba. Pri získavaní výťažkov je prvoradým hľadiskom, aby sa účinné polysacharidy získali v čo najväčšej koncentrácii. Získavanie výťažkov je technologický postup zložený z viacerých krokov ktorý zabezpečuje, aby sa k spotrebiteľovi dostali vždy prípravky s rovnakým obsahom účinných látok, bez prítomnosti škodlivých, či toxických látok. Prvým krokom získavania výťažkov je vodná extrakcia (je to klinicky validovaná metóda, na odstránenie nestráviteľných bunkových stien húb, chitínu), nasleduje filtrácia a oddeľovanie vo viacerých krokoch (tu sa roztok očistí a zároveň sa zvyšuje jeho koncentrácia), na záver nasleduje sušenie mrazom, iným slovom kryo mrazenie (zodpovedá za trvácnosť, neznečistenie baktériami).

Aj vyššie uvedené fakty sú všetko neodškriepiteľné výhody výťažkov húb. Na to, aby sme do organizmu dostali potrebné množstvo polysacharidov, musíme skonzumovať veľké množstvá húb, a obsah účinných látok nemusí byť vždy zaručený. Kým u štandardizovaných výťažkov možno ich obsah presne stanoviť, teda možno ich aj dávkovať.

Zoberme si jednoduchý príklad:

Ak si zoberieme odporúčanú dennú dávku výživového doplnku PODKOVIČNÍK (OHŇOVEC) MIX – špeciálnej zmesy 4 druhov výťažkov z húb, čo je v priemere 3x2ks 500mg kapsula, táto obsahuje 6x162mg (972mg) čiže skoro 1g polysacharidov. Toľko účinnej dávky dostaneme do organizmu v dennej dávke. Na to, aby sme takéto množstvo dokázali dostať do organizmu z húb, majúc na zreteli aj pomer výťažkov, museli by sme jej denne skonzumovať 117g, čo je 3,5 kg za mesiac. Z 355 kg húb je možné získať cca 800-900g hubového prášku. Ak by sme chceli dostať do oranizmu také isté množstvo polysacharidov z hubového prášku, tak by sme museli mesačne skonzumovať 1 600 – 1 800 kapsúl, v prepočte 55 -60 kapsúl denne! A nezabúdajme, ešte stále nebudeme presne vedieť, koľko polysacharidov sme skonzumovali. Čiže dávka 90 g výťažkov stojí oproti 3500 g húb. Znamená to, že jedna kapsula výťažkov húb obsahuje najmenej 10 krát väčšie množstvo účinných látok ako jedna kapsula hubového prášku.

Berme do úvahy aj to, že väčšina zverejnených výskumov vo svete, v ktorých sa potvrdili liečivé účinky húb, boli realizované pomocou výťažkov!

Informačný materiál firmy PROVITEX s.r.o.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
No Name minulý týždeň nakrúcali videoklip k piesni Sľuby. Je to už v poradí štvrtý singel z ich aktuálneho úspešného albumu s názvom Nový album.
pred 5 rokmi
Mesto, ktoré nazvali Chactun je pravdepodobne jedným z najväčších nálezov v centrálnej nížine Yucatánskeho polostrova.
pred 6 rokmi
Prvá slovenská čítačka elektronických kníh eWooky a k tomu štýlové puzdro s podpisom a plameniakmi Tamary Heribanovej.
pred 5 rokmi
Speváčka Dominika Mirgová sa rozhodla vo svojom novom videoklipe riadne prevetrať ženské zbrane. Zahrala si v ňom viacero úloh a predviedla niekoľko naozaj odvážnych póz. Pozrite sa, ako vyrástla do krásy.
pred 10 rokmi
Mika je zvláštna postavička hudobného biznisu. Prišiel odkiaľsi z Libanonu, vydal zatiaľ jediný album a dodnes si užíva slávu z jeho úspechu. Právom, pretože pripravil a priniesol vynikajúci album plný hitov.
pred 4 rokmi
Fico v stredu vyhlásil, že si nevie predstaviť, že by na našom území boli cudzí vojaci na základniach.
pred 5 rokmi
Skladba I Don't Need A Reason je už druhým singlom z jeho pripravovaného albumu The Fifth.
pred 5 rokmi
Rátajte s tým, že ak budete mať celý čas istotu, že viete, čo sa bude diať ďalej, tak každým ďalším záberom vás režisér Derek Cianfrance presvedčí o tom, ako veľmi ste sa mýlili.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT