Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Počet ľudí s osteoporotickou zlomeninou stúpa

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 19.10.2012

Každý druhý pacient, ktorý utrpel osteoporotickú zlomeninu, sa s ňou stretne opäť. Práve tomu treba predísť a poradiť sa o vhodnej liečbe s lekárom.
Počet ľudí s osteoporotickou zlomeninou stúpa
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Každých 30 sekúnd niekto v Európskej únii utrpí osteoporotickú zlomeninu. Asi polovica všetkých pacientov, ktorí už majú takúto zlomeninu za sebou, sa s ňou stretne opäť. Riziko vzniku ďalšej zlomeniny narastá s každou novou zlomenou kosťou, pokiaľ nie je osteoporóza včas diagnostikovaná a vhodne liečená. Aj preto je tohtoročná kampaň pri príležitosti Svetového dňa osteoporózy, ktorý už tradične pripadá na 20. októbra, venovaná prevencii vzniku druhej zlomeniny.

Osteoporóza je ochorenie látkovej výmeny kostného tkaniva prejavujúce sa ubúdaním kostnej hmoty, čo vedie k oslabeniu pevnosti kosti, a tým k jej zvýšenej lámavosti. Kosť je živé tkanivo, ktoré tvorí oporu tela, umožňuje pohyb a chráni vnútorné orgány. Denne počas celého života podlieha zmenám - novotvorbe a odbúravaniu. Tieto zmeny musia byť v dospelosti v rovnováhe. Vo vyššom veku však môže dôjsť k narušeniu kosti, klesá schopnosť novotvorby a prevláda proces jej odbúravania, čo v konečnom dôsledku vedie k osteoporóze.

Osteoporóza nie je sprevádzaná žiadnymi príznakmi a jej prvým varovným signálom je zlomenina. Ľudia s týmto ochorením si zlomia kosť aj v dôsledku jemného nárazu, pri páde zo stoja či pri bežných denných aktivitách. Každý rok milióny starších ľudí utrpia zničujúcu zlomeninu bedra v dôsledku banálneho pádu. Podľa odborníkov môže byť práve takáto zlomenina rozsudkom smrti pacienta. "Osteoporóza ako taká nebolí, avšak zlomeniny, ktoré v jej dôsledku vznikajú, sú bolestivé a významne zasahujú do života nielen postihnutého, ale aj jeho najbližších. Mnohí ľudia, najmä po závažnej zlomenine bedra, nie sú schopní samostatne chodiť, sú odkázaní na pomoc pri každodenných úkonoch a to minimálne na rok. Len približne 20 percent pacientov dosiahne kvalitu života, akú mali pred úrazom a až 25 percent pacientov na následky tejto zlomeniny napriek adekvátnemu ošetreniu do jedného roka umiera,“ uviedol člen výboru Spoločnosti pre osteoporózu a metabolické ochorenia kostí (SOMOK) Peter Maresch.

Včasná diagnostika a liečba sú kľúčové pri prevencii vzniku série nových zlomenín. Tohtoročná kampaň Medzinárodnej nadácie pre osteoporózu (IOF), do ktorej sa zapája aj Slovensko, preto prostredníctvom hlavných posolstiev apeluje na všetkých, ktorí už zlomeninu mali, aby neváhali a požiadali svojho lekára o zhodnotenie rizika osteoporózy a nechali si zmerať minerálnu hustotu kostí. Na základe výsledkov lekár potom stanoví odporúčania, ako predísť ďalšej zlomenine. U 80 percent pacientov, ktorí utrpeli zlomeninu, nebolo nikdy posúdené riziko osteoporózy ani neboli na osteoporózu liečení. "Zlepšenie sekundárnej prevencie si vyžaduje zavedenie optimálneho modelu starostlivosti založeného na vzájomnej koordinácii zainteresovaných strán. Je dôležité dostať tému osteoporózy do povedomia politických predstaviteľov, rozvinúť diskusiu a následne vo vzájomnej spolupráci podniknúť kroky na podporu prevencie a liečby osteoporózy pacientov so zlomeninou,“ povedal predseda výboru SOMOK Juraj Payer.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Po kvartetovom Janáčkovi a vavrínmi ovenčenom Dvořákovi, vložil aktuálne Pavel Haas Quartet všetky svoje sily do služieb hudby Bedřicha Smetanu.
pred 5 rokmi
Nový fotoaparát NX3000 je najnovším prírastkom do oceňovaného radu kompaktných fotoaparátov NX spoločnosti Samsung.
pred 8 rokmi
Slepá samica orangutana, ktorej partner je tiež slepý, priviedla na svet zdravé mláďatá.
pred 6 rokmi
Predpokladá sa, že títo malí psíkovia žili v dávnych dobách v divočine a obdivovali ich už Aztékovia. Až v 9. storočí počas obdobia Toltéckej civilizácie ich chytili a domestifikovali.
pred 5 rokmi
Natočené podľa bestselleru Johna le Carré, jedného z najznámejších autorov špionážnych románov, ktorý kedysi sám pracoval pre britskú tajnú službu MI5 a MI6.
pred 4 rokmi
Prichádza pravdivý príbeh meteorického vzostupu a pádu jedného z najoslavovanejších a najkontroverznejších mužov nedávnej histórie.
pred 7 rokmi
Láska znamená pravdu, ostatné je lož
pred 7 rokmi
Lopez sa chce opäť sústrediť na herectvo, ktoré podľa jej slov zanedbávala aj pre pôsobenie v súťaži American Idol.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT