Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 15. júla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Po operácií je čas na správne cvičenie

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 11.10.2011

Okrem onkologickej liečby je po operácií prsníka podstatná aj následná rehabilitácia.
Po operácií je čas na správne cvičenie
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

V poslednom období sa veľa hovorí o rakovine prsníka. Vďaka tomu sa podarilo pomôcť mnohým ženám odhaliť ochorenie. Podstúpili odstránenie nádoru a začali ďalšiu onkologickú liečbu. Okrem onkologickej liečby je po operácií prsníka podstatná aj následná rehabilitácia. Len málo operovaných žien vie, že napríklad voči opúchaniu alebo bolesti hornej končatiny, im môže pomôcť práve správne cvičenie. OZ HERklub, spoločne s Fyziatricko-rehabilitačným oddelením Národného onkologického ústavu v Bratislave a so Zorou Czoborovou vytvorili ucelený program cvičenia venovaný ženám po operácií rakoviny prsníka pod názvom „Rehabilitujeme s HERklubom“.

Operácia a odstránenie nádoru má pre celý manažment liečby ochorenia veľmi podstatný a zásadný význam. Následnej rehabilitácii sa však na Slovensku venuje veľmi malá pozornosť. Pacientky tak môžu v úvode pociťovať na hornej končatine napätie, stuhnutie, bolesť, neskôr môže dôjsť ku vzniku opuchu, zmene farby kože a tvaru končatiny. S takýmito problémami sa stretli aj členky občianskeho združenia HER klub Slovensko, ktorého cieľom je poskytovať informácie, rady a podporu pacientkam trpiacim rakovinou prsníka. Aj keď pacientka chce začať cvičiť na potlačenie neželaných symptómov, nevie posúdiť, v akom rozsahu môže cvičiť, ktoré aktivity vykonávať môže a ktoré nie.
Rehabilitujeme s Her klubom
Projekt Rehabilitujeem s HER klubom prináša ucelený program cvičení.

Práve preto vznikol projekt „Rehabilitujeme s HER klubom“, ktorý prináša ucelený program cvičení. Cvičenia umožňujú udržať a postupne zväčšovať hybnosť v ramennom kĺbe, pôsobiť preventívne proti vzniku opuchu hornej končatiny (lymfedému), ovplyvniť celkové postavenie tela a statiku chrbtice, ktorá môže byť porušená odstránením prsníka. V neposlednom rade cvičenie vedie ku zlepšeniu nálady, opätovnému získaniu a udržaniu telesnej kondície a rýchlejšiemu návratu do bežného života. Skutočnosťou je, že aj u zdravých ľudí sa pravidelný pohyb spája s lepšou kvalitou života, odbúravaním stresu a celkovo spokojnejším a vyrovnanejším životom.
 
Edita Slabejová, členka HER klubu, po operácií prsníka aktívne hľadala pomoc s rehabilitáciou. Poprosila Zoru Czoborovú, pod vedením ktorej postupne prekonala svoj problém. „Cvičenie mi veľmi pomohlo. A nielen v tom, že sa teraz cítim lepšie a opuchy ustúpili, ale aj v tom, že som sa stretávala s inými ženami, ktoré boli zdravé a ja som sa im snažila vyrovnať“, povedala Edita Slabejová.

Projekt „Rehabilitujeme s HERklubom“ vznikol vďaka spolupráci so Zorou Czoborovou, vďaka podpore a odbornej garancii MUDr. Evy Husarovičovej, PhD. a Mgr. Marty Polákovej z Fyziatricko-rehabilitačného oddelenia Národného onkologického ústavu v Bratislave, ktoré sa problematike pooperačnej rehabilitácie profesionálne venujú. A v neposlednom rade k vzniku a realizácií projektu prispela aj aktivita členiek OZ HER klub. Projekt bolo možné realizovať vďaka finančnej podpore spoločnosti Roche.

DVD „Rehabilitujeme s HER klubom“ je možné bezplatne objednať na internetovej stránke Občianskeho združenia HER klub, www.herklub.sk. Všeobecná zdravotná poisťovňa a zdravotná poisťovňa Dôvera zašlú DVD svojim existujúcim poistencom s diagnózou rakoviny prsníka. Všetkým novým pacientkam, budú v rámci celého Slovenska DVD ponúknuté hneď po operácii na chirurgických a gynekologických oddeleniach nemocníc.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Americká popová speváčka Madonna urovnala spor so svojou susedou, ktorá ju žalovala pre nadmerný hluk v jej newyorskom byte.
pred 7 rokmi
Pápež Benedikt XVI. sa neočakávane rozhodol odstúpiť zo svojho postu.
pred 7 rokmi
Veľkou výhodou týchto receptov je, že sú overené generáciami a zaslúžia si, aby sa na ne nezabudlo.
pred 6 rokmi
Údaje z viac ako 35-tisíc prieskumov naznačujú, že počet miest, kde sa koraly vyskytujú, klesol od sedemdesiatych rokov 20. storočia o viac ako 50 percent.
pred 6 rokmi
Ministerstvo kultúry v nedávno zverejnenej Správe o stave používania štátneho jazyka na území SR kritizovalo jazykovú úroveň médií
pred 9 rokmi
Pred kulisou viedenskej radnice nájdu návštevníci aj toto leto Filmový festival.
pred 9 rokmi
Najrýchlejšie zásahové vozidlo pohotovostnej služby
pred 7 rokmi
Maryla Rodowicz je pani umelkyňa, bez ktorej sa neobíde žiadny zábavný program, speváčka, ktorá má na svojom konte množstvo hitov, úspechy doma i v zahraničí, zlaté i platinové platne.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT