Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Nové pravidlá pre potraviny a výživové doplnky

Zdroj: © Server.sk, redaktor: red, pridané: 14.05.2013

Pri nákupe v lekárni sa pripravte na zmeny
Nové pravidlá pre potraviny a výživové doplnky
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Trendom doby je snaha o zdravý život. Nie je to žiadny módny výstrelok, ale nutnosť. Vieme, že zdravie je vzácne i drahé, a keď nie sme fit, nestačíme držať krok s rýchlou dobou. Preto nielen v obchodoch s potravinami, ale aj v lekárňach kupujeme produkty, ktoré by mali nášmu zdraviu a celkovému dobrému pocitu zo života pomôcť. Tu niekde je však zakopaný pes, ktorého sa kompetentné orgány Európskej únie rozhodli vykopať a raz a navždy urobiť bodku za stratégiou niektorých výrobcov potravín či výživových doplnkov, ktorí tvrdeniami na obaloch uvádzajú spotrebiteľa do omylu. Dobrý cieľ, ktorý nám má pri nákupe uľahčiť výber a zabrániť tomu, aby sme výrobky kupovali v domnienke, že vďaka nim budeme zdravší alebo že nás vyliečia, sa však v tomto momente zmenil na chaos.

Veľké upratovanie

Spotrebitelia ho zatiaľ až tak nepociťujú, zato výrobcovia potravín, doplnkov výživy a prevádzkovatelia lekární áno. Začalo sa veľké upratovanie a ako to poznáme aj zo svojich domácností, kým sa všetko dostane na svoje miesto, je naokolo najskôr obrovský bordel a chaos.

Že čo sa upratuje? Dojmy a pojmy. Tvrdenia na obaloch, texty aj obrázky. V polovici decembra minulého roka vstúpilo aj na Slovensku do platnosti nariadenie Európskej únie č. 1924/2006 v znení ďalších smerníc o výživových a zdravotných tvrdeniach, ktoré má zabezpečiť, že spotrebiteľ nebude uvádzaný do omylu. Že si nebude kupovať vybraný jogurt pod vplyvom reklamy, ktorá ho presviedča, že ak ho jeho deti budú jesť, budú mať silné a zdravé kosti. Že si nebude kupovať prípravok na kĺby tváriaci sa ako liek, ak kĺby naozaj nelieči. Alebo že si nekúpi syr, vďaka ktorému by mohol byť fit, ako sľubuje nápis na obale, pretože to podľa európskych orgánov nie je pravda.

Výrobcovia potravín, nápojov, výživových doplnkov a potravín na osobitné výživové účely majú teraz pol roka na to, aby zmenili obaly, označenia na obaloch a niektorí budú musieť výrobky z trhu úplne stiahnuť.

Zoznam pravdy

Alfou a omegou sa momentálne stal „zoznam pravdy“, resp. európskymi orgánmi vypracovaný zoznam pravdivých zdravotných tvrdení, ktoré sú vedecky overené a zrozumiteľné pre priemerného spotrebiteľa. V tomto momente je na ňom 222 položiek. Tvrdenia sa týkajú najmä vitamínov a minerálov. Takmer dve tisícky tvrdení bolo zamietnutých (medzi „pravdu“ sa nedostali napríklad probiotiká či antioxidanty) a vyše 2 200 tvrdení (najmä o účinkoch rastlín a extraktov z nich) ešte čaká na posúdenie a zaradenie medzi pravdu alebo nepravdu.

„Cieľom nariadenia skutočne bolo a je rozlíšenie pravdivých a nepravdivých informácií. V roku 2006, kedy zámer európskych orgánov vznikol, to väčšina serióznych výrobcov privítala, pretože firmy, ktoré si s dodržiavaním zákonov nelámu hlavu, im vždy robili vrásky na čele. Vedeckým posúdením jednotlivých tvrdení bol poverený Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA), respektíve skupina odborníkov pracujúcich na tomto úrade. Výsledky ich činnosti však v nasledujúcich rokoch mnohých, a nielen výrobcov, nemilo prekvapili,“ povedal farmaceutický poradca PharmDr. Pavel Stránský. „Pri posudzovaní boli nastavené veľmi tvrdé kritériá, ktoré neboli dopredu známe. Pracovná skupina ako kritérium takmer výhradne vyžadovala rozsiahle klinické štúdie uskutočnené na zdravých dobrovoľníkoch. Prakticky vôbec sa neprihliadalo na tradíciu používania, na všeobecne uznávané skutočnosti, často citované v učebniciach, ani na štúdie vykonané na ľuďoch trpiacich špecifickou zdravotnou poruchou. V podstate sa k potravinám pristúpilo rovnako ako k liekom, pričom sa vôbec nebral ohľad na to, že vykonávanie štúdií na zdravých ľuďoch na preukázanie zdravotných účinkov je veľakrát ťažko realizovateľné. Takto bolo mnoho zdraviu prospešných látok doslova hodených do jedného vreca s tými, o ktorých môžeme s úspechom pochybovať.“

Musíme zmeniť rozmýšľanie

Zmeny v európskej legislatíve nútia robiť zmeny najmä výrobcov. Ale aj my si budeme musieť zvyknúť na nové rozmýšľanie a nový spôsob nakupovania. Ak sme napríklad doteraz bežne spolu s antibiotikami kupovali probiotiká, najneskôr o polroka by sme už v lekárni nemali nájsť jedinú škatuľku, na ktorej to bude napísané. Probiotiká sa jednoducho nedostali medzi pravdivé zdravotné tvrdenia. Možno sa z obalu dozvieme, že výrobok obsahuje bakteriálne kmene, ktoré obnovujú mikroflóru v žalúdku. Ale slovo probiotikum tam viac nesmie byť.

Tisíce výrobkov budú musieť zmeniť názov alebo obal a tvrdenia na ňom, vrátane obrázkov. Zmeny sa dotknú všetkých kategórií potravín, mäsových a mliečnych výrobkov, ale aj doplnkov stravy pre športovcov, dojčenskej výživy, cukríkov či žuvačiek.

Čo je povolené?

Potraviny a výživové doplnky môžu mať na obaloch tri typy tvrdení:
• Výživové tvrdenia o tom, že potravina má prospešné vlastnosti ako dôsledok svojho zloženia, ktoré sa týkajú energie alebo špecifických živín, napr. „nízky obsah bielkovín“.

• Zdravotné tvrdenia, ktoré vyhlasujú, odporúčajú alebo tvrdia, že jedna zo zložiek výrobku má vzťah k zdraviu (napríklad vápnik, ktorý môže prispievať k zosilneniu kostí), ale iba pod podmienkou, že toto tvrdenie je založené na akceptovaných vedeckých poznatkoch a je spotrebiteľovi zrozumiteľné.

• Vyhlásenia o znížení rizikového faktora ochorenia. Je to špecifický druh zdravotného tvrdenia (napríklad, že fytosteroly môžu pomáhať pri redukcii cholesterolu, čím znižujú rizikový faktor srdcovo-cievnych ochorení), ktoré podlieha povoleniu Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Na ministerskom stretnutí sa zúčastní aj komisár Európskej únie pre rozširovanie a európsku susedskú politiku Štefan Füle.
pred 6 rokmi
Tango nie je len tanec, tango je emócia, ktorá vás pohltí. Najnovší film belgického režiséra Frédérica Fonteyne odráža dusnú atmosféru väzenia a v rytme tanga mapuje zložitú sieť medziľudských vzťahov
pred 8 rokmi
... a kde ostala zábava, chlapci?
pred 7 rokmi
Nneka, exotická kráska s neuveriteľným hlasom, už o mesiac v Bratislave.
pred 8 rokmi
Maximálny výkon a všestrannosť, s tým prichádza nový Renault Mégane R.S. Trophy
pred 7 rokmi
Kapela Judas Priest vo svojich požiadavkách výslovne zdôrazňuje záujem o špeciality slovenskej kuchyne a taktiež o tradičné nápoje.
pred 8 rokmi
... a lepšia ako kedykoľvek predtým
pred 4 rokmi
Zlepšenie kvality života v mestách, zdieľanie elektromobilov priamo spojené s verejnou dopravou.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT