Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 03. augusta 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Nová nádej v diagnostike chronickej lymfatickej leukémie

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 01.03.2013

Chronická lymfatická leukémia patrí medzi najčastejšie leukémie vyskytujúce sa v Európe a Severnej Amerike, postihuje prevažne pacientov vo vyššom veku, teda vekovú skupinu nad 50 rokov.
Nová nádej v diagnostike chronickej lymfatickej leukémie
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Chronická lymfatická leukémia je nevyliečiteľné ochorenie s chronickým recidivujúcim priebehom. Laboratória LABMED, patriace do skupiny MEDIREX GROUP, v spolupráci s LF UPJŠ v Košiciach sa začali zaoberať výskumom, ktorý by mal pomôcť pacientom s chronickou lymfatickou leukémiou pri včasnom nasadení účinnej terapie.

Chronická lymfatická leukémia (ďalej len „CLL“) patrí medzi najčastejšie leukémie vyskytujúce sa v Európe a Severnej Amerike, postihuje prevažne pacientov vo vyššom veku, teda vekovú skupinu nad 50 rokov. Vyznačuje sa zvýšenou tvorbou a hromadením nádorových buniek (v kostnej dreni, v lymfatických uzlinách, v slezine a pečeni, a v iných orgánoch). Vyvíja sa plazivo a môže trvať niekoľko rokov, kým sa objavia prvé príznaky alebo kým je nutné začať samotné ochorenie liečiť. Často začína ako bezpríznakové ochorenie, keď jediným prejavom tejto choroby je laboratórny nález zvýšeného počtu bielych krviniek – lymfocytov - v kostnej dreni a v krvi pacienta.

Cieľom výskumného centra spoločnosti LABMED a LF UPJŠ KE je zaviesť do praxe jednoduchú, časovo nenáročnú, špecifickú a spoľahlivú metódu multiparametrovej analýzy stanovenia prognostického markera ZAP-70 v korelácii s ďalším prognostickým znakom CD38, čo umožní vytipovať pacientov s rizikom rýchlej progresie ochorenia s následnou rýchlou a adekvátnou terapiou. Vyšetrenie sa bude realizovať na špeciálnom prístroji – prietokový cytometer – ktorý je schopný detegovať špecifický fenotyp buniek CLL vrátane prognostických markerov.
Je známe že vývoj imunitného stavu človeka má dnes veľký vplyv na vznik nádorových ochorení. U niektorých pacientov postihnutých nádorovým ochorením sú koncentrácie stopových prvkov a vitamínov nižšie ako u zdravej populácie. Práve nízke koncentrácie týchto látok sú v priamom vzťahu k stavu imunitného systému. Ďalším cieľom výskumu je preto aplikácia metód stanovenia stopových prvkov a vitamínov (zinok, meď, selén, vitamín A, vitamín E). Najčastejšou príčinou úmrtia u týchto pacientov sú infekčné ochorenia. Základom efektívnej liečby je presná identifikácia pôvodcov infekčných ochorení a určenie faktorov virulencie. Pre dosiahnutie tohto cieľa budú použité použijeme metódy molekulovej biológie a modernú technológiou MALDI (Matrix-assisted laser desorption/ionization). Cielený výber antibiotík by tak umožnil prevenciu rozvoja fatálnych infekčných ochorení u pacientov s CLL leukémiou.

Výskum bude prebiehať v spolupráci s hematologickými ambulanciami, v spoločne zriadenom výskumnom centre spoločnosti LABMED, a.s., a LF UPJŠ v Košiciach. Je spolufinancovaný Európskym fondom regionálneho rozvoja.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Od septembra do konca roka skráti nemecká automobilka pracovný čas o celkovo 20 dní vo svojom hlavnom závode Rüsselsheim a v závode Kaiserslautern, kde sa vyrábajú dielce.
pred 9 rokmi
Film mohol do kín dostať v najbližších dvoch alebo troch rokoch.
pred 6 rokmi
Rozvíjajte si mozog a trénujte pamäť s novinkami od Fragmentu.
pred 9 rokmi
Lístky na prvých 16 vystúpení v hale The Colosseum budú na predaj od 25. apríla.
pred 9 rokmi
V štúdiu spoločnosti Warner Bros. v kalifornskom Burbanku sa v nedeľu uskutočnila spomienková slávnosť venovaná zosnulej herečke Elizabeth Taylor, ktorá zomrela v marci vo veku 79 rokov.
pred 8 rokmi
Názov síce pripomína špinavú bandu sfetovaných rockerov, tancujúcich svoj tanec smrti na tenkom ľade poctivého rock ´n´ rollu, ale v skutočnosti sa majú veci trocha inak.
pred 9 rokmi
Všetky rastliny a živočíchy vrátane človeka pozostávajú z prevažnej časti vody a sú na nej závislé. Voda je nenahraditeľným elementom a súčasťou života na Zemi.
pred 5 rokmi
Štúdium latinského jazyka, ktorý ovláda na veľmi dobrej úrovni približne 5 miliónov ľudí na svete, má svoje stále miesto aj v študijnej ponuke na Univerzite Komenského v Bratislave (UK).

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT