Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. januára 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Nová nádej v diagnostike chronickej lymfatickej leukémie

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 01.03.2013

Chronická lymfatická leukémia patrí medzi najčastejšie leukémie vyskytujúce sa v Európe a Severnej Amerike, postihuje prevažne pacientov vo vyššom veku, teda vekovú skupinu nad 50 rokov.
Nová nádej v diagnostike chronickej lymfatickej leukémie
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Chronická lymfatická leukémia je nevyliečiteľné ochorenie s chronickým recidivujúcim priebehom. Laboratória LABMED, patriace do skupiny MEDIREX GROUP, v spolupráci s LF UPJŠ v Košiciach sa začali zaoberať výskumom, ktorý by mal pomôcť pacientom s chronickou lymfatickou leukémiou pri včasnom nasadení účinnej terapie.

Chronická lymfatická leukémia (ďalej len „CLL“) patrí medzi najčastejšie leukémie vyskytujúce sa v Európe a Severnej Amerike, postihuje prevažne pacientov vo vyššom veku, teda vekovú skupinu nad 50 rokov. Vyznačuje sa zvýšenou tvorbou a hromadením nádorových buniek (v kostnej dreni, v lymfatických uzlinách, v slezine a pečeni, a v iných orgánoch). Vyvíja sa plazivo a môže trvať niekoľko rokov, kým sa objavia prvé príznaky alebo kým je nutné začať samotné ochorenie liečiť. Často začína ako bezpríznakové ochorenie, keď jediným prejavom tejto choroby je laboratórny nález zvýšeného počtu bielych krviniek – lymfocytov - v kostnej dreni a v krvi pacienta.

Cieľom výskumného centra spoločnosti LABMED a LF UPJŠ KE je zaviesť do praxe jednoduchú, časovo nenáročnú, špecifickú a spoľahlivú metódu multiparametrovej analýzy stanovenia prognostického markera ZAP-70 v korelácii s ďalším prognostickým znakom CD38, čo umožní vytipovať pacientov s rizikom rýchlej progresie ochorenia s následnou rýchlou a adekvátnou terapiou. Vyšetrenie sa bude realizovať na špeciálnom prístroji – prietokový cytometer – ktorý je schopný detegovať špecifický fenotyp buniek CLL vrátane prognostických markerov.
Je známe že vývoj imunitného stavu človeka má dnes veľký vplyv na vznik nádorových ochorení. U niektorých pacientov postihnutých nádorovým ochorením sú koncentrácie stopových prvkov a vitamínov nižšie ako u zdravej populácie. Práve nízke koncentrácie týchto látok sú v priamom vzťahu k stavu imunitného systému. Ďalším cieľom výskumu je preto aplikácia metód stanovenia stopových prvkov a vitamínov (zinok, meď, selén, vitamín A, vitamín E). Najčastejšou príčinou úmrtia u týchto pacientov sú infekčné ochorenia. Základom efektívnej liečby je presná identifikácia pôvodcov infekčných ochorení a určenie faktorov virulencie. Pre dosiahnutie tohto cieľa budú použité použijeme metódy molekulovej biológie a modernú technológiou MALDI (Matrix-assisted laser desorption/ionization). Cielený výber antibiotík by tak umožnil prevenciu rozvoja fatálnych infekčných ochorení u pacientov s CLL leukémiou.

Výskum bude prebiehať v spolupráci s hematologickými ambulanciami, v spoločne zriadenom výskumnom centre spoločnosti LABMED, a.s., a LF UPJŠ v Košiciach. Je spolufinancovaný Európskym fondom regionálneho rozvoja.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 

Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Doplnky pre automobily, palubné počítače, iPhon...
Spoločnosť BB REAL realizuje na slovenskom trhu...

6 900.00 €
Na predaj garáž, rozloha 18 m2
12 000.00 €
Na predaj záhrada, rozloha 460 m2
150.00 € /mesiac
Na prenájom rodinný dom, rozloha 96 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 13 rokmi
Od začiatku roka si na Slovensku hľadajú cestu k zákazníkovi automobily značky Tata. Automobily, ktoré ako sme sa presvedčili, doposiaľ mnohým nič nevravia...
pred 7 rokmi
Skvelý nápad, skvelé herecké výkony, má to dynamiku, má to spád a nikto sa nebude nudiť. Navyše, Meryl Streepová je kráľovná plátna.
pred 5 rokmi
Talianova novinka je jasným dôkazom toho, že dokonalosť jeho dva roky starého albumu Filippo Neviani vôbec nebola náhodná.
pred 4 rokmi
Vo filme Na lane sa Joseph Gordon-Levitt predstaví v role Philippa Petita, slávneho francúzskeho performera, ktorý spáchal tzv. „umelecký zločin storočia“, keď v roku 1974 prešiel po oceľovom lane natiahnutom medzi newyorskými Dvojičkami.
pred 4 rokmi
Miestne referendum v Gabčíkove o dočasnom pobyte utečencov v obci bude platné, ak svoj názor vyjadrí nadpolovičná väčšina obyvateľov obce oprávnených hlasovať, ministerstvo vnútra sa jeho výsledkami nemusí riadiť
pred 7 rokmi
Menej lekárov v sanitkách podľa Sekcie zdravotníckych záchranárov Asociácie záchrannej zdravotnej služby neznamená zníženie dostupnosti kvalitnej neodkladnej zdravotnej starostlivosti.
pred 9 rokmi
Ako to dopadne, keď Spielberg & Hanks produkujú? Prečítajte si v recenzii na DVD Bratstvo neohrozených.
pred 7 rokmi
Will.i.am, ktorý sa celosvetovo preslávil ako frontman kapely The Black Eyed Peas, konečne splnil to, čo sľúbil už v minulom roku. Na 22. apríla ohlásil vydanie svojho nového albumu s názvom #willpower.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT