Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 15. augusta 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Násilie páchané na ženách môžeme zastaviť len spoločne

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 08.03.2013

Iniciatíva Piata žena rozdala ocenenia za prácu v boji proti násiliu na ženách.
Násilie páchané na ženách môžeme zastaviť len spoločne
Zdroj obrázku: StockFreeImages
 

Zastaviť násilie páchané na ženách sa usiluje iniciatíva Piata žena, ktorá sa tento rok prvýkrát rozhodla udeliť ocenenie Piata žena za prácu v tejto oblasti. "Sme presvedčené, že násilie na ženách môžeme zastaviť len spoločným úsilím," uviedli organizátorky z mimovládnej organizácie Fenestra a Slovensko-českého ženského fondu.

Iniciatívu Piata žena založili v roku 2001 ženské mimovládne organizácie, ktoré spustili prvú celonárodnú kampaň proti násiliu na ženách, ktorá zmenila vnímanie rodovo podmieneného násilia. "Bolo to veľmi dôležité, pretože do tých čias v podstate pojem násilie páchané na ženách ani neexistoval, pretože je často skryté doma za dverami, nehovoríme o tom," povedala programová riaditeľka ženskej mimovládnej organizácie Fenestra Dušana Karlovská. Vyvolalo to diskusiu a zmenila sa legislatíva v tejto oblasti. "Naším cieľom je vytvoriť na Slovensku priestor, do ktorého môžu vstupovať rôzni ľudia, či už ako jednotlivci alebo organizácie, školy, inštitúcie, môžu robiť rôzne aktivity zamerané na zastavenie násilia," povedala Karlovská.

Ocenenie Piata žena sa udeľuje v ôsmich kategóriách - aktivizmus, dobrá prax, dobrovoľníctvo, filantropia a darcovstvo, médiá, školy, umenie, veda a výskum. Vyjadrujú tak uznanie individuálnym aj kolektívnym iniciatívam, ktoré sa zasadzujú o zastavenie násilia páchaného na ženách. V kategórii veda a výskum dostala cenu sociologička Jarmila Filadelfiová, v kategórii škola dostalo cenu Centrum rodových štúdií Filozofickej fakulty UK v Bratislave, cenu za umenie získalo Bábkové divadlo na Rázcestí - Štúdio Twiga, Centrum spravodajstva a publicistiky - RTVS Košice ocenili v kategórii médiá. Za dobrovoľníctvo dostala cenu Stanislava Liptáková, v kategórii filantropia a dobrovoľníctvo dali cenu reklamnej agentúre Progress Promotion. V kategórii aktivizmus dostalo cenu záujmové združenie žien Aspekt a cenu v kategórii dobrá prax získala psychologička Eva Sopková.

Udeľovanie cien, ktoré sa majú rozdávať každé dva roky, je vyvrcholením kampane 16 dní aktivizmu proti násiliu páchaného na ženách, počas ktorej mimovládne organizácie a verejnosť vyjadrili hlasné NIE násiliu na ženách. K tejto iniciatíve sa každý rok pripája viac a viac ľudí. Okrem verejných zhromaždení zorganizovali 2. ročník súťaže - Násilie páchané na ženách nie je in - konajme! Okrem toho zorganizovali kampaň, počas ktorej sa osobnosti kultúrneho a verejného života odfotografovali s tabuľkou Hovorím NIE násiliu na ženách.

Foto: © Ctacik | Dreamstime Stock Photos & Stock Free Images
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Róbert Vokál sa stal jedným 23 uchádzačov, ktorí uspeli v projekte Axe Apollo Space Academy (AASA).
pred 7 rokmi
Kultový tanečný album zo začiatku deväťdesiatych rokov minulého storočia, na ktorého vzniku sa v prevažnej miere podieľali skladateľ Jindřich Parma, spevák Petr Kotvald a niekoľkí ďalší umelci.
pred 6 rokmi
Vynikajúce, trochu náročné vzhľadom na dobovosť príbehu. Keď si však poslucháč dokáže predstaviť dobu v akej sa nachádza a uložiť si jednotlivé románové postavy, prichádza nezabudnuteľný zážitok.
pred 7 rokmi
Dnes si pripomíname Svetový deň utečencov.
pred 7 rokmi
Dnes vyšlo Inferno-Peklo v slovenčine a už dlhé týždne sa drží na prvom mieste mnohých rebríčkov najpredávanejších kníh.
pred 12 rokmi
BV osemdesiatych rokoch minulého storočia bol Dalibor Janda, ktorý svojim debutovým albumom Hurikán dokázal v tom čase nemožné.
pred 10 rokmi
Pred pár rokmi sa zdalo, že Avril Lavigne bude sezónnou hviezdičkou pre pubertálnu mládež, zažiari s dvoma hitmi a bude sa odporúčať do zabudnutia.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT