Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. februára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Najčastejšie nás na psychiatriu doženie alkohol

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: red, pridané: 24.04.2012

Najčastejšou príčinou hospitalizácie dospelých na psychiatrii je alkohol a takmer dve tretiny pacientov tvoria muži.
Najčastejšie nás na psychiatriu doženie alkohol
Zdroj obrázku: SXC/free
 

V zdravotníckych psychiatrických zariadeniach v SR bolo podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) v roku 2010 hospitalizovaných spolu 30 925 pacientov vo veku od 18 do 59 rokov. Z toho takmer dve tretiny – 19 006 pacientov tvoria muži (ženy 11 919). Dôvodom je aj vysoký počet hospitalizovaných mužov s najrozšírenejšou diagnózou – poruchy psychiky a správania zapríčinené užitím či užívaním alkoholu. Z celkového počtu 10 287 pacientov s touto diagnózou je až 8113 mužov a 2174 žien. Pre ženy je to tretia najčastejšia diagnóza, s ktorou sú hospitalizované na psychiatrii.

Alkoholizmus alebo tiež závislosť na alkohole je chronické recidívne ochorenie postihujúce nielen celú osobnosť postihnutého jedinca po stránke psychickej a fyzickej, ale aj jeho blízkych, najmä rodinných príslušníkov. Patrí medzi najzávažnejšie a najrozšírenejšie formy závislostí. Všeobecne možno o alkoholizme hovoriť vtedy, ak dosiahne závislosť na alkohole taký stupeň, že škodí buď jednotlivcovi, spoločnosti alebo obidvom.

Pacient trpí skupinou psychotických prejavov, ktoré sa zjavujú počas užívania alebo po užívaní psychoaktívnych látok, ktoré nemožno vysvetliť samou akútnou intoxikáciou a ktoré nie sú súčasťou abstinenčného syndrómu. Poruchu charakterizujú halucinácie (typicky sluchové, ale často kombinované), iné poruchy vnímania, bludy (často paranoidné alebo perzekučné), poruchy psychomotoriky (vzrušenie alebo stupor) a abnormálny afekt, ktorý môže kolísať od intenzívneho strachu po extázu. Vedomie je zvyčajne jasné, môže však byť mierne zastreté, bez väčšej zmätenosti. Zahŕňa alkoholickú halucinózu, žiarlivosť, paranoju či psychózu.

Najviac psychiatrických pacientov bolo hospitalizovaných v Košickom kraji, spolu 5614 – 3456 mužov a 2158 žien, nasleduje Prešovský kraj s 4727 pacientmi – 3135 mužov a 1592 žien, tretí je Žilinský kraj s 3587 pacientmi – 2182 mužov a 1405 žien. Najviac hospitalizovaných mužov - alkoholikov s poruchami psychiky a správania vo veku od 18 do 59 rokov bolo v Prešovskom kraji – 1552, nasleduje Košický kraj – 1523 a tretí v poradí je Žilinský – 1132 pacientov. Najviac žien – alkoholičiek v spomínanej vekovej kategórii bolo hospitalizovaných v Žilinskom kraji – 350, nasleduje Trenčiansky kraj – 345 a tretí je Košický – 315 pacientok.

Zo spomínaných údajov vyplýva, že celkovo najčastejšou príčinou hospitalizácie v psychiatrických zdravotníckych zariadeniach sú poruchy psychiky a správania zapríčinené užitím a užívaním alkoholu. Druhou najčastejšou príčinou hospitalizácie celkovo sú schizofrénia, schizotypové poruchy a poruchy s bludmi – spolu 7385 pacientov, z toho 3862 mužov a 3523 žien. Pre ženy je táto diagnóza (na rozdiel od alkoholu u mužov) najčastejšou príčinou hospitalizácie. Treťou diagnózou sú afektívne poruchy – spolu 4183 pacientov, z toho 1517 mužov a 2666 žien. Pre ne je to druhá najčastejšia príčina hospitalizácie.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Poslanci dnes budú voliť člena Dozornej rady Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
pred 7 rokmi
Vybrali sme 10 najznámejších náboženských chrámov postavených v Európe.
pred 7 rokmi
Fiat zachránil Lanciu pred najhorším a spravil si z nej svoju prémiovú značku. Na Slovensku Lanciu Ypsilon veľa nevidno, niekoho by mohlo zaujímať, prečo to tak je.
pred 18 rokmi
Zmena životného štýlu v hospodársky rozvinutých krajinách významne mení aj dizajn automobilov s karosériou "kombi".
pred 7 rokmi
IB je debutový sólový album Ivety Bartošovej, ktorý vydala po tragickej nehode svojho speváckeho partnera Petra Sepéšiho.
pred 7 rokmi
Amerického rappera a herca DMX museli v stredu večer hospitalizovať v Charlotte po tom, čo sa priotrávil jedlom.
pred 7 rokmi
Príbeh o prežití v extrémnych podmienkach, o hĺbke romantickej lásky, nebezpečenstve charizmatických vodcov kultov...a o smrti obľúbenej hrdinky.
pred 7 rokmi
Vedci zistili, ako pomôcť ľuďom so zriedkavejšou dedičnou formou ochorenia. Je však možné, že rovnaký spôsob bude možné použiť aj v ostatných prípadoch.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT