Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 28. októbra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Na Slovensku je 570 pacientov s hemofíliou

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 03.04.2014

Celosvetovo trpí týmto nevyliečiteľným dedičným ochorením približne 400-tisíc ľudí, pričom prístup k adekvátnej liečbe krvácania má iba 25 až 30 percent pacientov.
Na Slovensku je 570 pacientov s hemofíliou
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/databanka
 

Na Slovensku žije v súčasnosti 570 pacientov s hemofíliou, pričom 85 percent tvoria pacienti s hemofíliou typu A a 15 percent s typom B. Typ hemofílie sa určuje podľa toho, či ide o nedostatok koagulačného faktora VIII nebo IX. Závažnosť hemofílie sa následne určuje množstvom týchto faktorov, pričom existujú tri stupne - ľahký, stredne ťažký a ťažký.

Hemofília je nevyliečiteľné dedičné ochorenie, ktoré sa prejavuje poruchou zrážanlivosti krvi. Nositeľom defektného génu je vždy žena, ktorá je prenášačkou choroby. Pacientkou trpiacou hemofíliou sa však sama stáva iba vo výnimočných prípadoch. Ak sa žene s defektným génom spôsobujúcim zlú zrážanlivosť krvi narodí syn, môže tento potomok chorobou trpieť, kým dcéra sa stane ďalšou prenášačkou choroby. Veľkú väčšinu pacientov s hemofíliou preto tvoria muži. Niektoré z príznakov choroby sa môžu objaviť tiež u samotných prenášačiek, naplno sa však choroba u ženy rozvinie iba v prípade, že sa narodí matke - prenášačke a otcovi, ktorý ochorením tiež trpí. Ak má hemofilik dieťa so zdravou ženou, choroba sa na jeho synov už neprenáša, dcéry sa však opäť stávajú prenášačkami ochorenia.

Podľa odhadov trpí týmto ochorením celosvetovo približne 400-tisíc ľudí, pričom prístup k adekvátnej liečbe krvácania má iba 25 až 30 percent pacientov. Slovensko v uplynulom desaťročí dosiahlo európsky štandard liečby tohto ochorenia. Základnú liečbu hemofílie poskytujú hematologicko-transfuziologické oddelenia všetkých regionálnych nemocníc s poliklinikou, špecializovanú starostlivosť zas hematologické oddelenia nemocníc vyššieho typu (Banská Bystrica, Martin a Košice). Najvyššiu špecializovanú starostlivosť s celoslovenským pôsobením poskytuje Národné hemofilické centrum v Bratislave, ktoré tento rok oslavuje 40. výročie založenia komplexnej starostlivosti o hemofíliu a získalo tiež certifikát Európskeho hemofilického centra komplexnej starostlivosti.

Najspoľahlivejšou cestou na potvrdenie ochorenia je vyšetrenie krvi, ktoré zároveň pomáha určiť stupeň závažnosti choroby. Ak sa u detského pacienta choroba včas neodhalí a nezačne sa s liečbou, môže dôjsť k závažným poškodeniam pohybového aparátu. V súčasnosti sa väčšina osôb s hemofíliou lieči koncentrátmi vyrobenými z ľudskej plazmy (tzv. vysoko čistenými koncentrátmi faktorov krvného zrážania) alebo rekombinantnými prípravkami. Najhoršou komplikáciou choroby je nevyliečiteľné poškodenie kĺbov alebo iných orgánov v dôsledku krvácania. V súčasnosti sa tomu dá predísť preventívnym podávaním liekov, ktoré udržia aspoň minimálny stupeň zrážanlivosti, čím zabránia vzniku spontánnych krvácaní. Najzávažnejšou komplikáciou liečby hemofílie je vytvorenie protilátok proti koagulačnému faktoru, ktoré spôsobia neúčinnosť liečby krvácania. Dôležitým doplnkom liečby je fyzioterapia s liečebnou rehabilitáciou, lekári odporúčajú tiež plávanie, bicyklovanie, turistiku a mierne posilňovanie pohybového aparátu.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
BESTSELLER
pred 7 rokmi
Mláda a nádejná speváčka Barbara novým singlom určite osvieži hudobnú scénu! Skladbu Boom Boom produkoval slovenský hitmaker Tomi Popovič, ktorý dal Barbare v štúdiu poriadne zabrať.
pred 8 rokmi
Na nasledovníkovi albumu Clapton (2010) bude aj niekoľko hostí, napríklad JJ Cale, Chaka Khan alebo Paul McCartney.
pred 8 rokmi
Vzácny automobil s krídlovými dverami a trojlitrovým šesťvalcom s priamym vstrekovaním vzali na testovaciu jazdu 26-ročný mechanik a jeho 19-ročný kamarát.
pred 5 rokmi
Už po tretíkrát pripravuje Francúzsky inštitút na Slovensku v spolupráci s Film Europe Media Company Týždeň francúzskeho filmu Creme de la Creme III.
pred 8 rokmi
Ak by sa zmeny týkali len nových príslušníkov silových zložiek, systém ich sociálneho zabezpečenia by skolaboval, vraví Jaroslav Baška.
pred 8 rokmi
Sloboda zvierat apeluje aj na ľudí v menších mestách, aby pomáhali či už materiálne alebo finančne útulkom vo svojom okolí.
pred 7 rokmi
Dnes si pripomíname Svetový deň utečencov.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT