Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 03. marca 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Matkám sa nepáči konanie pôrodníc po pôrode

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 09.05.2012

Podľa matiek majú pôrodnice veľké medzery v podpore včasného kontaktu medzi mamičkou a bábätkom tesne po pôrode.
Matkám sa nepáči konanie pôrodníc po pôrode
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Slovenské mamičky nie sú spokojné s konaním pôrodníc bezprostredne po pôrode. Vyplynulo to z hodnotenia prostredníctvom internetového sprievodcu slovenskými pôrodnicami, do ktorého sa zapojilo už 3650 matiek. Tie známkovali pôrodnice v jednotlivých bodoch starostlivosti o ne a novorodencov.

Najhoršie známky dostali pôrodnice z podpory včasného kontaktu medzi mamičkou a bábätkom tesne po pôrode.

Najlepšiu známku dosiahli pôrodnice z dôvery v odbornosť zdravotníckeho tímu počas pôrodu. Rovnako vysoko mamičky hodnotia aj možnosť mať pri pôrode sprevádzajúcu osobu a nesťažujú si ani na vybavenie pôrodných sál. Naopak, najhoršie známky dostali pôrodnice z podpory včasného kontaktu medzi mamičkou a bábätkom tesne po pôrode, z podpory dojčenia a rešpektovania intimity a z ochoty načúvať individuálnym potrebám mamičiek. V súčasnosti sa totiž kladie dôraz na podporu včasného kontaktu s dieťaťom bezprostredne po pôrode, umožnenie prvého prisatia, ak má bábätko záujem, už na pôrodnej sále. Slovenské pôrodnice v tom však zatiaľ zaostávajú.

Tesne po pôrode je matkina náruč to správne miesto, kde sa má novorodenec zoznamovať so svetom. Jej telo je námahou pôrodu rozohriate tak, aby vedelo bábätku poskytnúť tepelný komfort. Jej objatie mu pomôže zvládnuť chlad a prázdnotu priestoru, pretože doteraz bolo zvyknuté na pevné obopínanie maternicou. Tlkot matkinho srdca je zvuk, ktorý je mu deväť mesiacov dôverne známy a upokojuje ho po predchádzajúcej námahe. Keď sa novorodenec adaptuje na nové prostredie, bude mať záujem sať prsník, vôňu mamy pozná už z plodovej vody. Satie prsníka dáva signál na tvorbu materského mlieka, pomáha ale aj rodičke, aby došlo k rýchlemu odlúčeniu placenty a zavinovaniu maternice. Podľa Sprievodcu pôrodnicami má však možnosť zažiť prvé okamihy po pôrode práve takto len menšina žien. Dieťatko im väčšinou len ukážu a odnášajú ho na ošetrenie, prvé priloženie sa často realizuje narýchlo a formálne.

Pokiaľ je dieťa aj matka v poriadku, malo by sa položiť bezprostredne po pôrode na brucho matky. Otrie sa jednou nahriatou plienkou, aby povrchom tela - ktorý je mokrý od plodovej vody, mazu a krvi - nestrácalo teplo. Ďalšou nahriatou a suchou plienkou sa prikryje tak, že telíčko zostáva v kontakte s kožou matky. Vzájomné spoznávanie a následné prvé prisatie by sa malo nechať na mame a bábätku, keď budú naň pripravení. Vytváranie väzby potrebuje čas, pokoj, ticho a rešpekt.

V ostatnom období v Slovenskej republike stúpa percento cisárskych rezov, v roku 2009 sa 27,3 percenta detí narodilo sekciou, odhad na rok 2010 hovorí dokonca o 28,7 percenta. Ideálne je už počas plánovania sekcie myslieť na prvý kontakt medzi matkou a bábätkom. Priloženie na hrudník je možné, pokiaľ to dovolí zdravotný stav matky a dieťatka. Na pôrodnej sále sa dá skúsiť aj priloženie k prsníku, len mame bude musieť asistovať personál alebo otec. Ženy po sekcii najťažšie nesú práve odlúčenie od bábätka a neistotu o jeho zdravotnom stave, preto by prvý kontakt mohol pomôcť prežívať pôrod menej stresujúco a zvyšovať istotu a kompetenciu čerstvej mamičky.

Sprievodca pôrodnicami je internetová aplikácia, v ktorej má každé gynekologicko-pôrodnícke a novorodenecké oddelenie vypracovaný profil na základe nimi poskytnutých údajov. Tento profil majú pôrodnice možnosť pravidelne aktualizovať, aby informácie o oddelení boli vždy aktuálne a presné.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Čítanie Shakespeara by mohlo lekárom pomôcť porozumieť vzťahu medzi emóciami a chorobami.
pred 7 rokmi
Vydanie pánskeho magazínu na január a február bude údajne obsahovať aj fotky úplne nahej modelky.
pred 8 rokmi
DMC Aventador LP900 SV Limited Edition vznikne v prísnej limitovanej sérii desať kusov a je určený len pre pár vyvolených.
pred 9 rokmi
Francúzska automobilka Citroën uvádza na trh modernizovaný van C8.
pred 9 rokmi
Americký koncern General Motors sa vďaka transakcii stane druhým najväčším akcionárom v PSA po rodine Peugeotov.
pred 9 rokmi
Animovaný rodinný western Rango triumfoval na udeľovaní Annie Awards, keď získal cenu pre najlepší animovaný film a ocenenia v ďalších troch kategóriách - scenár, strih a spracovanie postáv.
pred 9 rokmi
Česká režisérka Marie Poledňáková ukončila v Maroku nakrúcanie svojej novej komédie Líbáš jako ďábel, ktorá je voľným pokračovaním snímky Líbáš jako Bůh.
pred 10 rokmi
Vedeli ste, že Tatry vznikli vďaka nebeskej nehode? Aj o tom sa dočítate v knihe Divy Tatier, ktorú včera pokrstili Ján Lacika.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT