Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. decembra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Kedy je kyslé prostredie výhodou? Nad pH visí otáznik

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: red, pridané: 19.10.2013

Kozmetické firmy sa pretekajú vo výskume, vývoji a vysvetľovaní, či sú pre kožu lepšie kyslé alebo zásadité prípravky. Kým jedni prisahajú na pH nižšie ako 7, ďalší tvrdia, že ideál je nad touto cifrou.
Kedy je kyslé prostredie výhodou? Nad pH visí otáznik
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Nie je to tak dávno, čo kyslosť či zásaditosť kože nikoho nezaujímala. Ak sa umýval, tak tým, čo bolo – vodou zo studne, z potoka, na brehu mora, jadrovým mydlom, bylinkami, pieskom, prípadne aj ničím. A potom to prišlo. pH boom!

Kozmetické firmy sa pretekajú vo výskume, vývoji a vysvetľovaní, či sú pre kožu lepšie kyslé alebo zásadité prípravky. Kým jedni prisahajú na pH nižšie ako 7, ďalší tvrdia, že ideál je nad touto cifrou. No chaos, a nie malý. Ešteže „tam dolu“ sú veci jasné...

V čom panuje zhoda?

Všetci zainteresovaní sa našťastie zhodujú v základnom nazeraní na kožu ako na najväčší orgán ľudského tela. Má 1,5 až 2 m2 a hoci je „hrubá“ iba pár milimetrov, dospelý človek v nej nosí 10 až 20 kg, teda asi 7% celkovej telesnej hmotnosti.

Zaujímavý je aj údaj o štyroch metroch - toľko nervových zakončení sa nachádza na jedinom štvorcovom centimetri kože! A medzi ne sa pomestí ešte päťtisíc senzorov a milióny buniek. Všetko dokopy funguje ako aktívny ochranný štít, ktorý zabraňuje škodlivým látkam, žiareniu a mikroorganizmom prenikať do kože. Samozrejme pod podmienkou, že koža je v dobrej kondícii, nenarušená, hydratovaná a kyslá. Alebo nie?

Jednoznačná odpoveď

Správna odpoveď je - kyslá, presnejšie mierne kyslá. Jej pH je 5,5. Pre lepšiu zrozumiteľnosť si treba zľahka zopakovať učivo z chémie – pH je údaj, ktorý vypovedá o miere kyslosti alebo zásaditosti (alkalickosti) roztokov. Škála je rozdelená na 14 dielikov, sedmička ako stred je neutrál (pH 7 má napr. destilovaná voda), všetko pod sedem je kyslé a všetko nad sedem zásadité. Koniec hodiny. A teraz späť ku koži a k jej ochrane. Vedci, chemici, fyzici aj lekári sa zhodujú, že kyslý plášť ľudského tela chráni kožu pred patogénmi, pred vysychaním, podráždením, kožnými infekciami aj alergiami. Často sa oň však pripravujeme v snahe byť čistí a voňaví. Mydlíme sa, mažeme, natierame, čím prirodzený kyslý film kože meníme a narúšame. A potom krútime hlavou, ako je možné, že koža vysychá, praská, je podráždená, zapálená...

Škodlivé extrémy

Nuž, človek by sa aj umýval tým najlepším pre jeho pokožku, len keby vedel, čo to je. V každom obchode, kde je aspoň pár kusov drogérie, nájdeme mydlo alebo sprchový gél, ktorý sa nás údajom o pH snaží presvedčiť, že on je ten ideál. Kozmetické firmy si však navzájom protirečia a chudák človek v tom má napokon väčší chaos ako v časoch, keď sa pH umývacej kozmetiky neriešilo. Lebo kým jedna fľaštička o svojom obsahu tvrdí, že je rovnako mierne kyslý ako povrch kože (teda má pH 5,5), jej susedka sa tvári ako neutrálna (čo je hlúposť, pretože pH 7 nemá ani jediný sprchový gél, zvyčajne ide o produkty s pH od 5 do 6,5). A aby to naozaj nebolo ľahké, na trhu sú aj produkty s pH od 7 do 8,5, teda zásadité.

Logika hovorí, že ideálny je stred. Vybrať teda neutrál? Silné argumenty sú však aj na strane alkalických prípravkov na umývanie tela. Výrobcovia vhodnosť týchto výrobkov opierajú napríklad o fakt, že kým sa narodíme, sme v plodovej vode, ktorá je alkalická, má pH 8 až 8,5, alebo napríklad o to, že aj telesné tekutiny – krv, sliny, slzy – a vnútro tela sú tiež zásadité. A keď už ide o to, aj voda z vodovodného kohútika je zásaditá, jej pH je 7,5 až 8.

Kyslý biznis?

„História kyslej kozmetiky sa začala v roku 1950, pretože novovyvinuté chemické emulgátory boli lacnejšie pri výrobe v kyslom prostredí. Ale sprchové gély a šampóny s hodnotou pH 5,8 a menej vedú k tomu, že prebytok kyslosti, kyslé výlučky, ktorých sa telo zbavuje cez póry a mazové žľazy v koži, sa vracajú späť do tela, minimálne im toto pH nedovoľuje odbúrať sa. To predsa vôbec nie je starostlivosť o telo...“ argumentuje Andreas Campobasso v bestselleri Stop! Zastavte proces starnutia! Podľa neho je povrch tela kyslý práve preto, že cez kožu sa telo zbavuje kyslých prebytkov a nie je dôvod prekysľovať ju takpovediac externe.

„Koži škodí akýkoľvek extrém, teda aj priveľa kyslosti, aj priveľa zásaditosti,“ hovorí dermatovenerologička MUDr. Zuzana Lukáčová z Miniclinic. „Osobne by som volila kozmetiku, ktorá je iba mierne kyslá alebo mierne zásaditá, a striedala ju. Často zabúdame na to, že koža je živý orgán so schopnosťou postarať sa o seba čo najlepšie, ak jej to dovolíme. To znamená, že aj keď sa umývame v alkalickej vode z vodovodu, zdravá koža si dokáže vyregulovať ochranný kyslý film na správnu mieru. O tom, ako sa jej to darí, však rozhoduje aj frekvencia umývania či, v niektorých prípadoch, neumývania.“

Dole je to inak

Samostatnou kapitolou sú intímne partie. Prostredie v pošve je oveľa kyslejšie ako vonku na koži. A tak to má byť. Pretože pH okolo 3,5 až 4,5 je ideálne na to, aby v ňom v rovnováhe žili všetky organizmy, ktoré tam majú svoju funkciu. Hlavnými udržiavačmi harmónie sú laktobacily. Ak sa kyslosť prostredia zmení, prestane sa im dariť „pracovať na plný plyn“ a ku slovu sa za krátky čas dostanú premnožené choroboplodné baktérie a kvasinky, ktoré môžu viesť k nepríjemnému svrbeniu, výtokom až k zápalu tohto intímneho miesta. Zo zvýšeného pH v pošve profitujú predovšetkým kvasinky druhu Candida, ktoré sú najbežnejším pôvodcom vaginálnej mykózy. S touto pliagou sa v priebehu života stretne takmer každá plodná žena.

Prípravky na intímnu hygienu by preto mali byť kyslejšie. Ale ani ich používanie nie je zárukou, že sa mykóze a nepríjemnému množeniu kvasiniek vyhneme, pretože kyslosť v poštve mení aj chlórovaná voda v bazénoch, znečistená voda v jazerách a dokonca aj luxusne vyzerajúca, ale od gumičky až po poslednú čipku umelá spodná bielizeň. V kombinácii s teplom, vlhkom, nadmerným potením alebo oslabenou imunitou je pravdepodobnosť útoku kvasinkovej pliagy naozaj vysoká.

Pochopiteľne, podráždená svrbivá koža nepridá na dobrej nálade ani na výkonnosti. Ale svrbenie a pálenie „tam dole“ je podstatne nepríjemnejšie. Jednak ide o intímne partie, ktoré sa na verejnosti akosi ťažšie škrabkajú, a jednak je žene jasné, že keď ju páli a svrbí v nohavičkách, ohrozené je jej ženstvo, schopnosť rozmnožovať sa a mať plnohodnotný sexuálny život.

Na to je prikrátke akékoľvek mydlo a téma pH sa stáva úplne podradnou.

Vyzrejte na kvasinky

„Kvasinkové ochorenia u žien, ako aj mnohé časté gynekologické problémy s nimi súvisiace, vznikajú naozaj z rôznych príčin. Bez ohľadu na príčinu mám na tieto ochorenia z praxe zmapované pôsobenie rôznych látok a ako najefektívnejšie sa mi javia glukány. Beta glukán, ktorý sa získava z čerstvej huby hlivy ustricovitej, efektívne rieši zápaly, ovplyvňuje mykózy, prejavy ochorenia HPV a okrem toho upravuje menštruačný cyklus a zmierňuje predmenštruačný syndróm. Niektorým pacientkam sa po požívaní beta glukánu dokonca „stratili“ myómy v maternici, preto môžem preparáty s beta glukánom z hlivy iba odporúčať,“ ponúka riešenie gynekologička MUDr. Eva Žďárská z Centra gynekológie a asistovanej reprodukcie v Brne.

V lekárni isto poradia. Podobne ako odporučia to správne mydlo. A či bude naozaj balzamom pre vašu kožu? Zistíte aj sami po pár umytiach. Každý sa predsa „cíti“ a mal by veriť tomu, čo mu telo hovorí. Lebo je múdrejšie ako všetci vedci sveta dokopy.

Raster

Telo je kyslé aj zásadité
Aké pH má ľudské telo? Rôzne. Čo tekutina alebo orgán, to iné hodnoty. Navyše záleží aj od zdravotného stavu, napríklad v podráždenom žalúdku je ešte kyslejšie prostredie než za normálnych okolností.

Látka pH

Žalúdočné šťavy 2
Sliny onkologického pacienta 4,5 – 5,7
Koža 5,5
Sliny zdravého človeka 6,5 – 7,4
Krv 7,34 – 7,45
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Herca pri nápadoch na ďalší film z úspešnej série inšpirujú mestá, ktoré navštevuje pri propagácii svojich snímok.
pred 5 rokmi
Niektoré časti Ázie, najmä Čína, bojujú už roky s vážnym znečistením ovzdušia.
pred 2 rokmi
Je lenivý august a s ním prichádza možno i viac času na dobehnutie zameškaného, v oblasti sledovania filmov.
pred 6 rokmi
Macík je filmom o tom, ako to môže dopadnúť, keď chlapa dostihne druhá puberta skôr, ako skončí tá prvá.
pred 7 rokmi
Viedenský večer v Bratislave sa symbolicky pripojil k početným výstavám a ďalším kultúrnym podujatiam, ktoré prebiehajú v metropole Viedeň v rámci Klimtovho roka.
pred 6 rokmi
Bývalý stredočeský hajtman David Rath, ktorý je obvinený z korupcie, zostáva aj naďalej vo väzení.
pred 3 rokmi
Po Rusku, Estónsku, Nemecku a ďalších európskych krajinách vystúpi už zajtra v Bratislave kapela Hollywood Undead.
pred 13 rokmi
Tak tomu sa hovorí nádielka! Legendárna ABBA je späť, hoci ani náhodou nie s novými pesničkami, za to však z kolekciou, ktorá je snáď fakt definitívna a dokonalá.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT