Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 23. apríla 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Keď sa vaše srdce opýta...

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: red, pridané: 07.03.2012

Čo ste preň robili celý život, poviete mu s pokojným svedomím, že všetko, čo sa dalo, respektíve čo bolo pre vás najlepšie?
Keď sa vaše srdce opýta...
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Čo ste preň robili celý život, poviete mu s pokojným svedomím, že všetko, čo sa dalo, respektíve čo bolo pre vás najlepšie? Keby ste to nerobili, srdce by sa Vás síce už nič nepýtalo, ale možno by netĺklo vôbec alebo by malo dosť starostí so zabezpečovaním aspoň akej–takej funkcie obehového systému.
 
Obehový systém si môžete predstaviť ako veľkú sústavu ciest a diaľníc, po ktorých doslova letia kamióny s dôležitým nákladom, ktorý sa snažia v poriadku a čo najrýchlejšie dostať na miesto určenia. Logisticky tieto akcie riadi centrála, ktorá určuje tempo. Centrálou sa myslí srdce, kamióny sú krv, ktorá distribuuje do všetkých častí tela živiny a kyslík. Ak sa však niečo v centrále – srdci alebo na cestách – cievach pokazí, môže dôjsť k nepríjemným ochoreniam srdcovo-cievneho systému. Mnoho z nich sa dá liečiť len silnými liekmi alebo chirurgickými zákrokmi. Preto je najlepším riešením venovať sa prevencii a udržiavať cesty, kamióny a centrálu v čo najlepšom stave.

Ochorenia obehového systému

Medzi najčastejšie problémy patrí hypertenzia, čiže vysoký krvný tlak, ktorým je postihnutý každý piaty človek. Prispieva k nemu životný štýl a tiež genetické faktory. Na vysokom krvnom tlaku sa podieľa stres, fajčenie, konzumácia alkoholu, obezita a strava bohatá na soľ. V prípade, že je hypertenzia diagnostikovaná, je nutné nasadiť liečbu liekmi a striktne upraviť životný štýl. V miernejších prípadoch, kedy je možné tlak ovplyvniť, vám lekár odporučí len upraviť stravu, venovať sa pohybu a vyhýbať sa stresu. Rovnaká rada platí pri prevencii vzniku vysokého krvného tlaku. Ďalším ochorením obehového systému je angina pectoris, ktorá sa prejavuje bolesťou na hrudi, ktorú často vyvolá fyzická záťaž a ktorá odznieva v pokoji. Vzniká následkom nedostatočného zásobenia srdcového svalu kyslíkom, k čomu obvykle dochádza pri ischemickej chorobe srdca alebo chorobe vencových tepien. Tie sa zužujú, čím klesá prítok krvi k srdcu. Námaha, stres, nadmerná fyzická záťaž zvyšujú požiadavky srdcového svalu na kyslík a môžu vyvolávať napríklad bolesť na hrudi (angina pectoris) alebo dokonca infarkt. Rovnako, ako u všetkých prechádzajúcich ochorení, aj tu platí, že na prvom mieste je zmena životného štýlu, ďalej aspirín a lieky znižujúce hladinu tuku v krvi. Ale ani tieto opatrenia a liečba niekedy nestačia, a je nutné pristúpiť k by-passu či angioplastike. Medzi choroby obehového systému patria aj kŕčové žily, ktoré vznikajú v dôsledku tojo, že tečenie krvi, ktorá by mala prúdiť od členkov ku srdcu a z povrchových žíl do hlboko uložených, sa spomaľuje, zastavuje či dokonca vracia späť. Narušenie funkcie chlopní vedie k k žilnému zdureniu a vydutiu až nad kožný povrch, čím vznikajú kŕčové žily.

Nutričná terapia

ryba
Jedzte ryby, zeleninu, ovocie a chudé mäso.
zdroj: SXC/free

Je dôležitou súčasťou nielen liečby chorôb obehového systému, ale predovšetkým skutočne dôležitej prevencie. Dokáže ovplyvniť vysoký tlak, hladinu cholesterolu, tuku a cukru v krvi. V každom prípade znížte obsah soli vo vašej strave, obmedzte kofeín, jedzte ryby, zeleninu, ovocie a chudé mäso. To, čo jete, do určitej miery ovplyvňuje, či sa bude vo vnútornej vrstve vencových tepien hromadiť cholesterol a iné tuky, alebo nie. Dôležité je vyvarovať sa fast foodových jedál, vyprážaných a tučných pokrmov a tiež polotovarom obsahujúcim vysoký podiel soli. Naopak je dôležité do stravy zaradiť potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, ktorých zdrojom sú najmä tučné ryby ako losos, treska, makrela nebo sardinky, ale aj orechy. Doprajte si aj poriadnu dávku paradajok, ktoré obsahujú lykopén, antioxidačný karoténoid, ktorý znižuje tvorbu cholesterolu a je prevenciou pred srdcovými chorobami. Paradajky sú zasa skvelým zdrojom beta-karoténu, flavonoidov, draslíka, kyseliny listovej, vitamínov C a E, čo spolu prospieva zdraviu srdca.

Lieky (nielen) na vaše srdce

cibuľa
Dopriať by ste si mali aj cesnak a cibuľu obsahujúce organosulfáty, ktoré znižujú priľnavosť krvných doštičiek, tiež znižujú hladinu nezdravých tukov a pomáhajú znížiť tlak krvi.
zdroj: SXC/free

Dopriať by ste si mali aj cesnak a cibuľu obsahujúce organosulfáty, ktoré znižujú priľnavosť krvných doštičiek, tiež znižujú hladinu nezdravých tukov a pomáhajú znížiť tlak krvi. Cesnak má schopnosť zmenšovať tepnové pláty a aterosklerózu, čím chráni výstelku srdcových krvných ciev. Navyše obmedzuje tvorbu cholesterolu v pečeni a zvyšuje jeho vylučovanie. Bylinkári odporúčajú pre vitalitu srdcovo-cievneho systému hloh, ktorý má antioxidačné účinky, posilňuje srdcový sval a rozširuje cievy. Práve preto sa skvele hodí nielen na hypertenziu spojenú s aterosklerózou. Osvedčili sa aj listy púpavy, ktoré sa tradične používajú ako diuretikum na zníženie krvného tlaku. Lipový kvet nie je len na zníženie horúčky a podporu potenia pri prechladnutí, ale účinne znižuje aj zvýšený stolický tlak krvi. Menej známou liečivou bylinou je kalina - bylinka s protikŕčovými účinkami, ktorá sa podáva tiež na uvoľnenie svaloviny stien tepien.

Doplnky stravy

Q10
Pri ochoreniach obehového systému, ale tiež ako prevencia ich vzniku môžete využiť širokú ponuku nutričných doplnkov stravy.
zdroj: SXC/free

Telu by ste určite mali dodávať koenzým Q10, ktorý je nevyhnutnou živinou pre tvorbu energie v tele, podporuje znižovanie krvného tlaku a u ľudí s arytmiami a stabilizuje srdcový tep. Výborné sú aj doplnky stravy s horčíkom, ktorý zlepšuje funkciu srdcového svalu a znižuje riziko sťahovania a zužovania vencových tepien. Pokiaľ vám nechutia ryby , kúpte si aspoň tabletky s obsahom rybieho tuku, respektíve omega-3 mastnými kyselinami. Rovnakú radu máme pre tých, ktorí nemajú radi cesnak, alebo len nechcú denne zjesť niekoľko strúčikov cesnaku. V takomto prípade sú výborným riešením produkty radu Allivictus, ktorý sa vyrába zo vzácnej odrody pôvodom slovenského cesnaku značky Mojmír. Navyše ako jediné na trhu obsahujú Allicin Active Complex™, čo je vyvážený komplex látok obsahujúcich vysoké množstvo organických zlúčenín síry a ďalších biologicky aktívnych látok. Svojim zložením priaznivo pôsobia na obranyschopnosť organizmu a jeho celkovú vitalitu doplnky stravy s L-karnitínom a ich každodenné užívanie môžu zase zlepšiť funkciu srdca a znížiť príznaky anginy pectoris.

Rozdýchajte sa a zacvičte si

joga
Dopriať by ste si mali aj cesnak a cibuľu obsahujúce organosulfáty, ktoré znižujú priľnavosť krvných doštičiek, tiež znižujú hladinu nezdravých tukov a pomáhajú znížiť tlak krvi.

Možno sa pýtate, čo má dýchanie spoločné so zdravým srdcom, cievami a obehovým systémom. Verte však, že mnoho. Nácvik správneho dýchania uľavuje od mnohých zdravotných problémov, či už fyzických alebo psychických. Pokiaľ sa naučíte pomaly a hlboko dýchať, s veľkou pravdepodobnosťou vás prestane bolieť chrbát, budete tiež trocha posilňovať brušné svaly, uvoľníte psychické napätie a naučíte sa zvládať stres. Pokojné hlboké dýchanie znižuje krvný tlak zvýšený v dôsledku fyzickej námahy alebo rozčúlenia a uľavuje tiež od bolesti na hrudi pri angine pectoris. Do vášho životného štýlu by ste mali zaradiť aj cvičenie. Ideálna je joga, ktorá upokojuje myseľ, učí vnímať telo a, predovšetkým, má vo svojom repertoáre hneď niekoľko pozícií, ktoré sú určené na znižovanie tlaku, posilňovanie funkcie srdcového svalu a pružnosti nôh, respektíve ciev a žíl. Ako prevenciu vzniku kardiovaskulárnych ochorení odporúčajú odborníci pravidelné aeróbne cvičenie. Pokiaľ sa mu budete venovať pravidelne, znížite riziko vzniku trombózy, infarktu myokardu a mozgovej príhody.

Zdroj: MCC a Allivictus




Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 

Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


detský svet plný kreatívnych hračiek, zábavy, h...
Predaj zdravotnej obuvi - diabetická obuv a obu...





127 000.00 €
Na predaj byt, 2 izby, rozloha 57 m2, balkón, l...
36 700.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 971 m2
132.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 18 m2





Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Nové príslušenstvo pre „retro chrobáka“
pred 8 rokmi
Hrdí majitelia Ferrari F12 Berlinetta si vychutnávať jazdu, ktorá je výsledkom stáda šľachtených maranellských žrebcov, ktoré sa skladá zo 740 k (545 kW).
pred 7 rokmi
Podľa údajov OSN pred postupujúcimi fundamentalistami zo skupiny Islamský štát utieklo z domova viac ako milión kresťanov a iných príslušníkov menšín.
pred 9 rokmi
Legendárna elektronická formácia Chemical Brothers vydala živý záznam Don´t Think z Japonska.
pred 10 rokmi
Líder kapely Billie Joe Armstrong cez Twitter fanúšikov a fanúšičky informoval, že nové skladby sú svieže a energické.
pred 10 rokmi
Netreba počúvať ani príliš pozorne, aby ste prišli na to, že speváčka sa v podstate pohráva s rovnakými motívmi vo viacerých pesničkách.
pred 7 rokmi
Trojnásobný český objav roku, spevák Adam Mišík vydáva dnes svoj debutový album Parfém. Súčasne začína natáčať film Andílek na nervy v réžii Juraja Šajmoviča ml.
pred 10 rokmi
Radi si spríjemníte dlhé večery dobrou knihou? Fascinuje vás vôňa nových, či textúra starých kníh? Ste zberateľom? Čo tak rozšíriť zbierku o jednu z nasledujúcich kníh?

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT