Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Helps ponúka nové riešenia pre starostlivosť o starých ľudí

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 21.03.2014

"Problém starnutia je nezvratný a všetci vieme, že mu musíme venovať pozornosť," hovorí Magdaléna Piscová zo Sociologického ústavu SAV.
Helps ponúka nové riešenia pre starostlivosť o starých ľudí
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Projekt s názvom Helps ponúka nové politiky či nové riešenia pre starostlivosť o starých ľudí. V podstate sa zaoberá inovatívnymi formami starostlivosti o túto skupinu nášho obyvateľstva, povedala to dnes na tlačovej konferencii v Bratislave Magdaléna Piscová zo Sociologického ústavu SAV. Ústav je spolu so Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS) organizátorom projektu na Slovensku, pričom je doň v rámci strednej Európy zapojených okrem nás ďalších sedem krajín – Česko, Maďarsko, Rakúsko, Poľsko, Slovinsko, Taliansko a Nemecko. „Problém starnutia je nezvratný a všetci vieme, že mu musíme venovať pozornosť,“ poznamenala Piscová. Starí ľudia majú podľa jej slov svoje špecifické potreby a tie treba rešpektovať a napĺňať ich. „Keď berieme do úvahy aj ekonomický aspekt starostlivosti, ktorá je naozaj veľmi nákladná, pokiaľ je v rôznych zariadeniach, náš projekt sa snaží nájsť také riešenia, ktoré odľahčia verejné výdavky a uspokoja potreby starých ľudí iným spôsobom,“ vysvetlila.

Projekt Helps, ktorý znamená Domáca starostlivosť o starých a ohrozených ľudí a stratégia lokálnych partnerstiev v strednej Európe, sa rieši v rámci Operačného programu Stredná Európa. Ten je zameraný na európsku teritoriálnu spoluprácu. Je to trojročný projekt, ktorý sa začal realizovať v roku 2011 a zúčastňovalo sa na ňom 12 partnerov zo spomínaných ôsmich krajín. Projekt vychádza z dvoch predpokladov. Prvým je, že zotrvanie starých ľudí v ich pôvodnom prostredí, a teda v ich domovoch, je pre štát výhodnejšie, ako keby sa o nich mali starať v špeciálnych zariadeniach. Druhým poznatkom je, že aj starí ľudia zostanú bývať radšej vo svojich domovoch, ako by sa mali o nich starať v nejakých zariadeniach. Vyvrcholením projektu je tvorba národných akčných plánov starostlivosti o starých ľudí a implementácia nových politík starostlivosti.

Podľa Magdalény Piscovej ide v projekte o spoluprácu jednotlivých zapojených krajín a výmenu informácií medzi nimi. „Snažíme sa zobrať z každej krajiny to, čo tam už je odskúšané a čo dobre funguje a tiež sa chceme vyvarovať chýb, ktoré by sme mohli bez tejto konfrontácie urobiť,“ uviedla. V rámci projektu prebiehali na Slovensku dve pilotné aktivity. Prvá bola zameraná na získanie poznatkov o využívaní telekomunikačného zariadenia „elektronický strážca“ v prirodzenom prostredí ľudí. Testované zariadenia sú určené najmä tým osobám, ktoré sa vzhľadom na vek, zdravotný stav alebo sociálnu situáciu môžu ocitnúť v stave akútnej potreby pomoci iných ľudí. V projekte sa sledovali domáce tiesňové volania a mobilné tiesňové volania. O formu starostlivosti tzv. elektronického strážcu sa podľa Piscovej pokúšali už v minulosti, no mnohé z pokusov zlyhali, pretože nebol dostatočne zmapovaný terén a potreby. Takisto ekonomická stránka prevádzkovania takejto formy starostlivosti bola náročná, pretože si okrem technických zariadení vyžadovala aj non-stop prevádzku dispečerského strediska. „A to bol v minulosti práve kameň úrazu,“ podotkla s tým, že samosprávy na to nemali peniaze a preto musela byť táto veľmi dobrá aktivita predčasne ukončená. Momentálne podľa jej slov existujú aj technické možnosti aj subjekty, konkrétne Asociácia samaritánov Slovenska, ktoré by mohli túto aktivitu vykonávať. Druhá pilotná aktivita vytvorila platformu pre výmenu skúseností, možností, ale aj bariér pri aplikovaní typov pomoci v rámci existujúcej legislatívy. V projekte ide v podstate o to, aby boli navrhnuté efektívne riešenia a odporúčania na aplikáciu takých nových spôsobov starostlivosti, aby starí ľudia zostali čo najdlhšie bývať vo svojich domovoch.

Slovensko momentálne podľa Piscovej nie je v skupine krajín, kde by bol problém starnutia obyvateľstva na tom najhoršie. „Skúsenosti partnerov, ktorí sa s týmto problémom dennodenne stretávajú, môžeme rozvíjať a niečo si z nich vziať,“ povedala. Vďaka celoslovenským štatistikám o starnutí obyvateľstva môžeme byť aj podľa Bruna Konečného zo Združenia miest a obcí Slovenska pokojní. „Existujú však veľmi veľké rozdiely medzi mestami a obcami a na to by sme nemali zabúdať. Potreba kvalitných dát je nevyhnutná na to, aby sme vedeli identifikovať potreby a poskytnúť týmto lokalitám podporu a pomoc,“ uviedol s tým, že treba vopred hľadať riešenia na lokálne situácie.

Viac informácii o projekte: http://www.helps-project.eu/
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
BMW radu 6 Coupé s pohonom xDrive a radovým naftovým šesťvalcovým motorom
pred 4 rokmi
Skupina Duran Duran pripravila nový album. Nemá zatiaľ názov, ale vieme, že vyjde v septembri.
pred 7 rokmi
Stojíte pred výkladom cestovky a chcete si porovnať cenu last minute dovolenky s konkurenčnou ponukou? Stiahnite si do mobilu aplikáciu Dovolenka online od verne.sk.
pred 7 rokmi
Nie všetky vynálezy a patenty sú vážne a dôležité. Existuje mnoho takých, ktoré nám vyvolajú úsmev na tvári.
pred 8 rokmi
Emotívna štúdia s ľahkou konštrukciou
pred 6 rokmi
Na možnosť, že Rath strávi koniec tohto roku na Bahamách, vypísali bookmakeri kurz 200:1
pred 8 rokmi
Český spevák Martin Maxa stvárni v pripravovanom multimediálnom muzikáli Naháči geja, ktorý skrýva svoju sexuálnu orientáciu.
pred 6 rokmi
Jednoduchý úsmevný príbeh, ako napísaný životom popritom vyjadruje aj ostatné skutočnosti, ktoré sa akoby samé od seba predierajú z tohto navonok celkom všedného zástupu udalostí.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT