Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. septembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Dnes je Svetový deň školského mlieka

Zdroj: SITA, redaktor: neuvedený, pridané: 28.09.2011

28. septembra si celý svet pripomína dôležitosť mlieka v jedálničkoch detí. D
Dnes je Svetový deň školského mlieka
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Dnes si celý svet pripomína dôležitosť mlieka v jedálničkoch detí. Do ulíc Bratislavy preto vyšli špeciálne mliečne hliadky, aby širokú verejnosť a najmä deti motivovali k pitiu mlieka. Tento biely dar prírody a výrobky z neho totiž plnia viaceré dôležité úlohy správnej výživy detí a mládeže, pretože obsahujú optimálne množstvo potrebných výživných a esenciálnych zložiek. Pitím mlieka budú deti zdravšie, vďaka tomu v škole aktívnejšie, a preto aj múdrejšie.

Mlieko obsahuje základné živiny a viaceré esenciálne látky - bielkoviny, mliečny tuk, sacharidy, minerálne látky, vitamíny (A, D, E a K), enzýmy a predovšetkým vápnik.

I keď ide vizuálne o nápoj, v skutočnosti je mlieko vďaka svojmu zloženiu považované medzi odborníkmi za potravinu. Obsahuje základné živiny a viaceré esenciálne látky - bielkoviny, mliečny tuk, sacharidy, minerálne látky, vitamíny (A, D, E a K) a enzýmy. Jeho najvýznamnejšou časťou je vápnik nachádzajúci sa v dobre využiteľnej forme, z ktorej sa vstrebáva do organizmu. Z mlieka a mliečnych výrobkov získava človek až 56 percent svojej potreby vápnika, pričom zo zeleniny je to len asi 11 percent a z obilnín 10 percent. Z bielkovín v mlieku dominuje kazeín (82 percent), laktalbumín a laktoglobulín (12 percent), pričom biologická hodnota mliečnych bielkovín je vôbec najvyššia - až 98 percent organizmus využije vo svoj prospech. Mliečny cukor laktóza ako najvýznamnejší sacharid mlieka je ľahko stráviteľný a dobrý zdroj energie. Skladá sa z dvoch menších molekúl jednoduchých cukrov - glukózy a galaktózy. Pre detský organizmus je zvlášť významná druhá menovaná zložka, ktorá je potrebná pre vývoj mozgu a nervových tkanív, priaznivo ovplyvňuje reguláciu telesnej teploty a navyše priaznivo ovplyvňuje črevnú mikroflóru, motilitu, čiže pohyb čriev, a absorpciu minerálov vápnika, horčíka a fosforu. Mliečny tuk je jemne emulgovaný a v porovnaní s inými živočíšnymi tukmi má veľmi dobrú stráviteľnosť.
 
Odporúčané dávky potravín uvádzajú 220 litrov mlieka a mliečnych výrobkov na priemerného obyvateľa Slovenska za rok. Epidemiologické štúdie však potvrdili, že len 44 percent detí pije mlieko denne, 15 percent ho nepije vôbec a ostatné len nepravidelne. Ešte nižšia je konzumácia u mladistvých - denne ho pije len 42 percent chlapcov a 32 percent dievčat, mlieko nepije takmer štvrtina dospievajúcej generácie. Priemerná denná konzumácia u detí, ktoré pili mlieko pravidelne, je len dva a pol až tri decilitre denne, odporúčané množstvo je však aspoň päť až šesť decilitrov mlieka za deň doplnených kyslomliečnymi výrobkami a syrmi. Dlhodobejší nedostatok mlieka a mliečnych výrobkov v strave detí sa môže prejaviť poruchami vo vývoji celkového telesného rastu, deficitnou kalcifikáciou kostry a zubov. Pri mlieku a mliečnych výrobkoch sa nejde o vysoký, ale o častý a najmä pravidelný príjem.

"Pravidelná konzumácia mlieka už od útleho detstva prispieva k budovaniu správnych stravovacích návykov v dospelosti. Deti je potrebné viesť k systematickej konzumácii mlieka a v rámci tejto podpory sa na Slovensku koná v zaradeniach pre deti a mládež Školský mliečny program,“ povedal hlavný hygienik Slovenskej republiky Gabriel Šimko. "Školský mliečny program je určený pre deti od troch do devätnástich rokov, prevádzkujú ho predškolské zariadenia, základné a stredné školy. Je finančne podporovaný Európskou úniou v rámci európskeho systému distribúcie mlieka do škôl, pričom dve tretiny ceny mlieka (250 mililitrov) dotuje štát a Európska únia a zvyšnú tretinu ceny mlieka platí rodič. Celkovo sa do Školského mliečneho programu v roku 2010 zapojilo 168 191 detí a žiakov, čo predstavuje približne 15 percent z celkového počtu žiakov na Slovensku,“ dodala Silvia Tokárová z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Po mimoriadnom úspechu predchádzajúceho albumu Davida Guettu, teda po albume One Love sa žiadaný umelec vracia s aktuálnou novinkou nazvanou Nothing But The Beat.
pred 9 rokmi
Minimálne 32 mesiacov budú musieť prví zákazníci na Porsche 918 Spyder, ak si ho už stihli objednať.
pred 17 rokmi
„Dáme si čaj a potom to zahráme perfektne ...alebo to zahráme perfektne hneď teraz a čaj si dáme potom?“, podkuruje svojim spoluhráčom Sting.
pred 8 rokmi
Album Just! je autorským albumom, Dorota napísala tak ako u predchádzajúceho albumu Sila vzlyku, všetky texty aj hudbu.
pred 8 rokmi
Úlohy krstného otca sa bravúrne zhostil spevák Richard Müller.
pred 8 rokmi
Podľa odborníčky súvisí obchodovanie s ľuďmi s vysokou mierou nezamestnanosti.
pred 7 rokmi
Mesiac S/2004 N 1 má priemer iba približne dvadsať kilometrov a nezaznamenala ho ani sonda Voyager 2, ktorá okolo Neptúna letela v roku 1989.
pred 8 rokmi
V nedeľu to vyhlásili inšpektori Medzinárodného menového fondu (MMF), Európskej komisie (EK) a Európskej centrálnej banky (ECB) na záver návštevy Grécka.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT