Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Dnes je Medzinárodný deň duševného zdravia

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 10.10.2012

Svetový deň duševného zdravia štartuje Zbierku Dni nezábudiek, verejnosť môže prispieť kúpou umelej nezábudky v dňoch od 10. do 13. októbra v uliciach Slovenska.
Dnes je Medzinárodný deň duševného zdravia
Zdroj obrázku: Internet
 

Dnes si celý svet pripomína Medzinárodný deň duševného zdravia. Pri jeho príležitosti Liga za duševné zdravie v súlade s Národným programom duševného zdravia ministerstva zdravotníctva organizuje celoslovenskú informačnú kampaň, ktorá dnes vrcholí. Dnes taktiež štartuje deviaty ročník Zbierky Dni nezábudiek.

Informačná kampaň Dni duševného zdravia pomáha, aby ľudia s duševnými problémami mali možnosť otvorene o nich hovoriť, aby sa tak ľahšie dostávali ku kvalifikovanej liečbe a dokázali sa vrátiť do normálneho života. Ak sa pacient rýchlo nedostane k správnej liečbe, môže po rokoch nekvalitného života skončiť na invalidnom dôchodku, neschopný sa uživiť, trvalo odkázaný na pomoc štátu a rodiny. Verejnosť môže prispieť kúpou umelej nezábudky v dňoch od 10. do 13. októbra v uliciach Slovenska, zaslaním SMS správy na číslo 833 v hodnote dvoch eur alebo priamo na číslo účtu 4040154029/3100 vo VOLKSBANK a 20266500/6500 v Poštovej banke do 31. decembra.

Téma duševného zdravia je na Slovensku dlhodobo zaznávaná a duševné poruchy tabuizované. Radšej sa o týchto veciach nehovorí, trpieť duševnou poruchou „sa nepatrí“. Prevládajú mýty, ako napríklad, že pevnou vôľou sa „to“ dá zvládnuť, verejnosť si nesprávne mýli mentálne postihnutie a duševné poruchy. Mnoho ľudí si myslí, že duševné ochorenie máte navždy, že človek s duševnou poruchou je nebezpečný, nedá sa s ním dohodnúť, nevie pracovať a možno je aj kriminálnik. V záujme komunikovať presný opak – teda korektné informácie – napríklad, že duševné ochorenia sú liečiteľné, organizuje Liga za duševné zdravie informačnú kampaň a celonárodnú Zbierku Dni nezábudiek.

Podľa Svetovej federácie duševného zdravia (WFMH) dnes trpí depresiou približne 10 percent populácie. Každý piaty človek si nepríjemné psychické dusno a nechuť žiť vyskúšal na vlastnej koži. WFMH dokonca očakáva, že výskyt depresie sa v období hospodárskej krízy rapídne zvýši. Ide o rast cien, nedostatok práce, stratu príjmov, nepochopenie a sociálnu odlúčenosť alebo vízie negatívnych vyhliadok spojených s krízou.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár: