Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. októbra 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Deti by si vybrali život bez cukrovky

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 29.05.2013

V našej krajine žije približne 400 tisíc ľudí s týmto ochorením. Riziko diabetu pritom môžeme znížiť už v detstve, na čo sa zameral aj edukačný projekt Modrý kruh.
Deti by si vybrali život bez cukrovky
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Prudký nárast cukrovky na Slovensku je v poslednom období alarmujúci. Diabetes mellitus je jedným z najzávažnejších a finančne najnáročnejších chronických ochorení súčasnosti. V našej krajine žije približne 400 tisíc ľudí s týmto ochorením. Riziko diabetu pritom môžeme znížiť už v detstve, na čo sa zameral aj edukačný projekt Modrý kruh.

Každé 2 minúty zomiera v dôsledku cukrovky jeden Európan. Okrem toho, prostriedky vynakladané na liečbu diabetu v EU predstavujú 10 - 18% z celkových nákladov na zdravotníctvo. Cukrovka je jedno z civilizačných ochorení, ktorými dnes trpí 15 – 30 % svetovej populácie. Podpísalo sa pod to znečisťovanie životného prostredia, moderný životný štýl, zlá životospráva, nevhodná strava, nadmerný stres a nedostatok fyzickej aktivity.

Kým príčiny vzniku diabetu 1. typu nepoznáme a jeho výskyt teda nevieme ovplyvniť, diabetu 2. typu, ktorým trpí 80 – 85% cukrovkárov, vieme účinne predchádzať už v detstve, a to najmä zdravou výživou a aktívnym pohybom. Častou príčinou cukrovky 2. typu je totiž nezdravý životný štýl, obezita a z toho vyplývajúci vysoký krvný tlak.

Cieľ projektu Modrý kruh

Cieľom projektu Modrý kruh je znížiť výskyt choroby účinnou prevenciou diabetu 2. typu, s ktorou treba začať už v mladom veku. Z toho dôvodu je Modrý kruh zameraný na deti základných škôl, ktoré sa hravou a zaujímavou formou dozvedia viac o samotnom ochorení, príčinách vzniku diabetu 2. typu, jeho následkoch, o forme pomoci ľuďom, ktorí majú cukrovku a o možnostiach vyhnúť sa diabetu zdravým životným štýlom.

Deti sú zvedavé, kreatívne, hravé, majú bohatú fantáziu. Práve na tom je postavený projekt Modrý kruh. Pasívne informovanie detí o ochorení na dlhých a pre ne nezaujímavých prednáškach nie je tou správnou cestou. Modrý kruh ich aktívne zapája do poznávania cukrovky, jej príčin, následkov a najmä do vymýšľania a realizácie foriem prevencie. Snaží sa motivovať ich k tomu, aby sa v prvom rade s diabetom oboznámili a v ďalšom kroku o ňom informovali čo najpútavejším a najkreatívnejším spôsobom aj svojich blízkych, kamarátov, rodičov, známych a motivovali ich k lepšiemu prístupu k svojmu zdraviu, k zmene životného štýlu.

Nesprávne životné návyky dospelých sa zákonite prenášajú aj na mladšiu generáciu, čím sa vytvárajú predpoklady pre vznik ochorenia aj u našich detí. Ak tomu chceme predísť, musíme sa zamerať práve na ne, ovplyvniť ich vo veku, keď sa formujú ich životné postoje a zvyky, ich životný štýl, keď sa oboznamujú s fungovaním ľudského

Školy sa do projektu Modrý kruh mohli prihlásiť cez stránku www.modrykruh.sk do 1. apríla 2013. Sami si zvolili aktivitu, spôsob, akým upozornia na nevyhnutnosť zdravého životného štýlu a zvýšia povedomie o príčinách i dôsledkoch cukrovky. Projekt pripravili a zrealizovali s pomocou svojich učiteľov. Tematicky sa mohli zamerať na vyučovacie hodiny – telesná výchova, výtvarná výchova, etická výchova, biológia, hudobná výchova a podobne.

Do celoslovenského projektu sa zapojilo 55 základných škôl. Projekty sa vyhodnocovali v dvoch kategóriách – Žiaci I. stupňa ZŠ a Žiaci II. stupňa ZŠ. Komisia zložená zo Slovenskej diabetologickej spoločnosti, zástupcov diabetologických sestier a zástupcov spoločnosti NovoNordisk napokon vybrala 10 víťazov. Tí prídu do Bratislavy, aby v hlavnom meste odprezentovali svoje projekty pred ostatnými žiakmi z celého Slovenska, ktorí sa do projektu zapojili ako aj pred širokou verejnosťou.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Voľby generálneho prokurátora by sa podľa Daniela Lipšica mohli spojiť napríklad s prezidentskými voľbami alebo eurovoľbami.
pred 8 rokmi
Rebecca a Cecil, slávna dvojica superšpiónov, sa vracia s novým dobrodružstvom v štvrtom pokračovaní filmovej série skvelého Roberta Rodrigueza.
pred 5 rokmi
12 miniatúr z ciest po Sibíri, väčšinou východne od Bajkalského jazera.
pred 7 rokmi
48-ročný Payne podľahol rakovine kostí.
pred 7 rokmi
Na súťaži sa môžu zúčastniť učitelia stredných škôl, učitelia druhého stupňa základných škôl či ľudia, ktorí opustili učiteľské povolanie, ale aj aktívni rodičia.
pred 5 rokmi
Vedenie Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) sa dnes vôbec po prvýkrát stretlo s prezidentom Andrejom Kiskom.
pred 8 rokmi
Nový album Andreja Šebana – Časozber, pätnástimi skladbami reflektuje jeho tvorbu od úplných začiatkov až dodnes.
pred 6 rokmi
Známy filmár prezradil, ako postupujú práce na trilógii príbehov z mesiaca Pandora.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT