Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. septembra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Deň diabetu pripomenie verejnosti riziká tohto ochorenia

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 14.11.2013

Svetový deň diabetu, ktorým je 14. november, je každoročne príležitosťou venovať pozornosť tomuto ochoreniu a zvýšiť povedomie verejnosti o jeho závažných sprievodných komplikáciách.
Deň diabetu pripomenie verejnosti riziká tohto ochorenia
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Cukrovka je jedným z najčastejších a najzávažnejších ochorení a pokiaľ sa správne a včas nelieči, môže viesť k ohrozeniu života. Až tretina pacientov však o svojom ochorení netuší, a tak sa ani nelieči. Ako dôsledok nekontrolovanej cukrovky sa im zvyšuje riziko srdcovocievnych ochorení, zlyhania obličiek, slepoty či amputácie končatiny.

Na Slovensku žije v súčasnosti zhruba 350-tisíc diabetikov a odborníci predpokladajú, že ďalších 100 až 150-tisíc o ochorení nevie, respektíve sa nachádza v štádiu rizikových prediabetických syndrómov. "Pokiaľ cukrovka nie je dostatočne kontrolovaná liečbou, môže byť príčinou mnohých závažných, až život ohrozujúcich komplikácií a môže skrátiť očakávanú dĺžku života o 10 až 15 rokov," zdôraznil na dnešnej tlačovej konferencii predseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti Emil Martinka.

Nárast počtu prípadov diabetu označujú lekári za najrýchlejšie sa rozvíjajúcu globálnu epidémiu 21. storočia. Každý človek by mal preto poznať rizikové faktory a varovné prejavy ochorenia, aby včas vyhľadal lekára. "Medzi príznaky diabetu patrí nadmerné močenie, neustály smäd, celková vyčerpanosť, poruchy ostrosti zraku, pocit brnenia či pálenia v končatinách, opakujúce sa kožné alebo pohlavné infekcie, ale aj pomalé hojenie rán, či schudnutie bez známej príčiny," povedala hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre diabetológiu Zuzana Némethyová.

U diabetikov sa v tele prestáva vytvárať inzulín - hormón, ktorý pomáha meniť glukózu z potravy na energiu. Tú potrebujú všetky bunky v tele na svoju správnu funkciu. Keď sa glukóza nespaľuje a dochádza k jej hromadeniu v krvi, postupne ničí krvné cievy, nervový systém, ale aj iné orgány a tkanivá. Práve postihnutia ciev a nervov bývajú najčastejšou príčinou závažných komplikácií cukrovky.

Srdcovocievne ochorenia hrozia diabetikom dva až štyri razy častejšie ako zdravým ľuďom. Cukrovka poškodzuje cievy najmä procesom aterosklerózy, pri ktorom sa zužujú alebo aj úplne uzavrú tepny a tým dochádza k nedokrveniu orgánov. V prípade, ak postihne tepny srdca, mozgu, tepny dolných končatín či aortu, je mimoriadne nebezpečná. Môže totiž dôjsť k akútnemu srdcovému infarktu, náhlej cievnej mozgovej príhode, chronickému zlyhávaniu srdca alebo dokonca aj náhlej smrti spôsobenej poruchou srdcového rytmu pri nedokrvení srdcového svalu. Ateroskleróza dolných končatín môže zase viesť k odumieraniu tkaniva nohy a vyžadovať až jej amputáciu.

Ďalšou častou komplikáciou cukrovky je poškodenie nervov - diabetická neuropatia, ktorou trpí približne 50 až 70 percent pacientov. Vysoká hladina glukózy môže napádať nervy, ktoré vedú do končatín, ale aj tie, ktoré vysielajú signály do srdca, žalúdka, močového mechúra alebo pohlavných orgánov. Neuropatia tak môže spôsobovať problémy s trávením, vyprázdňovaním či v intímnom živote. Súčasné poškodenie nervov a ciev v končatinách môže viesť k takzvanej diabetickej nohe. Infekcie, vredy alebo deštrukcia tkaniva nohy môžu smerovať podobne ako pri ateroskleróze až k amputácii končatiny. Samotné riziko amputácie je u diabetikov 15 až 40 ráz vyššie, než u zdravých ľudí.

Diabetes je zároveň najčastejšou príčinou zlyhania obličiek s potrebou dialyzačnej liečby alebo transplantácie obličky. Pre vysokú hladinu glukózy totiž strácajú bunky obličiek filtračnú schopnosť, čím vzniká diabetická nefropatia. Cukrovka postihuje tiež drobné cievky očí, najmä sietnice. Takzvaná diabetická retinopatia môže spôsobiť čiastočnú stratu zraku a bez liečby môže viesť až k slepote. Diabetici majú riziko oslepnutia 10 až 20-násobne vyššie, ako iní ľudia. Ďalším negatívnym vplyvom cukrovky na organizmus je znižovanie schopnosti imunitného systému bojovať proti infekciám, čo zvyšuje riziko nákazy rôznymi ochoreniami a aj ich priebeh býva u diabetikov ťažší, ako u zdravých ľudí. Vďaka vysokej hladine cukru získavajú baktérie a plesne živnú pôdu pre svoj rast a infekcie sa rozvíjajú rýchlejšie.

Rovnako ako pri iných ochoreniach aj pri cukrovke zohráva dôležitú úlohu samotná prevencia. Jej základom a zároveň liečbou komplikácií cukrovky je najmä dobrá kontrola glukózy v krvi, liečba vysokého krvného tlaku, zníženie hladiny cholesterolu a tukov v krvi, ako aj včasné odhalenie komplikácií a ich správna, intenzívna liečba. "Vzhľadom na závažnosť komplikácií cukrovky si Slovenská diabetologická spoločnosť (SDS) vytýčila niekoľko úloh s cieľom zlepšiť kvalitu starostlivosti o pacientov. Založila 1. Oftalmologické reading centrum, zrealizovala školenia diabetologických sestier v problematike diabetickej nohy a v rámci projektu Diabetická nefropatia sa tiež spolupodieľala na vypracovaní štandardov pre skríning a liečbu diabetickej nefropatie. Významný pokrok sa podarilo SDS dosiahnuť v oblasti kategorizácie liekov, pomôcok a dietetických potravín. Iniciovala a navrhla úpravu niektorých znení indikačných obmedzení a na základe odbornej diskusie s MZ SR a zdravotnými poisťovňami sa dosiahlo napríklad zrušenie doplatku na analógy inzulínu pre tehotné ženy a deti do 18. roku života, sprístupnenie inhibítorov DPP-4 už v najvčasnejších štádiách ochorenia, sprístupnenie bazálnych analógov inzulínu už v najvčasnejších štádiách ochorenia, ako aj zaradenie dietetických prípravkov do roviny lieku. Pre pacientov znamenajú tieto pozitívne zmeny možnosť zásadného zlepšenia kvality ich liečby a starostlivosti,“ uviedol Martinka.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Nový inteligentný Nikon 1 J2 teraz predstavuje ešte viac tvorivých možností a štýlového príslušenstva, ktoré vám pomôže zostať o jedno stlačenie spúšte vopred.
pred 4 rokmi
Opoziční poslanci podali návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi spravodlivosti pre dovolanie, ktoré podal v kauze bývalého košického komunálneho politika Františka Olejníka.
pred 7 rokmi
Kompaktné SUV s pokrokovými technológiami Skyactiv
pred 4 rokmi
V novinke, ktorú by mali začať vysielať v roku 2017, sa objavia aj Strýko Držgroš, Hui, Dui a Lui či Tryskáč McKač.
pred 6 rokmi
Ktovie, čo by Henrich VIII. povedal, keby mohol vstať z mŕtvych, že práve jeho zatracovaná dcéra sa stala azda najväčšou kráľovnou a najváženejšou kráľovnou všetkých čias?
pred 4 rokmi
Skupina Gladiátor predstavuje novú kladbu s názvom „Na kom ti záleží“! Kapela na čele s Mikom Hladkým vkročila po 5-tich rokoch od vydania ich zatiaľ posledného albumu “Hlavu maj hore” do novej tvorivej etapy.
pred 3 rokmi
Mortadelo a Filemón (Agenti dementi) sú tí "najcennejší" superšpióni TIA (Tajnej vládnej agentúry) povolaní riešiť zločiny, ktoré žiadny iný agent nevyrieši...
pred 6 rokmi
Múzeum obchodu prináša v rámci ojedinelého projektu „Rock v múzeu“, v piatok, 22.6., do Bratislavy bluesovú lahôdku v podobe Škótskeho gitaristu Stana The Mana.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT