Obličky - pre ľudský organizmus sú potrebné podobne ako srdce alebo pľúca.
Zdroj obrázku: TS Server.sk
Transplantácia obličiek, najmä od príbuzného živého darcu, je najlepšou metódou liečby pacientov s chronickým zlyhaním obličiek.
Z rozhodnutia
Medzinárodnej nefrologickej spoločnosti a
Medzinárodnej federácie nadácií pre ochorenia obličiek je svetový deň tento rok zameraný na problematiku transplantácií obličiek. Témami odborných seminárov i akcií určených pacientom preto budú prínos a pozitívne výsledky transplantácií obličiek a význam darcovstva orgánov.
Obličky sú párovým orgánom a ich funkciou je zbavovať telo odpadových látok a udržiavať optimálne hladiny tekutín. Pre ľudský organizmus sú potrebné podobne ako srdce alebo pľúca. Medzi prejavy ochorenia obličiek patrí krv v moči, opuchy nôh, únava, vyšší krvný tlak alebo časté močenie. Pokiaľ príde k ich chronickému zlyhaniu, plnia obličky vyššie opísané funkcie na menej ako 10 percent. Východiskom pre pacientov s chronickým ochorením obličiek je dialýza alebo transplantácia.
Pri transplantácii sa oblička vkladá do pravej časti panvy v bedrovej oblasti a vlastné obličky, aj keď sú nefunkčné, sa z tela príjemcu nevyberajú. Operácia trvá približne dve hodiny. Prvú transplantáciu v Slovenskej republike uskutočnil Vladimír Zvara v roku 1972 v Bratislave. V súčasnosti sa u nás ročne uskutoční približne 160 transplantácií, pričom s funkčnou transplantovanou obličkou žije asi 1100 osôb. Vo vyspelých krajinách je trendom transplantácia obličiek od žijúcich darcov, pretože ich výsledky sú výrazne lepšie a verejnosť je lepšie informovaná s tým, že k životu a dostatočnej funkcii obličiek spoľahlivo stačí len jedna oblička. Na Slovensku tvoria transplantácie obličiek od živých darcov zatiaľ len okolo 10 percent všetkých výkonov.