Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

25. máj - Deň sklerózy multiplex

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 24.05.2011

S diagnózou SM sa dá kvalitne žiť, nevyhnutné je však zachytiť prvé príznaky.
25. máj - Deň sklerózy multiplex
Zdroj obrázku: SXC/free
 

25. máj je svetovým dňom sklerózy multiplex. S diagnózou SM sa spája mnoho mýtov a poloprávd. Cieľom iniciatív súvisiacich s 25.májom je priniesť do témy SM viac svetla. Keďže úspech liečby sklerózy multiplex závisí hlavne od včasnej a správnej diagnostiky, je dôležité všímať si neštandardné prejavy a náhle zdravotné problémy, ktoré môžu byť prvými príznakmi.

S diagnózou SM sa dá kvalitne žiť, nevyhnutné je však zachytiť prvé príznaky.

Aktuálne čísla

Na Slovensku sa na sklerózu multiplex lieči okolo 1800 pacientov. Vzhľadom na parametre výskytu ochorenia a štatistické ukazovatele sa však odhaduje, že ľudí s touto chorobou je omnoho viac. Špecializovaných centier na liečbu SM je na Slovensku iba 10 s limitovaným počtom lekárov, ktorí môžu predpisovať liečbu sklerózy multiplex. Na každé centrum pripadá v priemere viac ako 180 pacientov.

Pre porovnanie, vo Švajčiarsku, s počtom obyvateľov 7,7 mil. (o 45% viac obyvateľov ako na Slovensku) je pacientov liečiacich sa na sklerózu multiplex okolo 6800 (o 270% viac ako na Slovensku). Pritom liečbu sklerózy multiplex môže predpisovať až 300 neurológov.

Včasné zachytenie choroby

Základom úspešnej a účinnej liečby je včasné neurologické vyšetrenie ktoré odhalí, či je nervový systém pacienta v poriadku. Symptómy typické pre sklerózu multiplex možno pozorovať aj u iných neurologických ochorení. Ak sú včas zachytené a diagnostikované, súčasná liečba dokáže zabezpečiť veľmi vysokú kvalitu aj dĺžku života.

Pri podozrení na roztrúsenú sklerózu neurológ ako prvé skúma funkcie zraku, sluchu a reči. Následne testuje reflexy na lakťoch, kolenách, členkoch a chodidlách. Lekár si zároveň všíma držanie tela a chôdzu pacienta. Diagnózu sklerózy multiplex možno považovať za definitívne potvrdenú, keď pacient prekoná minimálne dva ataky, ktoré svedčia o postihnutí mozgu alebo miechy na dvoch rôznych miestach. Ak nie je neurologické vyšetrenie dostatočne presné, na spresnenie diagnózy sa používajú pomocné vyšetrenia ako napr. magnetická rezonancia, lumbálna punkcia a meranie nervových vzruchov.

Okrem včasného neurologického vyšetrenia vplýva na priebeh choroby pravidelná a správna liečba. Aj keď sklerózu multiplex zatiaľ nie je možné úplne a definitívne vyliečiť, pacienti dnes majú oveľa viac možností, ako s touto chorobou bojovať a potláčať ju, a to až do takej miery, že môžu viesť plnohodnotný život.

Čo je skleróza multiplex?

Je to chronické zápalové autoimúnne ochorenie centrálneho nervového systému napáda mozog, miechu a zrakové nervy, pričom nervové vlákna napádajú vlastný organizmus. Doteraz sa napriek rozsiahlym výskumom nepodarilo zistiť, prečo sa imunitný systém začne takto správať a považuje vlastné bunky za votrelca. Diagnostika sklerózy multiplex je vzhľadom na rôznorodosť príznakov náročná.

Príznaky

Medzi prvými príznakmi a diagnózou môže uplynúť aj niekoľko rokov. Najčastejšie známe prvotné príznaky ochorenia sú dvojité videnie, problémy s rovnováhou a koordináciou pohybov. Takisto tŕpnutie končatín, častá a neopodstatnená únava, závrate a problémy s rečou. Symptómy u jednotlivcov sú rôzne a časom sa u toho istého človeka môžu meniť.

Vypuknutie choroby pravdepodobne zapríčiňuje kombinácia viacerých faktorov – od vírusového útoku a genetických dispozícií, cez vek, rasu a pohlavie, až po podnebie, zemepisnú šírku a sociálno-ekonomické postavenie. Ochorenie sa u väčšiny pacientov prejaví prvýkrát v dospelom veku medzi 20. a 40. rokom. Priemerný vek nástupu sklerózy multiplex je 30 rokov. Výskyt u detí pod 10 rokov alebo u seniorov nad 60 rokov je vzácny. Ženy sú na ochorenie sklerózy multiplex omnoho náchylnejšie. Globálne pripadá na tri postihnuté ženy len jeden muž.

Viac informácií na www.skleroza.info.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 3 rokmi
Blížiaci sa čas zimy nás prinúti tráviť čas vo vnútri, v teple a pod paplónom. Mnohí ľudia zapínajú televízne prijímače bez toho, aby len na chvíľku otvorili informačne bohatú knihu.
pred 4 rokmi
Podľa Bijana Zanganeha, iránskeho ministra ropného priemyslu, by Irán súhlasil s núdzovým zasadnutím Organizácie krajín vyvážajúcich ropu
pred 5 rokmi
Bývate v Bratislave a chcete pozvať na pohárik kamaráta z Košíc? S mobilnou aplikáciou Drink Invite to už nie je problém!
pred 8 rokmi
Nový Boeing Dreamliner má ušetriť až 20-percent paliva. Boeing už prijal objednávky na 821 strojov, desatina z nich pôjde do Japonska.
pred 8 rokmi
Antarktída je pozoruhodný a prekrásny kontinent. Vo filme Vec: Počiatok sa na ňom ale nachádza aj odľahlá výskumná stanica, ktorej osadenstvo objaví v ľadových hlbinách neobyčajné stvorenia.
pred 6 rokmi
Poslanci by dnes mali rokovať aj o ústavnej novele zákona o konflikte záujmov z dielne opozičných poslancov, ktorú Smer-SD odmieta.
pred 5 rokmi
Na prvej a druhej priečke sa v celoročnom hodnotení tzv. inteligentných miest umiestnili dánsky Kopenhagen a holandský Amsterdam.
pred 5 rokmi
28-ročný hudobník a jeho Cílová skupina sa predstavia v auguste v Pezinku, Humennom a Košiciach.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT