Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. januára 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

2014 je rokom prevencie rakoviny krčka maternice

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 23.01.2014

Hoci sa toto ochorenie dá včas diagnostikovať počas preventívnych gynekologických prehliadok, mnohé ženy na Slovensku ich nevyužívajú.
2014 je rokom prevencie rakoviny krčka maternice
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/databanka
 

Týždeň od 19. januára do 25. januára je Európskym týždňom prevencie rakoviny krčka maternice. Odborná verejnosť zastúpená spoločnosťami, ktorých sa problematika rakoviny krčka maternice týka, teda Slovenská gynekologicko-pôrodnícka spoločnosť, Slovenská pediatrická spoločnosť, Slovenská epidemiologická a vakcinologická spoločnosť a Slovenská spoločnosť infektológov, podporená Kanceláriou WHO na Slovensku, dokonca vyhlásili rok 2014 za rok prevencie rakoviny krčka maternice na Slovensku. Cieľom je oboznámenie laickej verejnosti o ochorení a možnosti prevencie a v spolupráci so štátnymi inštitúciami dosiahnuť riešenie tejto nepriaznivej situácie vo výskyte a úmrtnosti na rakovinu krčka maternice.

Rakovinu krčka maternice diagnostikujú na Slovensku ročne približne 600 ženám, pričom viac ako 200 z nich na ňu aj zomrie.

Hoci spolu s rakovinou prsníka patria medzi najčastejšie sa vyskytujúce onkogynekologické ochorenia, až štyri z piatich žien na Slovensku nevyužijú šancu na bezplatnú gynekologickú preventívnu prehliadku, ktorá by chorobu mohla včas odhaliť a zachrániť tak mnoho životov. V skríningu, primárnej prevencii a úmrtnosti na rakovinu krčka maternice sa v rámci štátov Európskej únie Slovensko dlhodobo umiestňuje na posledných priečkach. Kým rakovinu prsníka môžu ženy v značnej miere odhaliť samovyšetrením, rakovinu krčka maternice dokáže odhaliť iba preventívna prehliadka u lekára. "Slovenské ženy ignorujú naše odporúčania a výzvy," vyjadril sa na dnešnej tlačovej konferencii prezident Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti Ján Danko. Gynekologické vyšetrenia nie sú podľa Danka pre ženy tými najpríjemnejšími, no ako uviedol, je to jediná možnosť ako sa dá choroba odhaliť.

Polovica všetkých prípadov tohto ochorenia na Slovensku je diagnostikovaných do 49. roku života. Predčasná smrť v dôsledku rakoviny krčka maternice často postihuje ženy vo veku medzi 35. - 39. a 60. - 64. rokom života. V porovnaní s ostatnými zhubnými nádorovými ochoreniami postihuje rakovina krčka maternice ženy až o 15 - 20 rokov skôr. Priemerné skrátenie života ženy s týmto ochorením predstavuje aj viac ako 17 rokov.

Rakovinu krčka maternice zapríčiňuje pretrvávajúca infekcia onkogénnymi typmi ľudského papilomavírusu, takzvaného HPV, ktorý je vysoko nákazlivý avšak bežný vírus. Existuje viac ako 100 typov HPV, z ktorých väčšina je neškodná a vyvoláva len infekciu. Približne 40 typov sa prenáša pohlavným stykom a postihuje sliznicu pohlavného systému. Pätnásť z nich môže spôsobiť vznik rakoviny krčka maternice alebo predrakovinové stavy. Ostatné nízkorizikové typy HPV môžu vyvolať vznik genitálnych bradavíc alebo lézie nízkeho stupňa na krčku maternice. Výskyt HPV infekcie pri rakovine krčka maternice je až 99,7 percenta. Odborníci tvrdia, že približne 50 - 80 percent žien sa počas svojho života infikuje HPV vírusom a až polovica z nich sa infikuje onkogénnymi typmi HPV. Päťdesiat až 70 percent HPV infekcií spontánne ustúpi v priebehu niekoľkých mesiacov až dvoch rokov. Rakovina krčka maternice vzniká, ak infekcia spôsobená onkogénnymi typmi HPV pretrváva. Prekonanie prirodzenej infekcie však nezaručuje ochranu pred opakovanou infekciou, pretože protilátky, ktoré sa v tele ženy vytvoria, sú nedostačujúce. Vyhnúť sa infekcii vírusom HPV je náročné, pretože sa neprenáša výlučne pohlavným stykom, postačuje akýkoľvek kontakt s infikovanou kožou alebo sliznicou. Riziko infekcie sa síce zvyšuje s počtom sexuálnych partnerov, infikovať sa však môže aj žena žijúca s jedným partnerom. Toto riziko zvyšuje aj fajčenie, či užívanie orálnej antikoncepcie, vysoký počet tehotenstiev, imunologické faktory a história sexuálne prenosných infekcií ako sú napríklad chlamýdiové infekcie.

Na zisťovanie a liečbu abnormalít krčka maternice sa používa diagnostická a terapeutická metóda konizácia. Vykonáva sa s cieľom odstrániť predrakovinový stav, ktorý by mohol prejsť do rakoviny krčka maternice. Skrátenie krčka maternice v dôsledku konizácie môže však u niektorých žien spôsobiť predčasný pôrod s narodením nezrelého dieťaťa. Kým v roku 2007 bolo na Slovensku vykonaných 403 konizácií, v roku 2012 iba v nemocniciach Bratislavského kraja bol ich počet takmer dvojnásobný (údaje pochádzajú len z bratislavských nemocníc a nezahŕňajú výkony zo súkromných centier, pozn. SITA).

Pravidelné cytologické vyšetrenie dokáže odhaliť predrakovinové štádiá, ktoré môžu byť včas odstránené. Aj napriek zlepšeniam v skríningu, ktorý má okrem nízkej účasti žien aj medicínske limitácie, sa výskyt a úmrtnosť na rakovinu krčka maternice na Slovensku v porovnaní so situáciou pred 20 rokmi výrazne neznížila. Funkčný skríning identifikuje abnormálne a rakovinové bunky krčka maternice, no nie je prevenciou príčiny vzniku rakoviny krčka maternice. V súčasnosti sa za najúčinnejšiu ochranu proti rakovine krčka maternice považuje očkovanie proti HPV. V apríli 2009 odporučila Svetová zdravotnícka organizácia zaradiť očkovanie proti HPV do rutinného očkovania. Aktuálne sa pre očkovanie proti HPV a jeho úhradu z verejných zdrojov rozhodlo 24 štátov Európskej únie. Z nich tri štáty susediace so Slovenskom zavádzajú toto očkovanie v tomto roku. V Česku je očkovanie proti HPV hradené už od roku 2012. Napriek dokázanej účinnosti dostupných vakcín je na Slovensku v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ zaočkovanosť proti HPV veľmi nízka. Riaditeľka Kancelárie Svetovej zdravotníckej organizácie v Slovenskej republike Darina Sedláková považuje za najúčinnejšiu prevenciu proti vzniku ochorenia kombináciu očkovania a pravidelného skríningu.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Nikto nedokáže tak stvárniť atmosféru šialeného Balkánu a filmov Emira Kusturicu ako rumunský súbor Mahala Rai Banda.
pred 7 rokmi
Mediálna škola v novembri už po piaty raz otvorí svoje brány, aby dala priestor mladým ľuďom osvojiť si zručnosti pri práci s médiami a prezentovať tak to, čo sa deje okolo nich.
pred 7 rokmi
Predstavenie Ice Age Live! Mamutie dobrodružstvo je strhujúcim zážitkom pre malých i veľkých, nielen pre fanúšikov príbehov Doby ľadovej, ale pre každého, kto túto šou uvidí.
pred 7 rokmi
Robbie Williams sa po veľkom letnom turné rozhodol, že zvyšok roka strávi swingovo a nahral album Swings Both Ways.
pred 7 rokmi
Už to bude pomaly rok, čo kapela Kryštof vydala svoj mimoriadne vydarený album Inzerát. Ešte v polovici novembra som sa tešil z kompletnej nahrávky a to nadšenie mi vydržalo do dnes, keď som si album po čase opäť prehral.
pred 6 rokmi
Vstúpte do Európy v roku 2400. Vďaka technickému pokroku a rýchlemu napredovaniu civilizácie sa konečne splnil sen ľudstva: človek oklamal starnutie a stal sa nesmrteľným! Človek porazil smrť! No nikdy nie je nič biele alebo čierne...
pred 10 rokmi
Ako scenárista nového filmu Red Tails bude spolu s producentom Rickom McCallumom a skladateľom Terencom Blanchardom dohliadať na nahrávanie hudby pre túto snímku.
pred 9 rokmi
Hrdinovia z prostredia pod bodom mrazu sa vracajú, aby zažili ďalšie neuveriteľné dobrodružstvo, tentoraz v príbehu nazvanom Doba ľadová 3: Úsvit dinosaurov.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT