Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 07. júla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Znižovanie hmotnosti

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 14.01.2008

K rekreačnej športovej činnosti sa ľudia v dnešnej dobe dostávajú často vtedy, keď chcú schudnúť.
Znižovanie hmotnosti
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

K rekreačnej športovej činnosti sa ľudia v dnešnej dobe dostávajú často vtedy, keď chcú schudnúť. To je síce správne, ale nie ideálne, pretože omnoho lepšia je prevencia obezity. V dnešnej dobe mechanizácie a taktiež zníženej telesnej námahy pri práci je potrebné pohybovú činnosť zaradiť ako súčasť denného režimu. Pritom je nutné jesť s mierou a takýmto spôsobom sa vyvarovať problémom súvisiacich s obezitou. Občasné prekročenie denného kalorického príjmu, ešte nezaručuje vznik obezity. V ľudskom organizme totiž za normálnych okolností fungujú regulačné metabolické mechanizmy, ktoré jednorázové prejedenie skompenzujú. Tieto mechanizmy sa však pri sústavnom konzumovaní nadmerného množstva potravy vyčerpajú, niekedy skôr, niekedy neskôr, a potom je už boj s váhou na dennom poriadku.

K vyčerpaniu regulačných mechanizmov dochádza veľmi často v detstve, kedy pýchou matky je dieťatko, ktoré dobre papká. Pritom si matka neuvedomuje, že dieťaťu vlastne komplikuje život na dlhé roky jeho žitia. Než pristúpime k hlavným zásadám redukčných diét, musíme upozorniť na to, že niekedy vyššia hmotnosť, nemusí znamenať obezitu. Nadváhu totiž môže spôsobiť väčší nárast svalovej hmoty u športovcov, ktorí podstupujú tvrdý silový tréning. Takže o obezite hovoríme vtedy, pokiaľ väčšia hmotnosť je spôsobená väčším množstvom telesného tuku. Meranie sa uskutočňuje pomocou lekárskych meraní s následným percentuálnym vyjadrením. U mužov nemá toto percento presiahnuť 14-15% u žien 20-25% (u žien je väčšie množstvo podkožného tuku normálne).

Aká je teda normálna hmotnosť človeka? Najjednoduchšie sa dá vyjadriť pomocou tzv. Brokovho indexu. Index uvádza, že hmotnosť má byť taká, aká je hodnota, získaná odpočítaním 100 od celkovej výšky v centimetroch. Tento údaj je však len orientačný, správna hmotnosť má byť vždy o niečo nižšia (o 5-10%). Oveľa presnejší je tzv. Rohrerov index.

Váha v g . 100 / Výška v cm3

Správnu hmotnosť uvádza rozmedzie 1,22-1,36 (s určitou toleranciou v rozmedzí 1,20-1,40). Okrem toho existujú tabuľky, ktoré udávajú ideálnu hmotnosť pre príslušné pohlavie a pre určitý vek vo vzťahu k výške. O obezite hovoríme, pokiaľ hmotnosť prevýši normálne hodnoty o viac než 20%. Hlavnou zásadou pri znižovaní hmotnosti je zvýšená telesná aktivita pri zníženom príjme energie z potravy. Športová činnosť musí byť úmerná veku a trénovanosti a taktiež zdraviu jedinca. Taktiež absolútne hladovanie nieje zdravé, aj keď je často veľmi efektívne, hlavne keď je podporené akoukoľvek pohybovou činnosťou. Takéto chudnutie často vedie nie k zdraviu ale k ochoreniu. Často stačí i menšie zvýšenie telesnej aktivity s redukciou okolo 500 kalórií, čo vyvolá stratu hmotnosti 0,5 kg počas jedného týždňa. Možno sa to bude zdať niekomu málo, ale uvedomte si, že to predstavuje stratu 4 kg za dva mesiace a za pol roka 12 kg a pritom nedochádza k poškodeniu zdravia. Je treba mať trpezlivosť a vytrvalosť (je možné, že sa napríklad dva týždne hmotnosť ani nepohne, ale tretí týždeň poklesne o to viac). Zníženie príjmu energie je treba zabezpečiť tím, že obmedzíme prísun tukov a sacharidov (hlavne jednoduchých sacharidov). Biologickú hodnotu stravy treba zachovať (dostatočná konzumácia ovocia a zeleniny).

Pre zníženie hmotnosti sú užitočné tri rady:
1. zaznamenávať si denne príjem kalórií, ktorý sme prijali v strave. Takýmto spôsobom sa vyhneme konzumácií tzv. zbytočných potravín
2. pravidelne si kontrolovať hmotnosť
3. prísne dodržiavať stravovací režim, celkový príjem energie rozdeliť do piatich pravidelných dávok
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Strana SaS chce, aby sa Robert Fico zasadil za vypísanie nového tendra s reálnou špecifikáciou plynovej masky.
pred 8 rokmi
Film Europe s vlastnou filmovou sekciou na festivale Cinematik.
pred 6 rokmi
Súťaží nie je nikdy dosť. Teraz prichádzame s možnosťu vyhrať 2 CD od Vladisa. Stačí len odpovedať na jednoduchú súťažnú otázku. Hráte o CD Svet nie je pre chudobných a Diamat. Držíme päste
pred 5 rokmi
Oscarový Russell Crowe, hrdina z Noa, Gladiátora alebo Čistej duše, sa v novom výpravnom filme vydáva na Cestu nádeje.
pred 7 rokmi
Hrdinovia filmu dostanú možnosť niečo si priať a ich život sa tak rozbehne smerom, ktorý si sami určili. Množstvo „náhod“ im prinesie to, čo chceli a tak majú možnosť si svoje priania prežiť.
pred 14 rokmi
So značkou Volvo som mal doposiaľ len minimálne skúsenosti. Ale odkedy sa v našej redakcii vystriedali takmer všetky modely, stále častejšie si kladiem otázku, prečo sa tieto autá nepredávajú oveľa viac?
pred 9 rokmi
Firma dosiahla čistý zisk 6,62 mld. USD alebo 7,05 USD za akciu, teda tesne pod prognózovanými 7,39 USD na akciu
pred 7 rokmi
Nezaradený poslanec chce chrániť mládež pred alkoholom.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT