Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 15. júla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Ženy vo vrcholovom športe (2.časť)

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 27.11.2003

Celková pohybová výkonnosť je u chlapcov i dievčat až do puberty v podstate rovnaká.
Ženy vo vrcholovom športe (2.časť)
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Celková pohybová výkonnosť je u chlapcov i dievčat až do puberty v podstate rovnaká. Potom dievčatá začínajú za chlapcami stále výraznejšie zaostávať. Súvisí to najmä so zvyšovaním svalovej sily pod účinkom mužských pohlavných hormónov. Pre motoriku oboch pohlaví však platia rovnaké princípy. Vo všetkých disciplínách, v ktorých súťažia muži i ženy, obe pohlavia používajú v zásade rovnakú techniku. To je dôležitý záver pre prax nácviku a tréningu techniky.

Prv sa venovala veľká pozornosť otázke, či majú dievčatá a ženy cvičiť počas menštruácie. Pokiaľ im to nebráni v cvičení je táto problematika jednoznačne vyriešená. Všetky zdravé ženy sa počas menštruácie môžu pretekať, zúčastňovať sa športových súťaží. Nenašiel sa nijaký dôkaz, že by to malo nepriaznivý vplyv na ich zdravotný stav a schopnosť mať deti.

Počas menštruácie sa ženy zúčastňujú cvičení a tréningu rôzne. Sú také, čo aj vtedy trénujú neobmedzene, ale obvykle pritom ide o ľahší tréning. Obmedzujú sa cvičenia vytrvalostné a silové, otrasy, doskoky a podobne. Čím ide o mladšiu športovkyňu, tým častejšie sa tréning prerušuje na 1 až 2 dni, alebo sa tréning redukuje len na rozcvičenie, zdokonalenie techniky a podobne. Väčšina žien si tento problém rieši sama. Mnohé zbadali, že ak počas menštruácie ľahko trénujú, majú menšie ťažkosti.

V školskej telesnej výchove učiteľ nenúti žiačky cvičiť počas menštruácie, ale im ani nebráni v cvičení, ak samy chcú. Je to skôr otázka spoločenského taktu a estetiky ako riziko poškodenia zdravia preťažením.

Doteraz nie je jednotný názor na skutočnosť, že mladé vrcholové športovkyne majú neskôr prvú menštruáciu ako priemerná populácia. Veľmi často je to v športovej gymnastike. Až dlhšie pozorovanie týchto športovkýň môže urobiť definitívny záver. Doterajšie výsledky a skúsenosti potvrdzujú, že bývalé vrcholové športovkyne nemajú gynekologické ťažkosti častejšie ako nešportujúce ženy. V priemere majú rovnaký počet detí i výskyt nepravidelnosti ako ženy nešportujúce. Teda nemožno povedať, že by vrcholový šport pôsobil nepriaznivo na základné biologické poslanie ženy byť matkou.

V priebehu mesačného cyklu je kritické obdobie niekoľko dní pred začiatkom menštruácie. V tom čase býva najnižšia športová výkonnosť a oveľa vyšší výskyt úrazov.

Po skončení sústavného tréningu, rovnako ako u mužov, jednotlivé znaky trénovanosti miznú a z bývalej vrcholovej športovkyne sa stáva žena blízka priemeru populácie. V priemernej pohybovej aktivite by však mala pokračovať po celý život.

Nešportujúce ženy sú stále viac ohrozené funkčnými poruchami, obezitou, chorobami krvného obehu, takže lekári im stále dôraznejšie odporúčajú vykonávať sústavne, po celý život, primeranú pohybovú aktivitu. Začať by s ňou mali už na základnej škole a vo vyšších ročníkoch by sa mali v jej vykonávaní utvrdiť, zvyšovať jej objem aj intenzitu.

Pri významných medzinárodných športových súťažiach sa kontroluje feminita (ženskosť) športovkýň, vykonáva sa tzv. sex-test. V nátere buniek zo sliznice ústnej dutiny sa zisťuje prítomnosť tzv. sex-chromatínu. Sú to drobné zrniečka, ktoré sa u mužov nevyskytujú. Ak touto metódou nie je feminita jednoznačne dokázaná, používajú sa ďalšie vyšetrovacie metódy. Výsledok vyšetrenia sa uplatňuje ako tzv. certifikát feminity, t.j. potvrdenie o dokázanej ženskosti športovkyne. Toto potvrdenie je trvalé a môže sa použiť pri opakovaných štartoch v medzinárodných súťažiach. Cieľom tohto vyšetrenia je chrániť ženy, aby medzi nimi nesúťažili osoby nie celkom ženského pohlavia. Určité prvky mužnosti by im totiž mohli poskytovať výhodu vo výkonnosti.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Príbeh nielen o strmých cestách v pieskovcových skalách, ale predovšetkým o krivolakej ceste k slobode.
pred 7 rokmi
Komédiu režisérky a scenáristky Alice Nellis si počas uplynulého víkendu pozrelo v slovenských kinách takmer 5500 divákov.
pred 8 rokmi
Talianska gothic metalová kapela Lacuna Coil vydala skraja roka 2012 už šiesty štúdiový album s názvom Dark Adrenaline.
pred 8 rokmi
Desivé a šokujúce príbehy Edgara Allana Poea sa prebúdzajú k životu - a smrti...
pred 8 rokmi
Nové Audi SQ5 sa prvý raz prezentuje s benzínovým agregátom na autosalóne v Detroite.
pred 7 rokmi
Skupina Tublatanka mala rande so svojim mestom. V rámci turné k 30. výročiu založenia kapely odohrala koncert v Bratislave, kde s ňou spieval vypredaný klub MMC.
pred 8 rokmi
Hoci z pôvodného modelu nezostal na karosérii novinky ani jeden diel, charakteristika dizajnu zostala zachovaná, ale v civilnejšej podobe.
pred 8 rokmi
Homosexualita bola v Rusku ešte za čias Sovietskeho zväzu ilegálna, dekriminalizoval ju až v roku 1993 prezident Boris Jeľcin.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT