Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. marca 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Ženy vo vrcholovom športe (1.časť)

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 16.10.2003

V posledných rokoch sa objavilo viacero nových poznatkov, ktoré spresňujú názory o predpokladoch žien na športový výkon.
Ženy vo vrcholovom športe (1.časť)
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/databanka
 

V posledných rokoch sa objavilo viacero nových poznatkov, ktoré spresňujú názory o predpokladoch žien na športový výkon. Ich závery sa už uplatňujú v metodike výcviku, tréningu a športového pretekania žien.

Ženy reagujú na sústavný tréning v zásade rovnakým spôsobom ako muži.

Funkčné schopnosti krvného obehu a dýchanie sa zlepšujú, ako o tom svedčí vzostup maximálnej spotreby kyslíka žien. Pri maximálnom zaťažení minútový objem i systolicky objem sa zväčšujú. Pri štandardnom submaximálnom zaťažení minútový objem srdca zostáva nezmenený, frekvencia pulzu klesá a systolický objem srdca stúpa. Aj pokojová frekvencia pulzu rozvojom trénovanosti klesá. Podobne ako u mužov následkom vytrvalostného tréningu sa znižuje relatívny podiel tuku.

Behy na dlhé trate vyvolávajú často tepelný stres

Medzi mužmi a ženami sú v termoregulácií pri dlhotrvajúcom telesnom zaťažení významné rozdiely. Rozdiel v reakcii je však viac kvantitatívny ako kvalitatívny. Ženy pritom obvykle vydávajú menej vody a na začiatku potenia majú vyššiu teplotu kože a nižšiu teplotu jadra. To je pri zaťažení skôr výhoda, lebo žena stráca menej tekutín a lepšie si zachováva stálu teplotu tela. Ženy trénované na vytrvalosť lepšie znášajú tepelný stres ako netrénované aj vo veľmi teplom a vlhkom prostredí.

Horská choroba býva u žien dokonca miernejšia a kratšieho trvania ako u mužov.

Ženy dobre znášajú aj telesné zaťaženie vo výške, pri zníženom parciálnom tlaku kyslíka, pri hypoxii. V horolezectve majú ženy vo výške rovnaké zníženie spotreby kyslíka ako muži. Horská choroba býva u žien dokonca miernejšia a kratšieho trvania ako u mužov. Ženy mávajú vo výške menej významných zmien pokojového pulzu, hmotnosti tela, celkového množstva krvi, elektrokardiogramu a biochemických zmien krvi ako muži. Ďalšie štúdie ukázali rôzne iné mechanizmy a javy, ktoré potvrdzujú, že ženy znášajú zaťaženie vo výške aspoň tak dobre ako muži.

Behy na dlhé trate sprevádzajú zavše aj zmeny pohybového aparátu z preťaženia a opotrebovania. Doterajšie pozorovania dokazujú, že tieto poškodenia sa nevyskytujú u žien častejšie ako u mužov. Zaujímavé je zistenie, že spomedzi bežkýň na dlhé trate asi jedna tretina vo veku medzi 12 a 45 rokov máva aspoň na krátky čas znížené menštruačné krvácanie, prípadne vynechanie. Tento jav sa vyskytuje častejšie u žien, ktoré začali menštruovať neskôr ako priemerná populácia, ktoré ešte neboli tehotné alebo ktoré brali antikoncepčné hormonálne prípravky.

Tento jav sa pozoruje aj u niektorých športovkýň v športovej gymnastike, plávaní a u baletiek, ale aj u sedavo zamestnaných žien, ak prežívajú veľké stresy a psychické traumy. Môže byť vyvolaný rôznymi faktormi, ktoré sa uplatňujú pri úbytku hmotnosti tela. Môžu pritom hrať úlohu hormonálne regulačné mechanizmy, ale vplyv behu na dlhé trate nie je v tomto smere ešte celkom objasnený.

V motorike mužov a žien niet zásadných rozdielov

Pri niektorých cvikoch ženy viac využívajú švih, pohybujú sa plynulejšie, rovnomernejšie. Muži viac zdôrazňujú odraz a pri odraze udeľujú telu väčšie zrýchlenie. Pohyby mužov sú menej plynulé a nie také rytmické ako u žien. Ženy sa učia novým pohybovým návykom ľahšie, ak na ne netreba vynaložiť veľa sily. Pri štatistickom prepočítaní vychádzalo, že ženy sú asi o 6 až 10% šikovnejšie ako muži. Na 1 cm2 prierezu svalu majú rovnakú silu ako muži, ale svaly majú tenšie a celkové množstvo svaloviny menšie, takže výslednú maximálnu silu majú nižšiu ako muži.

Ženy majú väčšiu pohyblivosť kĺbov ako muži

Meranie uhla lakťového kĺbu pri vystretej hornej končatine je dobrým indikátorom kĺbovej pohyblivosti. U mužov to je uhol najčastejšie 5-6 stupňov, u žien 15-16 stupňov. Väčšia kĺbová pohyblivosť žien môže byť pre určité športové disciplíny výhodou, v iných nevýhodou.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Netuší, že spustením hodín, ktoré idú dozadu, spúšťa vlastne aj neobyčajný ľudský príbeh...
pred 6 rokmi
Reforma si vyžiada zmeny v sociálnom systéme. Splnomocnenec vlády Peter Pollák sľubuje, že zmeny budú rýchle. Medzi prvými príde na rad aj priestupkový zákon.
pred 4 rokmi
Vianoce sa blížia a hudobný trh ožíva, ako nikdy inokedy v roku. Na trhu sa objavujú desiatky titulov – nové radové albumy, kompilácie najväčších hitov i špeciálne vianočné albumy.
pred 6 rokmi
Otváracím filmom podujatia je snímka Späť na Tahrír, ktorá reflektuje vývoj v Egypte viac ako jeden a pol roka od začiatku "arabských revolúcií".
pred 5 rokmi
Dva roky starý a mimoriadne úspešný vianočný album Lucie Bílej sa totiž tento rok dočkal svojho pokračovania v podobe záznamu živej nahrávky dva roky starého koncertu.
pred 3 rokmi
Skupina Oceán vydala po štvrťstoročí nový album Ve smíru.
pred 7 rokmi
Súčasné trendy naznačujú pokles záujmu o jazyk malých slovanských národov, ktoré nepredstavujú konkurenciu veľkým západoeurópskym jazykom.
pred 2 rokmi
V pěti letech dostal Petr od rodičů svoji první bicí soupravu a hned se začala rodit hudební kariéra kluka z malé moravské vesničky Újezd u Rosic.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT