Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. marca 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Zdravotné skupiny

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 15.12.2004

Podľa definície Svetovej zdravotníckej organizácie je zdravie charakterizované ako stav optimálnej fyzickej, psychickej a emocionálnej činnosti organizmu.
Zdravotné skupiny
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Podľa definície Svetovej zdravotníckej organizácie je zdravie charakterizované ako stav optimálnej fyzickej, psychickej a emocionálnej činnosti organizmu. Ide o rovnováhu všetkých systémov v ľudskom organizme spoločne s vonkajším prostredím. Ak sa naruší táto rovnováha vplyvom vonkajších alebo vnútorných podmienok vzniká choroba. Choroba môže mať charakter trvalý alebo prechodný. Pri trvalom charaktere, hovoríme o oslabení.

Šport zdravotne oslabených má svoje presné hranice na základe ktorých sa jednotliví postihnutí športovci zatrieďujú do skupín. Toto zatriedenie má dôležitý význam pre účasť jedinca v telovýchovnej a športovej činnosti. Na základe lekárskej prehliadky a komplexného vyšetrenia u špeciálneho odborníka sa určí miesto a veľkosť postihnutia, ktoré sú hlavným kritériom pre zaradenie do osobitných kategórií. Na základe lekárskeho vyšetrenia sa vypracuje zdravotný preukaz športovca, ktorý je smerodajný pre zaradenie do skupiny.

V súčasnosti poznáme 4 základné skupiny podľa ktorej sa jednotlivý športovci zaraďujú do jednotlivých skupín. Na druhej strane väčšina športových odvetví má svoje špecifické kategórie pomocou ktorých sú športovci objektívnejšie triedený do pomerne veľkého množstva kategórií. Pri našom hodnotení a zatriedení vychádzame z toho, že je pomerne jednoduché, presné a pojme do jednotlivých kategórií oveľa väčšie množstvo ľudí ako je tomu pri zaraďovaní v jednotlivých športových disciplínách. Toto rozdelenie je len všeobecné a ďalšie rozdelenie vykonávajú jednotlivé športové zväzy a federácie.

I. Zdravotná skupiny – jedinci telesne a psychicky zdraví, s vysokým stupňom trénovanosti, schopný veľkej telesnej námahy

II. Zdravotná skupina – jedinci zdraví alebo s minimálnymi odchýlkami zdravotného stavu bez podstatných zmien alebo menej trénovaní vzhľadom na veľké telesné zaťaženie

III. Zdravotná skupina – jedinci z výraznými odchýlkami zdravotného stavu, telesného rozvoja, stavby i zloženia tela, trvalého alebo dočasného charakteru, ktoré nie sú prekážkou pre účasť na tréningovom procese alebo pri osobitnej pohybovej činnosti

IV. Zdravotná skupina – sem patria jedinci ktorí nie sú schopní pohybovej aktivity, patria sem jedinci trvalé chorí.

Takéto rozdelenie je smerodajné napríklad pri zaraďovaní zdravotne oslabených detí do systému školskej telesnej výchovy a záujmových a športových krúžkoch.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Štyri týždne pred veľkým finále v Oscherslebene navštívil riaditeľ pretekov DTM Sven Stoppe ročník 2013 seriálu Formula BMW Talent Cup na Slovakiaringu.
pred 5 rokmi
Peter Burian a Oleh Havaši si medzi iným vymenili názory na politickú a bezpečnostnú situáciu na Ukrajine.
pred 5 rokmi
Japonský výrobca automobilov bude globálne zvolávať na opravu 6,58 mil. vozidiel.
pred 5 rokmi
Podľa hlavného stratéga Sberbank Slovensko Martina Barta Slováci v tomto roku predpokladajú kratšie dovolenky a až 40 % z nich bude tráviť voľné chvíle na Slovensku.
pred 5 rokmi
Vyznamenania prezident udeľoval pri príležitosti 21. výročia vzniku Slovenskej republiky.
pred 8 rokmi
Ultratenký ThinkPad T420s láme rýchlostnú bariéru medzi notebookmi do dvoch kilogramov...
pred 7 rokmi
Maďarské médiá priniesli v pondelok informáciu, že maďarská vláda sa pokúsi obnoviť rokovania so Slovenskom o prehodnotení spornej zmluvy o sústave vodných diel na Dunaji a vypracovaní novej.
pred 6 rokmi
Audi A3 1,6 TDI Ultra poháňa motor s výkonom 81 kW / 110 k, ktorý je zárukou maximálnej rýchlosti 200 km/h a zrýchlenia z nuly na 100 km/h za 10,5 sekundy.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT