Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. marca 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vrcholový šport a deti

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 28.07.2004

Dnešný vrcholový šport kladie veľké nároky na dospelého človeka, a čo potom na dieťa?
Vrcholový šport a deti
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Dnešný vrcholový šport kladie veľké nároky na dospelého človeka, a čo potom na dieťa. Niektorí rodičia túžia po tom, aby sa ich dieťa vydalo na dráhu vrcholového športovca. Sú presvedčení, že mu tak zaistia bezstarostnú budúcnosť plnú slávy a peňazí. Vrcholový šport je pritom veľká drina a len málokomu sa podarí vyniknúť.

Prvým predpokladom k vyslaniu potomka na dráhu profesionálneho športovca by mal byť naozajstný záujem dieťaťa o šport.

Pohyb je pre deti samozrejmosťou už od najútlejšieho veku. V žiadnom prípade by sa však nemali deti venovať iba jednému typu športovej aktivity. Mali by naopak kombinovať jednotlivé športy tak, aby dochádzalo k harmonickému rozvoju ich fyzických dispozícií. Toto platí aj pre deti, ktoré prejavia určité predpoklady pre športovú kariéru. K športovej špecializácii by nemalo dochádzať skôr než v období puberty, pritom sa ale nedá stanoviť určitá veková hranica.

Hlavnú úlohu tu hrá fyzická a psychická vyspelosť

Nie každé dieťa, ktoré má fyzické dispozície pre určitý šport, má v danom veku už aj psychické dispozície. Pre každé dieťa, venujúce sa vrcholovému športu však platí, že by malo byť pod stálym odborným dozorom. Enormná fyzická záťaž vedie k nadmernému namáhaniu svalových a kĺbových partií. Prichádzajú bolesti kĺbov a chrbta a tým dochádza aj k narušeniu psychiky, deti sú apatické, depresívne, celkovo podráždené. Často sa neberie ohľad na to, že dieťa si po pretekoch potrebuje oddýchnuť a celkovo sa zregenerovať.

Neustále tlačenie na zvyšovanie výkonu, denný kolotoč tréningov a školy, okorenený súťažami a pretekmi môžu mať za následok, že dieťa začne k danému športu pociťovať až odpor, ktorý sa prejavuje slabými výkonmi, nezáujmom o víťazstvo a postojom „dajte mi všetci pokoj“. Dieťa nechce sklamať svoje okolie, ale dostáva sa do stavu stresu a depresií, čo sa môže prejaviť agresiou, narušeným spánkom, snahou robiť viac vecí naraz, panikárčenie, výbuchy, nervozita. Dieťa v takomto stave nemôže podávať požadované výkony. Obyčajne to však v sebe dusí, potláča, čo má za následok zhoršovanie jeho stavu.

Šport taktiež koliduje často so školskou dochádzkou. Pre takéto dieťa je štúdium oveľa náročnejšie, ako pre dieťa, ktoré všetok svoj voľný čas venuje svojim záujmom. Pre tieto deti je najvhodnejšia škola so športovým zameraním. Je pre ne vždy dobré, ak navštevujú psychológa, ktorý často odhalí pravú príčinu ich správania, príp. nedostatočného výkonu. Pri psychoterapii sa dieťa uvoľní, sústredí sa na lekára, uvedomí si priority a predovšetkým sa upokojí.

Pre dieťa (aj pre dospelého) je často jednoduchšie „vyliať si dušu“, ako pred ľuďmi, na ktorých nám záleží alebo ich nechceme sklamať (rodičia, tréner). Často až psychológ odhalí, že dieťa k danému športu nemá vzťah alebo jednoducho nevládze svoj výkon zvyšovať a skvalitňovať, čiže dieťa už dosiahlo svoj vrchol možností a hanbí sa k tomu priznať. Na psychológa sa musíme pozerať ako na odborného lekára, ktorý k starostlivosti o vrcholového športovca patrí po psychickej stránke asi tak, ako odborný lekár po fyzickej stránke.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 2 rokmi
V podnikateľskom svete sa ambiciózni biznismeni snažia vyhnať produktivitu na maximum, pretože s vyššou produktivitou súvisia vyššie príjmy a vyššie zisky.
pred 6 rokmi
Fanúšikovia severskej detektívky sa dočkali – o pár dní vychádza ďalšia lahôdka autorského dua Lars Kepler s názvom Svedkyňa ohňa.
pred 6 rokmi
Viac ako hodinu dnes svojím tichom blokoval rokovanie parlamentu nezaradený poslanec Alojz Hlina.
pred 8 rokmi
Filmových fanúšikov a fanúšičky čakajú v bratislavských kinách desiatky filmov zo zahraničia i zo Slovenska, ktoré približujú život gejov a lesieb.
pred 4 rokmi
Podľa údajov Štatistického úradu SR, v regióne Horná Nitra – Bojnice ako v jednom z mála na Slovensku, vlani rástol cestovný ruch.
pred 4 rokmi
Príbeh sa odohráva rok pred vypuknutím druhej svetovej vojny, bezprostredne po podpísaní Mníchovskej dohody v roku 1938. Na pozadí historických udalostí sleduje osud židovskej rodiny, ktorá sa po svojom vyrovnáva s prichádzajúcimi udalosťami.
pred 6 rokmi
Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb odporúča svojim členom, aby si počas učiteľského štrajku pripli žlté stužky.
pred 3 rokmi
Solárny systém od THERMO|SOLARU je rovno riešením

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT