Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 03. marca 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Trénovanosť

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 21.12.2007

Podľa aspektu, z akého sa trénovanosť posudzuje, rozlišuje sa trénovanosť všeobecná a špeciálna, trénovanosť celková a lokálna.
Trénovanosť
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Podľa aspektu, z akého sa trénovanosť posudzuje, rozlišuje sa trénovanosť všeobecná a špeciálna, trénovanosť celková a lokálna. Všeobecná trénovanosť vyjadruje prispôsobivosť organizmu na telesné zaťaženie vo všeobecnosti. Prakticky rovnakú náplň má aj telesná zdatnosť.

Špeciálna trénovanosť vyjadruje prispôsobivosť organizmu na výkon v špecializovanej disciplíne, na ktorú sa tréning zameriava. Ide paralelne so špeciálnou výkonnosťou. Celková trénovanosť vyjadruje zaangažovanie takej veľkej časti svalstva, že svalová činnosť sa celkove odráža v organizme v zmenách metabolizmu a činnosti vnútorných orgánov.

Lokálna trénovanosť vyjadruje funkčné a morfologické zmeny najviac zaťažovaných častí pohybového aparátu. Môže sa uplatňovať dvojako. Raz znamená zdôraznenie lokálnych zmien aj v prítomnosti celkových zmien organizmu. Pri pohybovej činnosti s nepatrnými celkovými zmenami vyjadruje podmienenosť daného výkonu lokálnou trénovanosťou malej časti pohybového aparátu. Toto delenie je do značnej miery umelé, má význam skôr didakticky, aby sa lepšie porozumelo zmenám, ktoré v organizme tréning vyvoláva. Organizmus vždy reaguje ako celok, ako funkčná jednotka, v konkrétnom vonkajšom prostredí.

Ako trénovaný sa označuje človek prispôsobený na vykonávanie pohybovej činnosti. Trénovanosť sa prejavuje predovšetkým pri výkone v disciplíne, na ktorú sa tréning zameriava. Ale zmeny vyvolané tréningom môžu byť zrejmé už pri vyšetrení počas svalového pokoja a pri nešpecifickom telesnom zaťažení funkčných skúšok. Ich prejavy sú závislé od športovej špecializácie. Ale rozdiel medzi trénovaným športovcom a netrénovaným človekom býva v mnohom smere výrazný. Mnohé z prejavov tréningu sa využívajú na diagnostiku trénovanosti. Diagnostika všeobecnej a špeciálnej trénovanosti v sebe zahrňuje aj trénovanosť celkovú a lokálnu. Rozsah ich uplatnenia závisí od disciplíny, ktorá sa trénuje, a tiež od použitej diagnostickej metódy, najmä od druhu zaťaženia pri funkčnej skúške.

Trénovanosť možno spoľahlivo diagnostikovať jedine komplexnou metódou. Nejestvuje nijaká jednoduchá a rýchla metóda na diagnostiku trénovanosti. Zodpovedná diagnostika trénovanosti sa opiera o anamnézu, o celkové klinické vyšetrenie, o funkčné vyšetrenie a pri diagnostike špeciálnej trénovanosti ešte aj o telovýchovnolekárske sledovanie. Anamnéza informuje o zdravotnom stave, o znášaní telesného zaťaženia, o tréningu a o športových výsledkoch, o stabilite formy, o rozvoji výkonnosti, o životospráve, o práci v zamestnaní atď.. Pri klinickom vyšetrení sa pre diagnostiku trénovanosti využívajú znaky trénovanosti na jednotlivých orgánových systémoch. Ich výskyt je podmienený vykonaným tréningom.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
A ďalšia piatková video nádielka je tu. Tento raz sme siahli do archívu Lucie Bílej, ktorej CD Duety na bílo 2 sme si predstavili minulý týždeň. Titul však vychádza aj na DVD.
pred 9 rokmi
Vítaní sú všetci, ktorí milujú hudbu. Exkluzívna párty s koncertom vypukne už túto sobotu v bratislavskom hudobnom klube Music Gallery u Dežmára.
pred 6 rokmi
Už o dva týždne sa v Bratislave zastaví po prvý raz austrálska speváčka Kylie Minogue. Svoju show tu rozbalí 19. októbra.
pred 8 rokmi
Rakúsky súd vo štvrtok poslal 29-ročného muža na 18 mesiacov do väzenia na zverejnenie fotografie nacistického vodcu Adolfa Hitlera na sociálnej sieti Facebook.
pred 9 rokmi
Album Just! je autorským albumom - Dorota napísala rovnako ako u predchádzajúceho albumu Sila vzlyku všetky texty a všetku hudbu.
pred 7 rokmi
Film má vynikajúcu kameru, ktorá diváka minimálne zaujme, mňa to obrazové spracovanie priam nadchlo. No a filmom sprevádza vynikajúca hudba, pričom medzi skladbami zaznieva napríklad fenomenálny The Cure, kvôli ktorým sa ten film určite oplatí.
pred 3 rokmi
Značka Fulda oznamuje, že uvádza na trh nové, vysoko výkonné pneumatiky Kristall Control SUV, vhodné do náročných zimných podmienok.
pred 7 rokmi
Japonská automobilka Toyota oficiálne predstaví o dva týždeň na Tokyo Motor Show koncepčnú štúdiu dopravného prostriedku budúcnosti.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT