Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. októbra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Trénovanosť a športová forma

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 25.08.2008

Riadenie telovýchovného procesu v predsúťažnom a súťažnom období má prísne individuálny charakter.
Trénovanosť a športová forma
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Riadenie telovýchovného procesu v predsúťažnom a súťažnom období má prísne individuálny charakter. Závisí od fyzického a psychického potenciálu športovca, ktorý je daný genetickým základom, získanou výkonnosťou a odolnosťou voči stresovým vplyvom súťaženia.

Úspešné doladenie športovej formy si vyžaduje 4-8 týždňový tréningový cyklus do ktorého sú zaradené kontrolné preteky v podmienkach klubu, preteky menšieho významu, ktoré možno realizovať z plného tréningu, dôležité preteky s ladením športovej formy a preteky vrcholového významu ku ktorým vedie komplexné úsilie v podobe doladenia športovej formy. Pred takéto podujatie je vhodné zaradiť modelovaný tréning s imitáciou predpokladaných podmienok v danej súťaži.

Pri tvorbe tréningového plánu vo vylaďovacích mikrocykloch je vhodné dodržiavať overené skúsenosti z dlhodobej prípravy daného športovca t. z. je potrebné „budovať individuálny model zameriavacích mikrocyklov doplnený rôznymi „rituálmi“ z oblasti psychickej prípravy, aplikáciou výživových doplnkov vplývajúcich priaznivo na rast výkonnosti na komplexnú regeneráciu a zvyšovanie imunity.

Niektoré zásady, ktoré môžu byť dobrým pomocníkom pri orientácií v danej problematike:
- obsahovú dynamiku mikrocyklov formujeme od vrcholových súťaží spätne,
- 5-6 týždňov pred vrcholovou súťažou kvalitatívne a kvantitatívne ukazovatele zaťaženia dosahujú svoje maximum,
- postupné znižovanie tréningového zaťaženia dáva možnosť využiť oneskorený kumulatívny tréningový efekt.
Veľa trénerov sa snaží i v posledných dvoch týždňoch intenzívne trénovať, niekedy až do poslednej chvíle (testujú, kontrolujú, hodnotia, overujú...), čoho býva často výsledkom, že športovec „nechá“ svoje najlepšie výkony na tréning,
- experimentovať pred dôležitými súťažami je hazard
- je dôležité minimalizovať určité diskonfortné stavy (energetické, metabolické, hormonálne, enzymatické, imunitné...), ktoré by športovcovi bránili prezentovať primeraný športový výkon,
- psychickú odolnosť formovať i reguláciou vlastných pocitov a emočných stavov, modelovaním pravdepodobných reakcií na predpokladané podnety z pretekov,
- denný režim – strava, cestovanie, tréning, pitný režim, regenerácia... majú byť účelne zladené do čo najoptimálnejšieho programu
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Trvalé pôsobenie vysokých hladín hluku môže vyčerpať fyzické rezervy, narušiť funkciu jednotlivých orgánov a prispieť k vzniku kardiovaskulárnych chorôb.
pred 7 rokmi
Robte presne to, čo vám povedia, a bude vás to menej bolieť. Zoznam zákazov je prvotriedny psychotriler, ktorý prečítate so zatajeným dychom.
pred 9 rokmi
Brazílsky režisér Fernando Meirelles priniesol na filmové plátna najznepokojujúcejšiu scénu násilia v dejinách mainstreamových filmov.
pred 4 rokmi
Niekto tu rozohral komplikovanú hru.
pred 8 rokmi
Vianočný žúr chalaňov bude vyvrcholením charitatívneho Vianočného bazára chalaňov, ktorý sa bude konať od 7. do 9. decembra v budove Národného osvetového centra na Námestí SNP.
pred 8 rokmi
Viac ako trištvrte hodinová skladačka najväčších tanečných hitov, ktoré sa urodili vo vydavateľstve Supraphon v roku 1979.
pred 7 rokmi
Marian Čekovský, Juraj Tatár, Martin Gašpar, Roland Kánik, Boris Urbánek a Oskar Rosza. To sú mená spoluautorov a producentov štrnástich nových pesničiek Petra Lipu na texty Milana Lasicu.
pred 8 rokmi
Premiéra super športiaku zo Slovinska na Salon Privé 2012

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT