Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 14. apríla 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Telesná kultúra v období feudalizmu (3.časť)

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 13.02.2002

Poslednou etapu tohto historického obdobia je rozvinutý a neskorý feudalizmus, ktorý sa datuje od 11. storočia.
Telesná kultúra v období feudalizmu (3.časť)
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Poslednou etapu tohto historického obdobia je rozvinutý a neskorý feudalizmus, ktorý sa datuje od 11. storočia. Toto obdobie bolo poznačené výbojnými výpravami Turkov, ktorý obsadili takmer celý blízky východ. Táto ich výbojnosť dala podnet k vzniku častých križiackych výprav, ktorých úlohou bolo oslobodenie božieho hrobu v Jeruzaleme. Skutočným dôvodom prečo sa organizovali križiacke vojny, bolo obsadenie bohatých oblastí Blízkeho východu.

Hlavnou zložkou križiackej armády sa stalo ťažké jazdectvo, ktoré bolo vyzbrojené kópiami, mečmi a palcátmi. V tomto období sa začali prehlbovať majetkové rozdiely vo vnútri feudálnej šľachty a vznikli nové dva stavy: panský (najbohatší vlastníci pôdy) a rytiersky (tvorila ho nižšia šľachta). Hlavnou pracovnou náplňou rytierov bolo feudálne vykorisťovanie a boj proti nepriateľom kresťanstva. Podrobovali sa preto dvojstupňovej príprave či už ako pážatá alebo panoši. Pážatá sa učili spoločenskému správaniu a panoši získavali fyzickú silu a bojovú techniku.

Obsahom rytierskej prípravy bolo tzv. sedem rytierskych cností, ktoré tvorili: jazda na koni, plávanie, streľba z luku zápas spojený so šermom, poľovanie na divú zver, šach, veršovanie. Dosiahnuté výsledky rytierskej výchovy sa preverovali na turnajoch. V turnajoch dokazovali účastníci pred vznešenou spoločnosťou svoju telesnú silu, odvahu, šermiarske majstrovstvo, jazdeckú a bojovú zdatnosť.

S rozvojom turnajov sa ako výcvikové strediská pre rytierov a neskoršie aj pre majetných mešťanov zriaďovali jazdiarne a šermiarke.

Rytiersky titul sa stal mimoriadne významným, ktorým sa neskoršie zdobili králi a kniežatá. Takýmto spôsobom sa prešlo z cirkevného ideálu svätca – askétu k ideálu hrdinu, ktorý sa vyznačoval statočnosťou, fyzickou silou, jazdeckým umením a inými pohybovými prednosťami. Klasickou krajinou kde sa rytierstvo dostalo do vrcholnej podoby bolo Francúzsko a neskoršie aj Nemecko. V súvislosti s vynálezom strelného prachu a jeho širokého uplatnenia sa zmenila aj technika boja, ktorá podnietila zánik rytierstva.

Postupom času si rytieri odvykali od vojenského života, stávali sa dvoranmi a úradníkmi a zvykali si na pohodlný a často márnotratný život. V rytierskych turnajoch nastal na prelome 14. 15. storočia veľký pokles. Ich počet a lesk klesol, tvrdosť súbojov sa zmiernila a stávali sa skôr zábavou. Tak sa časom turnaje zmenili na jazdecké karusely, pri ktorých šľachtici preukazovali svoju techniku v jazde na koňoch a v zaobchádzaní so zbraňou najmä v zasahovaní rozličných figúr. Veľmi obľúbené karusely neskoršie nahradili ešte dnes známe kolotoče.

Podľa vzoru rytierov venovali sa aj majetný obyvatelia miest vojensko-telesnej príprave. Zakladali šermiarske a strelecké spolky nazývané bratstvá v ktorých sa pod dohľadom fachmajstra cvičili v boji so zbraňami.

V mestách sa začali rozvíjať rôzne loptové hry, ktoré si obľúbila najmä šľachta. Zriaďovali sa loptárne a rozvíjal sa tanec.

V Holandsku a Škandinávií bolo obľúbené korčuľovanie, pretože korčule sa na zamrznutých jazerách a kanáloch stali rýchlym presunovým prostriedkom.

Od začiatku 14. storočia sa v Taliansku usporadúvali slávnosti gondolierov, pri ktorých sa konali preteky, tzv. regaty. Z Talianska sa tieto preteky preniesli do celej Európy a názov regata sa zaužíval aj na preteky plachetných lodí.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Vek je dokonca silnejším faktorom ako únava či schopnosť empatie.
pred 5 rokmi
Pred pár dňami prišla z USA výborná správa o prelomovom úspechu našej speváčky za veľkou mlákou.
pred 9 rokmi
Vedci vypočítali, že bylinožravé dinosaury mohli do ovzdušia ročne vypustiť toľko metánu, ako v ostatnom období priemyselné podniky a zvieratá spolu.
pred 6 rokmi
Žiarsky výrobca očakáva, že tento výrobok bude mať minimálne taký dobrý ohlas u zákazníkov, ako mal u odbornej verejnosti. Na výstave v Stuttgarte s úspechom predstavil aj ďalšie výrobky zo svojej produkcie.
pred 6 rokmi
Punk´s not dead! Život stojí za to!
pred 6 rokmi
Nájdu mu ženu jeho snov? Nová séria od Jennifer Probstovej, ktorá zabodovala u slovenských čitateliek manželskou milionárskou sériou. „Svieža, zábavná a sexi,“ zhodnotili USA Today knihy J.Probstovej, ktorú doslova zbožňujú.
pred 8 rokmi
Teleso s priemerom približne 45 metrov bude v čase najväčšieho priblíženia vzdialené od Zeme iba 27 700 kilometrov, riziko zrážky však podľa astronómov nehrozí.
pred 9 rokmi
Filmová adaptácia režiséra Delberta Manna, ktorá sa komplexne inšpirovala jedným z najznámejších románov nemeckého spisovateľa Ericha Maria Remarqua s rovnomenným názvom.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT