Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 14. apríla 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Telesná kultúra a šport v období Rímskeho impéria

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 23.02.2005

Rím bol od roku 753 pred n.l. do roku 510 pred n.l. kráľovstvom.
Telesná kultúra a šport v období Rímskeho impéria
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Rím bol od roku 753 pred n.l. do roku 510 pred n.l. kráľovstvom. V nasledujúcom období až do 27 roku pred n.l. bolo republikánske zriadenie prerušené vojenskou diktatúrou Caesara (49-44 pred n.l.). V období republiky sa spoločenská moc sústredila v rukách slobodných občanov povinných vojenskou službou takmer na celý život. Z tohoto dôvodu bola celá telesná príprava zameraná vojensky. Rímsky mládenec až do dovŕšenia 17 rokov sa venoval telesnej a brannej príprave spolu so svojimi súrodencami. Náplňou telesnej prípravy boli hlavne šerm, jazda na koni a plávanie, ktoré ovládali aj ženy.

Veľký posun vpred rímskej armády nastal v rokoch 107-100 pred n.l., kedy bola zrušená vojenská služba. Vojenská služba bola nahradená profesionálnou armádou, čo malo vplyv na zlepšení najmä technickej pripravenosti a výkonnosti. Medzi hlavnú náplň v armáde patrili poradové cvičenia. Vojaci prechádzali aj plaveckým výcvikom a zdokonaľovali sa v boji so štítom a mečom. Učili sa narábať aj s rôznymi druhmi kopijí.

Už v republikánskom období si Rimania obľúbili rôzne loptové hry. Významné miesto v živote Rimanov mali mnohé štátne slávnosti a hry, ktoré sa pravidelne usporadúvali.

Po víťaznej púnskej vojne sa Rimania dostali do bližšieho kontaktu s Gréckom a jeho kolóniám, čo malo za následok uplatnenie gréckej kultúry.

Postupne pôvodné rímske hry na konci republikánskeho obdobia strácali svoj tradičný starorímsky charakter a menili sa na atraktívne divadlo, ktoré zneužívala vládnúca trieda na svoje mocenské ciele. Nastala doba gladiátorských hier. Spočiatku vystupovali gladiátori v dvojiciach v zápase, pästnom boji a šerme. Postupne zápasy dostávali masovejší charakter. Začali vznikať gladiátorské školy, kde pomocou špeciálnej prípravy sa cvičili nový gladiátori. Gladiátori aj po víťazstvách v arénach sa len zriedkavo mohli oslobodiť. Preto sa gladiátorské školy stali nejedným ohniskom povstaní.

Najväčšia vzbura vypukla v gladiátorskej škole v Capui, ktorá veľmi rýchlo prerástlo do obrovského povstania na čele ktorého stál Spartakus. Spartakus sa na určití čas stal vládcom apeninského polostrova a vďaka svojej armáde sa mu podarilo odrážať útoky rímskej armády. Žiaľ nesúdržnosť tejto gladiátorskej armády mala vplyv na jej zánik a kruto na to doplatila.

V období cisárstva značne vzrástol počet vystúpení gladiátorov v amfiteátroch a cirkusoch. Za cisára Tita postavili najväčší rímsky amfiteáter Koloseum pre 80 000 divákov. Počet vystúpení ohromne narástol a v polovici 4. stor. sa konali už každý druhý deň. Gladiátori predvádzali skutočné bitky ako pešiaci i ako jazdci. Bojovali mečmi, dýkami, sieťami a trojzubcom. Neskôr gladiátori museli zápasiť s divou zverou. V čase najväčšieho úpadku Ríma vystupovali v arénach aj ženy ako gladiátorsky a zápasníčky. Osobitným druhom krvavých gladiátorských bitiek boli naumachie – námorné bitky, ktoré sa konali na špeciálne vybudovaných jazerách a neskôr aj v Koloseu.

Všetky tieto druhy „divadla“ boli výrazom obrovského prepychu a bohatstva Ríma, ale súčasne aj dôkazom jeho vnútorného úpadku.

Rimania sa snažili vybudovať celoštátne hry na spôsob olympijských, ktoré však nezaznamenali väčšiu popularitu ako gladiátorské hry a preto sa neujali. V 4. storočí si kresťanské náboženstvo získalo postupne štátnu podporu. Vplyv cirkvi sa rozširoval do všetkých oblastí života. Preto vystupovala aj proti gladiátorským hrám, ktoré označila za barbarské. Hry sa postupne obmedzovali a v roku 404 n.l. boli zakázané.

Klasickým obrazom úpadku telesnej kultúry v otrokárskom zriadení je Rímske impérium, kde sa telesná kultúra a šport v podobe gladiátorských hier stala postupne len atrakciou nudiaceho sa a brutálneho davu. Povstania otrokov oslabili impérium a nájazdy barbarov ho v piatom storočí zničili. Na scénu svetových dejín vystúpilo nové spoločenské zriadenie – feudalizmus.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Na našu krásnu modrú planétu dorazili Buvovia, mimozemskí votrelci s chápadlami miesto nožičiek, ktorí doteraz putovali v medzigalaktickom priestore a hľadali pre seba planétu, na ktorej by mohli v kľude a snáď aj v miery žiť.
pred 8 rokmi
Redaktori rozhlasu pokračovali vo vysielaní aj po tom, ako im 21. augusta 1968 vypli vysielače.
pred 8 rokmi
Slovenský minister financií Kažimír skončil siedmy, podľa denníka Financial Times nie je na tom dobre po stránke dôveryhodnosti
pred 8 rokmi
V bratislavskom Kultúrnom centre Dunaj sa v prvý júnový deň uskutoční dvojkoncert zaujímavých kapiel zo susedných krajín.
pred 10 rokmi
Športovo ladené rodinné MPV
pred 7 rokmi
Aliancia za rodinu podporuje dodržiavanie ľudských práv pre všetkých ľudí a vyjadruje rešpekt a úctu aj osobám s homosexuálnymi sklonmi, ale bude obhajovať práva detí na otca a mamu.
pred 7 rokmi
Láska, súdruh! je láskyplná dráma odohrávajúca sa na politickom pozadí obdobia studenej vojny.
pred 8 rokmi
Americký herec sa v zatiaľ nepomenovanej pripravovanej snímke pridá k britskému kolegovi Henrymu Cavillovi, ktorý si zopakuje rolu Supermana.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT