Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 04. apríla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Športové hry

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 30.04.2002

Športové hry patria v systéme telesnej výchovy k najrozšírenejším prostriedkom.
Športové hry
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Športové hry patria v systéme telesnej výchovy k najrozšírenejším prostriedkom. Sú mimoriadne populárne nielen počtom aktívnych hráčov, ale ich popularita sa odráža v úspechoch i neúspechoch našich oddielových i reprezentačných družstiev na medzinárodných i domácich súťažiach.

Športové hry sú neoddeliteľnou súčasťou kultúrneho života našich národov. Veľké množstvo divákov sleduje priateľské i medzištátne stretnutia z hľadísk štadiónov, pri rozhlasových a televíznych príjmačoch. Sleduje a posudzuje nielen výkon družstva, ale aj herný prejav, taktické myslenie hráčov ako aj prácu trénerov či funkcionárov a ťažko znášajú porážky svojich klubov.

Športové hry teda hlboko ovplyvňujú každodenný život širokých más, aktívnych športovcov i divákov v mestách a na dedinách. Prispievajú k zábave, k rekreácii a k poučeniu i k všestrannému rozvoju človeka. Športové hry chápeme ako súčasnú činnosť dvoch kolektívov alebo jednotlivcov, ktorí spolu vzájomne bojujú a snažia sa svoju prevahu vyjadriť gólmi, bodmi atď. Používajú pritom spoločný predmet (lopta, puk). Podmienky zápasu stanovené pravidlami celoštátnej alebo medzinárodnej platnosti sú vždy rovnaké pre obidve družstvá. Na dodržiavanie pravidiel v priebehu zápasu dohliada rozhodca.

Športové hry zaujímajú medzi prostriedkami telesnej výchovy zvláštne miesto. Výchovný účinok sa dosahuje prostredníctvom telesných cvičení, hlavne pôsobením pedagóga (trénera, cvičiteľa, učiteľa).

Športové hry sú na rozdiel od ostatných telesných cvičení činnosťou vysoko spoločenskou. Hra vyžaduje prirodzenú súčinnosť jednotlivých hráčov, vzájomnú súhru, ktorá je základom vzťahov, ktoré sa v kladnom alebo v zápornom zmysle vytvárajú medzi hráčmi. Aby vplyv športových hier bol kladný, je potrebné vykonávať výcvik za určitých podmienok, ktoré určujú nielen zameranie, ale aj účinnosť výchovného pôsobenia.

Z fyziologického hľadiska kladú športové hry mimoriadne veľké nároky na nervové a humorálne regulačné mechanizmy, ktoré sú veľmi zložité. Vzhľadom na veľkú premenlivosť herných činností, je úroveň regulácie veľmi rôzna. Taktiež vplyv na ostatné systémy organizmu (metabolizmus, srdcovo-cievny systém, tráviaci systém) je veľmi rôznorodý. Veľké množstvo pohybových činností a nepravidelné striedanie intenzity zaťaženia vyžaduje od vnútorných orgánov inervovaných negatívnym nervstvom mimoriadnu prispôsobivosť pri zaisťovaní metabolickej potreby organizmu. Tieto nároky sa uplatňujú nielen v činnosti jednotlivých orgánov, ale aj v ich vzájomných vzťahoch.

Športové hry sa vyznačujú neobyčajnou náročnosťou na psychiku človeka, ktorá často rozhoduje o výsledku zápasu a môže do istej miery aj kompenzovať nedostatky v ostatných zložkách tréningu.

Technika športových hier sa veľmi odlišuje od techniky iných športov hlavne tým, že má bezprostrednejší vzťah k taktike hry. Pohyby vyskytujúce sa v športových hrách sú veľmi rôznorodé, sú to pohyby zložené z postupného a otáčavého pohybu tela a jeho častí. Podľa váhy a koordinácie sa rozlišujú rôzne druhy pohybu: raz sú to pohyby veľmi jemné (streľba v basketbale), inokedy sústredené do veľkého úsilia mohutného „výbuchu“ svalovej práce (smeč vo volejbale).

Športové hry sú svojou mnohostrannou pôsobnosťou jedným z významných prostriedkov rozvoja pohybových schopností nielen vo vrcholovom športe, ale taktiež slúžia pri rozvoji celej rady vlastností a schopností u rekreačných športovcov. Taktiež sa uplatňujú pri rozvoji kondície , koordinácie a v neposlednom rade ovplyvňujú zdravotný stav.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 

Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Vyrábame a dodávame štvorhranné vzduchotechnick...
Súkromná bilingválna NON STOP jaslička a škôlka...

110.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 20 m2
93 500.00 €
Na predaj byt, 3 izby, rozloha 1 m2
34 917.00 €
Na predaj stavebný pozemok, rozloha 648 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Aktuálny hit Katky Knechtovej Zmier svetlo s tmou si už môžete vychutnať aj vo vizuálnej podobe.
pred 9 rokmi
Lenovo uvádza svoj najtenší all-in-one desktop pre firemných profesionálov
pred 7 rokmi
Dráma rakúskeho režiséra Michaela Hanekeho triumfovala v kategóriách Najlepší film, Najlepšia réžia a Najlepšia herečka.
pred 6 rokmi
Výnimky zo zákazu majú byť možné len vtedy, ak obyvatelia dotknutých lokalít odsúhlasia ťažbu v referende.
pred 8 rokmi
Mená interpretov a interpretiek, ktorí predvedú piesne zosnulej hviezdy, zatiaľ nie sú známe.
pred 8 rokmi
Optika pretekárskeho špeciálu GT3 pre Audi R8
pred 8 rokmi
Nová jednotka, ktorá bude učiť príslušníkov afganskej armády, nadviaže na doterajšie „mentorovanie“ miestnych vojakov slovenskými Operačnými mentorovacími a styčnými tímami.
pred 13 rokmi
>Freelander II je skutočne úplne nový a hneď v úvode treba povedať, že nás veľmi príjemne prekvapil. Na test sme si vybrali verziu s dieslovým motorom TD4 s objemom 2,2 litra,...

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT