Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. januára 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Šport v otrokárskej spoločnosti (2.časť)

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 17.01.2005

V druhej časti si povieme o telesnej výchove a športe v období otrokárskej spoločnosti národov Mezopotámie a Strednej Ázie.
Šport v otrokárskej spoločnosti (2.časť)
Zdroj obrázku: SXC/free
 

V druhej časti si povieme o telesnej výchove a športe v období otrokárskej spoločnosti národov Mezopotámie a Strednej Ázie.

Vznik mestských štátov v povodí riek Eufratu a Tigrisu je datované do rovnakého časového obdobia ako vznik štátov na Níle (3500-3000 pred n.l.). medzi najväčšie mestá patrili Ur, Eridu, Uruk a iné z ktorých mnohé dosiahli veľké rozmery (Akkadská a Babylonská ríša).

Ťažisko telesnej výchovy bolo vo vojenskej príprave. Obsahom telesnej prípravy bola jazda na koni, pochod na dlhé vzdialenosti, streľba z luku a praku na cieľ, hádzanie kópiou, vrhanie kameňom, šermovanie, plávanie, zápas i box. Výraznejšie ako ostatné štáty sa na telesnú prípravu zameriavali Asýrčania, ktorý vďaka dokonalej telesnej zdatnosti si podmanili celú Mezopotámiu, Sýriu, Palestínu, Feníciu, Egypt a časť Malej Ázie. Asýrsky bojovníci boli známi svojou bezohľadnou krutosťou.

Moc Asýrskej ríše vrcholila za Aššurbanipala (668 až 626 pred n.l.), ktorý sa pričinil aj o zvýšenie úrovne rozumovej výchovy. Na asýrskych kresbách, ktoré sa zachovali majú asýrsky bojovníci v porovnaní s egyptskými výrazne vyvinutejšie svalstvo, čo je zjavným dôkazom o väčšom telesnom rozmachu. Asýrčania rovnako ako Egypťania dovolili poznať mystériá bohyne Mility len tým, ktorí dokázali znášať hlad, zimu, bičovanie, vedeli dobre plávať, behať a skákať cez oheň. Asýrsku ríšu vystriedala Novobabylonská, ktorá však nemala dlhé trvanie a bola nahradená Perzskou ríšou.

Peržania sa učili od 15 roku jazde, streľbe z luku a otužovaniu. Celodenná činnosť mladých Peržanov bola spojená s telesnou prípravou so zameraním na bojovú výchovu. V Perzii usporadúvali rôzne hry a súťaže. Najväčšej pozornosti sa tešili poľovačky. Na lepšiu orientáciu stačí spomenúť jeden príklad, keď perzský kráľ usporadúval poľovačku na ktorú vytiahol v sprievode 1040 jazdcov, 1160 pešiakov, 700 sokolníkov, 300 honcov, 100 vycvičených levov a tigrov a 800 psov. Sprievod sprevádzalo 1000 hudobníkov a 500 tiav, ktoré niesli potrebný náklad.

Výbornými jazdcami boli Médi, Parti a Skýti. Skýti vynikali ako skvelí strelci z luku, za jazdy na koňoch dokázali trafiť letiaceho vtáka.

Pomerne veľa správ sa zásluhou Starého zákona zachovalo o telesnej príprave Židov. Medzi najobľúbenejšie činnosti patrila streľba z luku a praku. Prak používali aj pastieri na ochranu svojich stád pred dravou zverou. Neskôr sa z praku vyvinul veľký prak ako nástroj na dobývanie miest – katapult. Výrazný rozmach zaznamenal beh, pomocou ktorého sa roznášali správy. Známe sú aj údaje o zápase a dvíhaní ťažkých bremien, čím merali svoju silu a ďalej o plaveckých schopnostiach. Židia podobne ako iné národy pestovali tanec. Rozvoj telesnej kultúry mal pokračovanie aj v ďalších národoch o ktorých si bližšie povieme v nasledujúcej časti.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Bratislavský koncert pri príležitosti 60. narodenín speváka sa uskutoční 5. decembra.
pred 5 rokmi
Ľahká, zamilovaná a hlavne vydarená komédia o tom, ako to (možno) naozaj bolo s nežnou revolúciou.
pred 9 rokmi
Užívateľ si vďaka spojeniu ESETu a Google Play bude môcť zadovážiť ESET Mobile Security oveľa pohodlnejšie.
pred 9 rokmi
Veci vytvorili plášť, ktorý dokáže skryť predmety pred statickým magnetickým poľom.
pred 5 rokmi
Šéf ruskej domácej tajnej služby FSB Nikolaj Bortnikov vo štvrtok oznámil, že Spojené štáty, Gruzínsko a západoeurópske krajiny pomohli zabrániť teroristickým útokom počas minuloročných zimných olympijských hier v Soči.
pred 9 rokmi
Tráva v šiestom pokračovaní a v oveľa napätejšej atmosfére, než kedykoľvek doteraz.
pred 10 rokmi
Adam Lambert sa so svojím neuveriteľným hlasovým rozsahom a unikátnym hudobným štýlom právom stal finalistom vlaňajšieho American Idol a počas jesene vydal v USA svoj debutový album For Your Entertainment, ktorý teraz vychádza aj v Európe.
pred 5 rokmi
Jana Kirschner vydáva nový album! MORUŠA: REMIXED je výsledkom spolupráce najzaujímavejších súčasných producentov z celej Európy. Piesne si vyberali samotní autori remixov z albumov MORUŠA: BIELA a MORUŠA: ČIERNA.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT