Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. marca 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Šport v otrokárskej spoločnosti (2.časť)

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 17.01.2005

V druhej časti si povieme o telesnej výchove a športe v období otrokárskej spoločnosti národov Mezopotámie a Strednej Ázie.
Šport v otrokárskej spoločnosti (2.časť)
Zdroj obrázku: SXC/free
 

V druhej časti si povieme o telesnej výchove a športe v období otrokárskej spoločnosti národov Mezopotámie a Strednej Ázie.

Vznik mestských štátov v povodí riek Eufratu a Tigrisu je datované do rovnakého časového obdobia ako vznik štátov na Níle (3500-3000 pred n.l.). medzi najväčšie mestá patrili Ur, Eridu, Uruk a iné z ktorých mnohé dosiahli veľké rozmery (Akkadská a Babylonská ríša).

Ťažisko telesnej výchovy bolo vo vojenskej príprave. Obsahom telesnej prípravy bola jazda na koni, pochod na dlhé vzdialenosti, streľba z luku a praku na cieľ, hádzanie kópiou, vrhanie kameňom, šermovanie, plávanie, zápas i box. Výraznejšie ako ostatné štáty sa na telesnú prípravu zameriavali Asýrčania, ktorý vďaka dokonalej telesnej zdatnosti si podmanili celú Mezopotámiu, Sýriu, Palestínu, Feníciu, Egypt a časť Malej Ázie. Asýrsky bojovníci boli známi svojou bezohľadnou krutosťou.

Moc Asýrskej ríše vrcholila za Aššurbanipala (668 až 626 pred n.l.), ktorý sa pričinil aj o zvýšenie úrovne rozumovej výchovy. Na asýrskych kresbách, ktoré sa zachovali majú asýrsky bojovníci v porovnaní s egyptskými výrazne vyvinutejšie svalstvo, čo je zjavným dôkazom o väčšom telesnom rozmachu. Asýrčania rovnako ako Egypťania dovolili poznať mystériá bohyne Mility len tým, ktorí dokázali znášať hlad, zimu, bičovanie, vedeli dobre plávať, behať a skákať cez oheň. Asýrsku ríšu vystriedala Novobabylonská, ktorá však nemala dlhé trvanie a bola nahradená Perzskou ríšou.

Peržania sa učili od 15 roku jazde, streľbe z luku a otužovaniu. Celodenná činnosť mladých Peržanov bola spojená s telesnou prípravou so zameraním na bojovú výchovu. V Perzii usporadúvali rôzne hry a súťaže. Najväčšej pozornosti sa tešili poľovačky. Na lepšiu orientáciu stačí spomenúť jeden príklad, keď perzský kráľ usporadúval poľovačku na ktorú vytiahol v sprievode 1040 jazdcov, 1160 pešiakov, 700 sokolníkov, 300 honcov, 100 vycvičených levov a tigrov a 800 psov. Sprievod sprevádzalo 1000 hudobníkov a 500 tiav, ktoré niesli potrebný náklad.

Výbornými jazdcami boli Médi, Parti a Skýti. Skýti vynikali ako skvelí strelci z luku, za jazdy na koňoch dokázali trafiť letiaceho vtáka.

Pomerne veľa správ sa zásluhou Starého zákona zachovalo o telesnej príprave Židov. Medzi najobľúbenejšie činnosti patrila streľba z luku a praku. Prak používali aj pastieri na ochranu svojich stád pred dravou zverou. Neskôr sa z praku vyvinul veľký prak ako nástroj na dobývanie miest – katapult. Výrazný rozmach zaznamenal beh, pomocou ktorého sa roznášali správy. Známe sú aj údaje o zápase a dvíhaní ťažkých bremien, čím merali svoju silu a ďalej o plaveckých schopnostiach. Židia podobne ako iné národy pestovali tanec. Rozvoj telesnej kultúry mal pokračovanie aj v ďalších národoch o ktorých si bližšie povieme v nasledujúcej časti.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
V Letanovciach chýbajú peniaze na dokončenie rómskej osady.
pred 7 rokmi
Online podpisovú akciu Dobré noviny, cieľom ktorej je vyvolať spoločenskú diskusiu o smerovaní práce slovenských žurnalistov, podpísalo 3000 ľudí z celého Slovenska vrátane známych osobností.
pred 7 rokmi
India je nepochybne veľmi zaujímavá krajina, ktorá čoraz častejšie zvádza aj našincov. Lákadlami sú najmä bohatá indická história, kultúra, duchovno a samozrejme aj krásy prírody či pamätihodnosti.
pred 5 rokmi
Prvý inštrumentálny album štúdiového projektu Parma Electronics, ktorý vznikol v hlave a na počítači legendárneho českého skladateľa Jinřicha Parmu a je tak odrazom jeho vnímania súčasnej elektronickej hudby. A je to zážitok...
pred 6 rokmi
Takmer stovku skladieb s textami Mirka Černého mapuje štvordisková kompilácia z edície Najvýznamnejší textári českej populárnej hudby.
pred 4 rokmi
Speváčka Vanda sa vracia s novinkou vo svojej diskografii – druhým sólovým albumom Introspective.
pred 5 rokmi
Viceprezidentmi Slovenského Červeného kríža sa stali Helena Kobzová a Elena Hrbčová.
pred 6 rokmi
Doteraz mohli záujemcovia o voľný post sudcu na konkrétnom súde urobiť počas výberového konania povinný písomný preklad z anglického, nemeckého alebo francúzskeho jazyka.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT