Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Šport v období starovekej Indie a Číny

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 19.02.2002

Poznatky o telesnej kultúre národov Indie sa nám zachovali v podobe rôznych grafických vyobrazeniach, ktoré svedčia o pravidelnom telesnom rozvoji.
Šport v období starovekej Indie a Číny
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/databanka
 

Telesná kultúra v starovekej Indii

Poznatky o telesnej kultúre národov Indie sa nám zachovali v podobe rôznych grafických vyobrazeniach, ktoré svedčia o pravidelnom telesnom rozvoji. Triedne zloženie v starovekej Indií predstavovalo 4 základné triedy (varny), ktoré boli tvorené – kňažskou aristokraciou, vojenskou aristokraciou, výrobcami a tzv. šudrami.

Na kráľovskom dvore sa pestoval akýsi predchodca desaťboja, ktorý pozostával z 5 telesných a 5 duševných disciplín. Toto je jediný príklad telesnej aktivity, ktorý sa dochoval v podobe arechologických objavov.

Osobitný druh pohybovej činnosti tvorí komplex cvičení označovaný ako joga. Slovo joga znamená spájanie, čím sa chápalo spojenie duše s bohom. Podstatou jogy je rôznymi príkazmi (nijami), zákazmi (jama), pozíciami (asány) vypestovať nadvládu psychického nad fyzickým. Zhrnutie základných cvičení jogy podáva spis joga-sutra, ktorý sa zachoval z obdobia 300 pred n. l.. Dnes sa joga uplatňuje predovšetkým pre jej zdravotný charakter. V období dynastie Maurjú (321-185 pred n.l.) mala India veľmi dobre vycvičenú armádu na základe prepracovanej telesnej prípravy. Spoločenský život bol spojený so zábavou rôzneho druhu. Sem patrili aj zápasy pästiarov a rôzne vystúpenia tanečníkov.

Telesná kultúra v Číne

Čína je považovaná za jednu z najstarších svetových kultúr. Vznikali tu významné mestá a národy, ktoré sa vytvárali na sútokoch riek Jang-c-ťiang a Chuang-che. Časté nájazdy kmeňov zo západu, udržovali čínsku armádu v neustálej pohotovosti, čím nepriamo ovplyvňovali aj jej telesnú zdatnosť. V roku 2698 pred n. l. za vlády cisár Chuang-time vznikla liečebná a zdravotná gymnastika nazvaná Kung-fu, čo znamená umelec-muž. Medzi šíriteľov tejto gymnastiky patrili filozofi a kňazi. Medzi týchto šíriteľov patril aj Lao-C´ a Konfucius, ktorí žili v 6-5. stor. pred. n.l. a ich hlavnou zásluhou je, že k tejto gymnastike nakreslili obrázky a pomocou nich učili nové pohyby a spôsoby Kung-fu.

Staročínska gymnastika má niekoľko druhov. Najstaršou je gymnastika do-ni, ktorá obsahovala jednoduché cvičenia v sede. Gymnastika solin malá predovšetkým branný charakter a slúžila ako bojová príprava. Gymnastiku taj-dzi bola charakteristická vláčnymi, ladnými pohybmi, ktoré na seba plynulé nadväzovali.

Medzi iné pohybové činnosti, ktoré musel ovládať každý slobodný Číňan patrila jazda na koni, lukostreľba, vzpieranie a nosenie 30kg ťažkého bremena. Strelecké umenie bolo overované na rôznych súťažiach a poľovačkách.

Medzi najznámejšie hry tohoto obdobia patrila kopacia hra (predchodca futbalu), ktorá bola zavedená aj do armády pre jej bojovný charakter. Čínsky mnísi vypracovali pravidlá zápasu a pästného boja, z ktorých sa vyvinuli džiu-džitsu a karate.

Všetky spomenuté telesné činnosti boli určené len pre boháčov. Čínsky otroci žili v biede a chudobe a čas na pohybovú alebo inú podobnú činnosť im nezostával. Čínska telesná kultúra mala veľký vplyv na telesnú kultúru Japonska. Vysokú úroveň dosiahol šerm, ktorý pestovali prevažne japonský šľachtici a z ktorého sa zrodili prví samuraji. Cvične sa pestoval boj s bambusovými tyčami, z ktorého sa vyvinulo kendo, známe aj v súčasnosti. Starojaponské základy má aj zápas sumo.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 7 rokmi
Poznatky o telesnej kultúre národov Indie sa nám zachovali v podobe rôznych grafických vyobrazeniach, ktoré svedčia o pravidelnom telesnom rozvoji. Odkaz na článok: http://fit.server.sk/sport/sport-v-obdobi-starovekej-indie-a-ciny/

NIE! NAHOVNO TOJE CELE DAKUJEM ZA TEXT

 

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Vysvetlenie pôvodu názvu „veľká“ treba hľadať v časoch otroctva Židov v starovekom Egypte.
pred 18 rokmi
Nie je pravidlom, že športovo ladené auto musí mať nevyhnutne motor s väčším počtom valcov ako štyri.
pred 8 rokmi
Samsung v spolupráci so skupinou Vodafone predstavil Samsung GALAXY Tab 10.1 (model P7100)
pred 7 rokmi
TripAdvisor, internetová stránka s recenziami hotelov a reštaurácií, sa obrátila na protimonopolné inštitúcie Európskej komisie so sťažnosťou na Google.
pred 5 rokmi
Nedodržiavanie zákona o ochrane pamiatkového fondu by sa malo účinnejšie postihovať.
pred 6 rokmi
Zákon zakazujúci adopciu ruských detí v USA podpísal v piatok Vladimir Putin
pred 5 rokmi
Ferrari tlmočilo názor viac ako 50-tisíc priaznivcov krátko po stretnutí svojho šéfa Lucu di Montezemola s majiteľom komerčných práv v F1 Berniem Ecclestonom.
pred 8 rokmi
Automobilka BMW pripravila bezpečnostný automobil (Safety Car) pre svetový šampionát motocyklov (MotoGP).

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT