Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 27. mája 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Šport v antickom Grécku

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 09.12.2004

Grécka telesná kultúra bola ovplyvnená telesnou kultúrou Kréťanov.
Šport v antickom Grécku
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Grécka telesná kultúra bola ovplyvnená telesnou kultúrou Kréťanov. Aj názov gymnastika vytvorili Gréci podľa toho, že videli Kréťanov cvičiť nahých (gymnos – nahý). Pôvod mnohých telovýchovných aktivít má korene na Kréte. Tu sa našli aj prvé známe tribúny a dobre zachovaná aréna. Na rozdiel od Kréťanov sa v Grécku neuplatnili len býčie zápasy. Gréci dávali prednosť radšej jazdeckým disciplínám. Najznámejšími otrokárskymi štátmi Grécka boli Sparta a Atény. Telesná výchova v týchto štátov sa rozvinula do vysokého stupňa.

Telesná kultúra v Sparte
Sparta predstavovala poľnohospodársky otrokársky štát, kde otrokári bezohľadne vykorisťovali otrokov. Na porovnanie stačí uviesť, že len jedna desatina všetkých obyvateľov bola plnoprávnych a zvyšok tvorili otroci. Takéto obrovské množstvo otrokom mohli zvládnuť len za predpokladu vysokej vojenskej pripravenosti, ktorej základom bola telesná príprava. O vojenskej pripravenosti svedčí aj fakt, že každý slobodný Sparťan bol vo veku 20 až 60 rokov aktívnym členom armády. Každodenne sa zúčastňovali na cvičeniach a boli podstate vojakmi z povolania.

Mládež od siedmeho roka žila v ústavoch, kde sa pomocou telesných cvičení učili prekonávať únavu, otužovali sa , zvykali si na nedostatok potravy a vody, zdolávali dlhé pochody… Na overovanie telesnej zdatnosti sa každoročne konali skúšky v ktorých dokazovali svoje pokroky. Skúšky pozostávali z behania, skákania, hádzania.

Od 14 roka boli chlapci zaraďovaný do strážnych oddielov a boli vybavený zbraňami. Až po dovŕšení 30 roka sa stali plnoprávnymi občanmi a bolo im dovolené založiť si rodinu. O niečo menej drsnú výchovu absolvovali aj sparťanské dievčatá. Dievčatá súťažili v behu, skokoch, hodoch, zápase a veľká pozornosť sa venovala nácviku tanca. V Sparte sa venovala mala pozornosť rozumovej výchove, do určitej miery sa rozvíjala múzická výchova.

Vo výchove spartskej mládeže bol významný hlavne tanec. Najobľúbenejšie boli vojnové tance, pri ktorých sa napodobňoval spôsob sebaobrany. V oblasti mravnej výchovy Sparťania zameriavali výchovu svojej mládeže najmä na vlastenectvo, o čom svedčia mnohé príklady hrdinstiev spartských mužov i žien.

Telesná kultúra v Aténach
Atény patrili medzi najvýznamnejšie kultúrne centrá. Otroci na rozdiel od Sparty boli väčšinou súkromní a nezaobchádzalo sa s nimi tak kruto ako v Sparte. V podmienkach vysokej úrovne ekonomického a kultúrneho rozvoja Atén sa príprava mládeže uskutočňovala prostredníctvom harmonickej výchovy, v ktorej boli zastúpené najmä telesná, rozumová a estetická výchova. Proces výchovy sa uskutočňoval na školách. Najvýznamnejšie školské inštitúcie tvorili gymnázia, ktorých súčasťou bola palaistra (zápas) – ohradený priestor na výcvik zápasu a boxu.

Ako hlavný prostriedok telesnej výchovy sa uplatňoval pentatlon (päťboj), ktorý obsiahol beh na 1 stadion, skok do diaľky, hod diskom a oštepom a zápas. Veľká pozornosť sa venovala aj boxu (pygme) a všeboju (pankration). Aténsky človek, ktorý nevedel plávať ani písať sa považoval za nevzdelanca. Veľký rozmach telesnej kultúry podnietil vznik mnohých slávností spojených s telesnými cvičeniami a hrami. Vznikali hry ktorých názov sa často pripisoval miestu vzniku hier. Takto vznikli Olympijské hry, Pýtické hry, Nemeiské hry, Istmické hry alebo Panaténajské hry.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
O preloženie z aktuálneho decembrového rokovania do nového roka požiadali samotní poslanci.
pred 8 rokmi
Rapper Ja Rule vydá 11. októbra album Pain Is Love 2
pred 4 rokmi
Láska, súdruh! je láskyplná dráma odohrávajúca sa na politickom pozadí obdobia studenej vojny.
pred 7 rokmi
Člen skupiny Wu-Tang Clan okrem toho nakrúti aj akčný triler No Man's Land.
pred 7 rokmi
Nite Jewel sa so svojím novým albumom prídu pochváliť aj do Prahy, kedy 5. augusta vystúpia od 19:30 na strahovskej Sedmičke.
pred 5 rokmi
V poradí siedma Noc literatúry na Slovensku sa uskutoční už túto stredu v siedmich slovenských mestách.
pred 5 rokmi
A ako to vyzerá s vianočnými sviatkami v iných častiach sveta? Oslavujú vôbec Vianoce a poznajú čaro Vianoc?
pred 6 rokmi
Chceli sa tak ospravedlniť za 21. august 1968.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT