Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. marca 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Šport v antickom Grécku

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 09.12.2004

Grécka telesná kultúra bola ovplyvnená telesnou kultúrou Kréťanov.
Šport v antickom Grécku
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Grécka telesná kultúra bola ovplyvnená telesnou kultúrou Kréťanov. Aj názov gymnastika vytvorili Gréci podľa toho, že videli Kréťanov cvičiť nahých (gymnos – nahý). Pôvod mnohých telovýchovných aktivít má korene na Kréte. Tu sa našli aj prvé známe tribúny a dobre zachovaná aréna. Na rozdiel od Kréťanov sa v Grécku neuplatnili len býčie zápasy. Gréci dávali prednosť radšej jazdeckým disciplínám. Najznámejšími otrokárskymi štátmi Grécka boli Sparta a Atény. Telesná výchova v týchto štátov sa rozvinula do vysokého stupňa.

Telesná kultúra v Sparte
Sparta predstavovala poľnohospodársky otrokársky štát, kde otrokári bezohľadne vykorisťovali otrokov. Na porovnanie stačí uviesť, že len jedna desatina všetkých obyvateľov bola plnoprávnych a zvyšok tvorili otroci. Takéto obrovské množstvo otrokom mohli zvládnuť len za predpokladu vysokej vojenskej pripravenosti, ktorej základom bola telesná príprava. O vojenskej pripravenosti svedčí aj fakt, že každý slobodný Sparťan bol vo veku 20 až 60 rokov aktívnym členom armády. Každodenne sa zúčastňovali na cvičeniach a boli podstate vojakmi z povolania.

Mládež od siedmeho roka žila v ústavoch, kde sa pomocou telesných cvičení učili prekonávať únavu, otužovali sa , zvykali si na nedostatok potravy a vody, zdolávali dlhé pochody… Na overovanie telesnej zdatnosti sa každoročne konali skúšky v ktorých dokazovali svoje pokroky. Skúšky pozostávali z behania, skákania, hádzania.

Od 14 roka boli chlapci zaraďovaný do strážnych oddielov a boli vybavený zbraňami. Až po dovŕšení 30 roka sa stali plnoprávnymi občanmi a bolo im dovolené založiť si rodinu. O niečo menej drsnú výchovu absolvovali aj sparťanské dievčatá. Dievčatá súťažili v behu, skokoch, hodoch, zápase a veľká pozornosť sa venovala nácviku tanca. V Sparte sa venovala mala pozornosť rozumovej výchove, do určitej miery sa rozvíjala múzická výchova.

Vo výchove spartskej mládeže bol významný hlavne tanec. Najobľúbenejšie boli vojnové tance, pri ktorých sa napodobňoval spôsob sebaobrany. V oblasti mravnej výchovy Sparťania zameriavali výchovu svojej mládeže najmä na vlastenectvo, o čom svedčia mnohé príklady hrdinstiev spartských mužov i žien.

Telesná kultúra v Aténach
Atény patrili medzi najvýznamnejšie kultúrne centrá. Otroci na rozdiel od Sparty boli väčšinou súkromní a nezaobchádzalo sa s nimi tak kruto ako v Sparte. V podmienkach vysokej úrovne ekonomického a kultúrneho rozvoja Atén sa príprava mládeže uskutočňovala prostredníctvom harmonickej výchovy, v ktorej boli zastúpené najmä telesná, rozumová a estetická výchova. Proces výchovy sa uskutočňoval na školách. Najvýznamnejšie školské inštitúcie tvorili gymnázia, ktorých súčasťou bola palaistra (zápas) – ohradený priestor na výcvik zápasu a boxu.

Ako hlavný prostriedok telesnej výchovy sa uplatňoval pentatlon (päťboj), ktorý obsiahol beh na 1 stadion, skok do diaľky, hod diskom a oštepom a zápas. Veľká pozornosť sa venovala aj boxu (pygme) a všeboju (pankration). Aténsky človek, ktorý nevedel plávať ani písať sa považoval za nevzdelanca. Veľký rozmach telesnej kultúry podnietil vznik mnohých slávností spojených s telesnými cvičeniami a hrami. Vznikali hry ktorých názov sa často pripisoval miestu vzniku hier. Takto vznikli Olympijské hry, Pýtické hry, Nemeiské hry, Istmické hry alebo Panaténajské hry.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Americká technologická spoločnosť Apple Inc žaluje juhokórejského konkurenta Samsung Electronics v Japonsku.
pred 4 rokmi
Spoločnosť Barracudamovie prináša do kín dva dlho očakávané filmy.
pred 6 rokmi
Výdatné dažde, silný vietor a povodne, ktoré sužujú južné Anglicko, si vyžiadali ďalšiu obeť. Informovala o tom v nedeľu polícia.
pred 11 rokmi
Znie to takmer neuveriteľne, no po vyše roku sa nám konečne podarilo dohodnúť na testovaní vozidiel aj jednej z najzaujímavejších.
pred 6 rokmi
Strategický partner by mal do podniku vstúpiť k 1. januáru 2014.
pred 6 rokmi
Poslankyňa Lucia Nicholsonová (SaS) predstavila niekoľko pripravovaných opatrení v súvislosti s prípadmi, keď slovenskí rodičia vo Veľkej Británii prichádzajú o deti.
pred 5 rokmi
Kríza na Ukrajine je podľa Lajčáka testom transatlantického partnerstva.
pred 7 rokmi
Premiér Robert Fico cestuje v utorok na pracovnú cestu do Nemecka a plánuje rokovania s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT