Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 24. novembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Šport a telesná kultúra v období feudalizmu (1.časť)

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 24.01.2002

Po rozpade Ríma začala nová epocha v dejinách ľudstva.
Šport a telesná kultúra v období feudalizmu (1.časť)
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Charakteristika feudálneho obdobia
Po rozpade Ríma začala nová epocha v dejinách ľudstva. Koniec otrokárskej spoločnosti dal podnet na vznik nového spoločenského usporiadania. Nové doba stredoveku, v ktorom sa uplatnila nová spoločensko-ekonomická formácia dala podnet na vznik nových štátnych útvaroch a kolónií. Základným znakom feudalizmu je vlastníctvo pôdy a neúplné vlastníctvo výrobcov, vyjadrené v rôznych druhoch osobnej závislosti, od nevoľníctva až po poplatnú povinnosť. Popri dvoch základných spoločenských triedach (feudálov, nevoľníkov) existovali ešte slobodní roľníci, remeselníci, obchodníci a na sklonku tohoto obdobia sa objavila aj novonastupujúca trieda, buržoázia a proletariát.

Feudalizmus počas svojho pomerne nerovnomerného vývoja prešiel tromi etapami. Ranný feudalizmus prebiehal počas 6-11. storočia, rozvinutý od 12. do 15. storočia a poslednou fázou bol neskorý feudalizmus, ktorý trval v rozmedzí od 16. do polovice 17. storočia. Medzníky, ktoré sú medzi jednotlivými obdobiami sú charakteristické len pre európske štáty. Ostatný svet žil ešte pomerne dlho v podmienkach otrokárstva prípadne prvotnopospolných vzťahoch. Počas prvej epochy feudalizmu sa vytvárali a upevňovali vzťahy, v druhej fáze dosiahli svoj vrchol a v tretej fáze svojím rozkladom uvoľňovali priestor novému spoločenskému zriadeniu.

Ranný feudalizmus sa vyznačoval dosť nízkou úrovňou výrobných síl, naturálnym hospodárstvom, slabou panovníckou mocou a spočiatku aj nestálosťou ranofeudálnych vzťahov. Zvyšovanie produktivity práce v poľnohospodárstve umožnilo časti výrobcov špecializovať sa na remeslá. Deľba práce viedla k výrobe pre trh a oboje si vynútilo vznik peňažného hospodárstva. Strediskami remeselnej výroby, obchodu a novej spoločenskej vrstvy, meštianstva, sa stali stredoveké mestá.

V období rozvinutého feudalizmu vrcholí moc kresťanskej cirkvi, ktorá mala monopol v oblasti ideológie a vzdelania, ale ako pozemkový vlastník bola mobilná politická sila.

Posledné štádium feudalizmu charakterizuje nástup kapitalistických výrobných vzťahov a s tým súvisiace zmeny spôsobu výroby, prehĺbenie spoločenskej deľby práce, vznik svetového obchodu, ako aj nový rast poľnohospodárskej produktivity.

V 14. storočí sa zrodila v Taliansku renesancia, ako aj nový náhľad na svet, humanizmus, ktorý dokázal postupne znižovať vplyv cirkvi. Humanizmus, ktorý bol spojený s nástupom buržoázie podával súhrn názorov, vyjadrujúcich úctu k ľudskej dôstojnosti, zdôrazňoval svetský a pozemský život, realistické umenie a upevňoval vedecké poznatky založené na poznaní prírody. Táto ideológia však neprekročila bariéru triednej obmedzenosti a bola svetonázorom majetných vrstiev.

Obdobie feudalizmu bolo charakteristické technickým pokrokom, ktorý bol do značnej mieri ovplyvnený objaviteľskými expedíciami do okolitého aj vzdialeného sveta. Obrovský význam pre rozvoj kultúry a vzdelania malo vynájdenie kníhtlače a papiera.

Rovnako podstatný bol rozvoj umenia. Výtvarné umenie sa postupne zbavilo stredovekej cudnosti a znovu začalo objavovať telesnú krásu, náboženský charakter stratila aj umelecká literatúra.

Výchova a vzdelanie si zachovali svoj triedny rámec. Cirkev používa prostriedky výchovy a vzdelávania ako vhodný nástroj upevňovania vlastnej ideológie. Svojráznym druhom výchovy v stredoveku bola rytierska výchova, smerujúca k príprave zdatného bojovníka, ktorá neúmerne zdôrazňovala telesno-vojenskú zložku. Začali vznikať strediská vzdelania ak sú univerzity a fakulty s teologickým, právnickým, lekárskym alebo filozofickým zameraním.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Pod značkou Zee sa predstavuje Zolo Lebo z Nových Zámkov, momentálne žijúci a tvoriaci v Kanade.
pred 7 rokmi
Odsúdená je výnimočný a inšpirujúci príbeh o solidarite medzi ženami. Rozpráva o sile a schopnosti každého človeka podporiť pozitívne zmeny vo svete.
pred 6 rokmi
Skupina Linkin Park vydala nový album The Hunting Party.
pred 8 rokmi
Už 1. decembra sa priaznivci muzikálov dočkajú v Bratislave fantastickej lahôdky. Po prvý raz sa na doskách v našom hlavnom meste predstaví muzikál Bedári.
pred 8 rokmi
Štúdia Symantec Intelligence Report informuje o novej ceste podvodníkov na získanie osobných údajov na sociálnych sieťach, tentoraz na sieti Instagram.
pred 4 rokmi
Najúspešnejší český muzikál posledných rokov Děti ráje už očaril divákov v Bratislave a teraz poteší aj fanúšikov na východe Slovenska.
pred 8 rokmi
Z evidencie vozidiel sa osobné údaje o majiteľovi dozvie záujemca len s jeho súhlasom.
pred 9 rokmi
S manželkou Barrett sú už rodičmi dvoch synov - trojročného Griffina Thomasa a 17-mesačného Rhysa Edwarda.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT