Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 17. januára 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Rozdiely v motorike podľa pohlavia

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 28.07.2008

Rovnako ako sa učíme v škole písať, čítať, počítať, v zamestnaní pracovať s rôznymi pracovnými pomôckami,...
Rozdiely v motorike podľa pohlavia
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Rovnako ako sa učíme v škole písať, čítať, počítať, v zamestnaní pracovať s rôznymi pracovnými pomôckami, podobné učenie prebieha aj v oblasti pohybovej činnosti. Pod pojmom motorické učenie rozumieme proces, pri ktorom sa učíme vykonávať jednotlivé pohyby tela a pohybové zručnosti. Teda ide o proces učenia sa pohybovým činnostiam.

Tento proces je veľmi špecifický a rôznorodý u každého jedinca. Každý má svoju úroveň motorického učenia, ktorá sa nemení počas celého života. My sa na túto problematiku pokúsime pozrieť z pohľadu športovca a športovkyne, teda opačných pohlaví.

Prvé rozdiely medzi motorikou chlapcov a dievčat sa objavujú už v predpuberte. No najmä v puberte a postpuberte sú tieto rozdiely už veľmi markantné. Vývin motoriky žien je urýchlený. Pred nástupom puberty je diferencia asi rok, v adolescencii viac ako dva roky a na začiatku staršej dospelosti asi päť rokov. Rozdiely v motorike určujú anatomické a funkčné rozdiely. Tieto okrem vplyvu zamestnania a pohybovej aktivity ovplyvňujú aj vývin ženskej a mužskej motoriky. Diferenciu v ženskej a mužskej motorike ilustrujeme na chôdzi. U muža sú to dlhšie kroky, väčšia sila a priamočiarosť. U ženy zasa väčšia ľahkosť, pružnosť, rytmickosť, plynulosť. Ženská motorika je elastickejšia, ladnejšia, mužská je presnejšia, dynamickejšia.

Vývin motoriky žien v dospelosti ovplyvňuje aj gravidita a materstvo. Telesné cvičenia žien v gravidite popri zdravotnom význame umožňujú zachovať si typické ženské znaky motoriky i úroveň pohybových schopností a zručností. Gravidita má však aj nepriaznivé následky (kŕčové žily, ukladanie tuku), ktoré znemožňujú vykonávať telesné cvičenia. Práve tu má cvičenie pre zachovanie zdravia a zdatnosti organizmu rozhodujúci význam.

Rozdielna stavba tela mužov a žien podmieňuje aj rozdielnu pohybovú výkonnosť. Ženská motorika sa podobá viac motorike detí a mládeže a vyhovujú jej viac také pohyby, ktoré realizujú menšie svalové skupiny. Najväčšie rozdiely vo výkonnosti sú v oblasti silových a rýchlostných schopností, ženy dosahujú lepšie výkony v pohyblivosti.

Opísali sme si len tie najpodstatnejšie znaky motoriky podľa pohlavia, existuje ešte veľké množstvo iných rozdielností u jednotlivých pohlaví, ale z hľadiska športovej prípravy už nemajú také rozhodujúce postavenie ako vyššie spomenuté.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Na novú Kiu Sportage sme si veru museli počkať pekných pár rôčkov.
pred 7 rokmi
Aktuálny strieborný Český Slávik - spevák, skladateľ a herec Tomáš Klus si úspešnejší štart svojho nového koncertného turné ani nemohol priať!
pred 7 rokmi
Britská speváčka pracovala na nových pesničkách od roku 2010. O rok neskôr mala hotový materiál a termín na vydanie albumu.
pred 4 rokmi
Český minister obrany Martin Stropnický chce, aby sa armáda jeho krajiny do piatich rokov rozrástla o viac ako 6000 vojakov.
pred 4 rokmi
Paródia, ktorá nadväzuje na úspešné československé komédie 70-tych rokov.
pred 7 rokmi
Mimoriadne citlivý hit sprevádza vydanie kompletného albumu, ktorý napokon vychádza rovno ako dvojalbum, čo je vcelku milé prekvapenie, keby...
pred 7 rokmi
Spoločnosť Sony otvorila v Bratislave svoju novú predajňu, ktorá predstavuje úplne nový koncept predajne Sony Center.
pred 9 rokmi
Lamborghini LP700-4 Aventador je jednoducho výnimočné superšportové kupé zo Sant´ Agata Bolognese, ktoré v sebe spája pokrokovú techniku a nadpriemerné dynamické vlastnosti.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT