Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. septembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Ringo

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 20.07.2007

Ringo je jedným z najjednoduchších športov, ktorý sa dá hrať bez nejakej špeciálnej prípravy prakticky kdekoľvek.
Ringo
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Ringo je jedným z najjednoduchších športov, ktorý sa dá hrať bez nejakej špeciálnej prípravy prakticky kdekoľvek. Je nenáročný na materiálne a priestorové vybavenie. Rozvíja skoro všetky vlastnosti potrebné pre človeka v dnešnom živote – postreh, rýchlosť reakcie, priestorovú orientáciu, vôľu, obratnosť a fyzickú kondíciu.

Ringo vznikol ako rekreačný šport v r. 1959 v Poľsku. Podobná hra sa však hrávala aj začiatkom 20. storočia na zaoceánskych parníkoch. Za novodobého otca ringa je považovaný kapitán reprezentačného družstva šermiarov W. Strzyszewski, ktorí sa pripravovali na Olympijské hry. Na OH aj v Mexiku v r. 1968 predviedol túto hru a tu dostala aj svoje meno. Na Slovensko sa táto hra dostala v r. 1987.

S ringom sa teraz môžete väčšinou stretnúť hlavne pri aktivitách rôznych mládežníckych združení, na rôznych letných táboroch či ako s doplnkovou hrou na niektorých základných a stredných školách.

Ringo je hra vhodná pre vekovú kategóriu 14-16 rokov. Hrá sa na ihrisku s rozmermi 8 x 18 metrov, ak hrajú jednotlivci, dvojice a trojice hrajú na ihrisku s rozmermi 9 x 18 metrov, v strede so sieťou, napnutou vo výške 224cm. Pri hre sa používa krúžok ringo s priemerom 17cm. Krúžok je vnútri dutý – špeciálne vyrobený na tento účel. V dnešnej dobe sa používajú už aj dofukovacie krúžky. V hre jednotlivcov sa hádže jedným krúžkom, ktorý sa protihráč snaží chytiť. Víťazí ten, ktorý ako prvý získa 15 bodov pri najmenej dvojbodovom rozdiele. Bod sa získa, ak hráč prehodí krúžok ponad sieť a ten spadne na polovicu súpera, bod stráca, ak krúžok spadne na vlastnú polovicu. Pri každých piatich bodoch sa mení podávajúci podobne ako pri stolnom tenise. Kto vyhral žrebovanie, podáva z rovnakého miesta ako pri volejbale. Ak jeden z hráčov získa 8 bodov, menia sa strany.

Postavenie hráčov je ľubovoľné, chytať a odhadzovať sa smie tiež mimo ihriska, ale krúžok musí letieť nad sieťou a nie mimo nej. Krúžok možno chytať ľubovoľnou rukou, ale hádzať na stranu súpera sa musí rukou, do ktorej ho chytil. Chytený krúžok sa nesmie prekladať z ruky do ruky, nesmie sa dotknúť tela hráča, zeme ani siete. Čas od chytenia krúžku po hodenie nie je obmedzený, môže sa však použiť limit 5 sekúnd. Začatý hod sa musí zakončiť bez prestávky v pohybe bez zmeny smeru, pri hode musí byť aspoň jedna noha na zemi, let krúžku musí byť plochý s rotáciou pozdĺž zvislej osi – krúžok sa nesmie počas letu pretáčať. Pri hode je súhlasná noha vpredu (pravá ruka hádže – vpredu je pravá noha). Paža je v bekhendovom postavení a palec drží krúžok za jeho hornú plochu. Pri chytaní krúžku v pohybe je dovolené urobiť maximálne štyri kroky a po zastavení iba krok. Keď sa krúžok pri podaní dotkne siete a spadne na súperovu polovicu, môže sa podanie raz opakovať. Dotyk siete pri opakovanom podaní znamená stratu bodu. Pri dotyku siete v hre sa pokračuje bez prerušenia.

Ringo môžu hrať ak družstvá (traja až štyria hráči). Trojice bývajú zmiešané – dvaja chlapci a dievča alebo naopak. Vtedy sa hrá s dvoma krúžkami, ktoré sa do hry podávajú súčasne na pokyn rozhodcu. Ak pri hre s dvoma krúžkami spadne jeden do poľa alebo sa inak porušia pravidlá, pokračuje sa v hre s druhým krúžkom, kým sa nedosiahne bod. Možnosti na dosiahnutie bodov pri jednom podaní sú teda 1:1, 0:2, 2:0.

Výšku a rozmery ihriska možno pre nižšie vekové kategórie prispôsobiť. Krúžok možno chytať na mieste, vo výskoku, v behu alebo skokom na zem. Na trávnatej ploche sa nesmie hrať v kopačkách alebo podobnej obuvi s hrotmi alebo špuntami.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
V súvislosti s neuveriteľným štvrťstoročím úspešnej kariéry nórskych A-HA vyšla kompilácia najväčších hitov tejto skupiny pod názvom A-HA - 25 (The Very Best Of).
pred 9 rokmi
Uznávaný slovenský režisér Martin Šulík nakrútil nekompromisný film z miest, ktoré civilizácia vyvrhla zo svojho lona.
pred 8 rokmi
Majster sveta z ostatných troch sezón Sebastian Vettel sa stal víťazom nedeľňajšej Veľkej ceny Malajzie.
pred 9 rokmi
Najnašlapnutejšia česká tanečná kapela Skyline sa vrátila zo svojej prvej koncertnej cesty do USA, kde odohrali tri úspešné koncerty.
pred 5 rokmi
Krajina, v ktorej zločin oficiálne neexistuje. Ako v nej možno začať pátranie po vrahovi detí?
pred 8 rokmi
Podľa Pentagonu sa Bissonnntte dopustil porušenia dokumentov, v ktorých sa zaviazal nezverejňovať informácie podliehajúce utajeniu. Armáda ich porušenie považuje za zločin
pred 9 rokmi
50 Cent sa dal na písanie už svojej tretej knihy, ktorá bude rozprávať príbeh mladého 13-ročného trýzniteľa...
pred 8 rokmi
Američan Scott Kelly a Rus Michail Kornijenko sa na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) dostanú začiatkom roku 2015, predtým však absolvujú dvojročný tréningový program.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT