Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 24. marca 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Rekreačný význam plávania

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 11.02.2008

Všeobecne je rozšírený názor, že telesné cvičenie a športovanie je záležitosťou iba mládeže,...
Rekreačný význam plávania
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Všeobecne je rozšírený názor, že telesné cvičenie a športovanie je záležitosťou iba mládeže, ktorá sa venuje športu zo záľuby, a že skôr či neskôr treba s cvičením prestať. Takýto názor má svoje odôvodnenie iba vtedy, keď ide o pretekanie sa, o podávanie vrcholných športových výkonov v niektorých športoch. Na rekreačné športovanie sa však toto tvrdenie nevzťahuje. Každodenná skúsenosť potvrdzuje, že ľudia s dostatkom zdravej telesnej námahy si dlhšie zachovávajú svoje zdravie, telesnú zdatnosť a aj pracovnú výkonnosť, dožívajú sa vyššieho veku, zriedkavejšie chorľavejú a ak ich už nejaké ochorenie postihne, vedia ho lepšie a rýchlejšie prekonať.

Spôsob života väčšiny dnešných ľudí nemožno považovať za správny. Pre organizmus nevyhovujúci denný režim, nepravidelné stravovanie, alkohol, nikotín, úplné vyradenie pohybu z denného režimu, zanedbaný pohybový rozvoj, to sú faktory, ktoré sú dnes charakteristické pre trávenie voľného času. Ľudia vyhľadávajú pohodlie a vyhýbajú sa každej telesnej námahe, a neuvedomujú si, že práve pohyb dáva človeku duševnú a telesnú silu, jasnú myseľ, pracovnú energiu a čo je najhlavnejšie, posilňuje a upevňuje zdravie.

Plávaniu patrí jedno z najdôležitejších miest medzi formami rekreačnej aktivity. U mužov je plávanie druhou najobľúbenejšou činnosťou v rámci rekreačnej aktivity (po športových hrách) a u žien dokonca na prvom mieste. Z toho vyplýva, že ľudia považujú rekreačné plávanie za dôležité a že je i obľúbené. Správne pochopili, že plávanie zohráva úlohu nielen v prevencii chorôb a v udržovaní optimálneho zdravotného stavu, ale že pomáha zachovať i dobrý funkčný stav organizmu, dobrú kondíciu, otužilosť a odolnosť voči nepriaznivým vplyvom prostredia.

Pre blahodárny účinok vody na organizmus človeka sa odporúča chodiť do sauny, na masáž, navštevovať termálne kúpele. Týmto spôsobom si môžeme posilniť svoje zdravie, oddialiť starobu, udržiavať primeranú telesnú zdatnosť a pracovnú výkonnosť. Dobrý telesný stav prispieva i k pocitu životného šťastia a spokojnosti. Plávanie ako formu rekreačnej aktivity nemožno však stotožňovať s rekreačným kúpaním. Rozdiel je v pohybe vytrvalostného charakteru a jeho účinku na organizmus (pri rekreačnom kúpaní nejde o vytrvalostný pohyb). Efektívnosť účinku plávania je takáto:

A. ak námaha pri plávaní vyvolá pulzovú frekvenciu 150 a viac pulzov za minútu, efektívne účinky na organizmus začínajú asi po 5 minútach a trvajú až do skončenia plávania

B. ak plávanie vyvolá pulzovú frekvenciu pod 150 pulzov za minútu, je potrebné sústavne plávať dlhšie ako 5 minút. Z toho vyplýva, že ak má plávanie spĺňať hlavné požiadavky rekreačnej aktivity, treba naň vynaložiť patričné úsilie a čas. O efektívnosti a o vysokej účinnosti plávania možno hovoriť iba vtedy, ak sa mu venuje pravidelne každý deň (minimálne však tri krát do týždňa) a zvýšenou intenzitou. Ak však nie sú dostatočné podmienky na tento druh pohybovej činnosti, je možné plávanie kompenzovať inými formami pohybu vytrvalostného charakteru – beh, cyklistika, korčuľovanie, beh na lyžiach a pod. Aby sa človek udržal aktívnym a produktívnym, musí robiť také činnosti, ktoré si vyžadujú spotrebu 35 ml kyslíka za minútu na 1 kg hmotnosti tela. To zodpovedá napríklad dennému behu na vzdialenosť 1600 za 8 minút.

Pretože výdaj energie a spotreba kyslíka závisí od techniky a funkčnej pripravenosti jedinca, bude sa podľa toho meniť aj kritérium telesnej aktivity. Začiatočník vynaloží na preplávanie 100 m vzdialenosti spravidla väčšie úsilie ako pokročilejší plavec na 400 m. Preto treba pri zvyšovaní plaveckej prípravy dodržiavať zásadu postupnosti.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 3 rokmi
Legenda o prsteni znovu ožíva. Unikátne filmové predstavenie na gigantickom plátne s orchestrom a zborom naživo.
pred 9 rokmi
Zdá sa, že Kylie Minogue si tohtoročné leto naplánovala o bodky.
pred 6 rokmi
Spontánny nápad na spoluprácu medzi kapelou Sunlips a RAY Video Production má na svedomí nový klip štvorice prešovských hudobníkov.
pred 7 rokmi
Na Medzinárodnom filmovom festivale Bratislava (4. až 9. novembra) budú mať premiéru prvé dve časti nového slovenského poviedkového filmu Strach.
pred 6 rokmi
Agentúra Reuters pripomína, že americký herec sa na Slovensku stal populárnym terčom vtipov pre jeho "mačo silu a nepremožiteľnosť".
pred 3 rokmi
Mark Osborne prichádza s celovečerným animovaným filmom podľa svetoznámeho a kultového diela Antoina de Saint-Exupéryho Malý princ.
pred 8 rokmi
V českej metropole v rámci Symphonica: The Orchestral Tour vystúpi dvakrát - 22. augusta v pražskej Štátnej opere a 14. novembra v O2 aréne.
pred 5 rokmi
Skupina Clean Bandit celé štyri týždne okupovala s piesňou Rather Be prvé miesto britského singlového rebríčka. To sa naposledy podarilo fenomenálnej Adele so skladbou Someone Like You.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT