Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 17. novembra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Rekreačný význam plávania

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 11.02.2008

Všeobecne je rozšírený názor, že telesné cvičenie a športovanie je záležitosťou iba mládeže,...
Rekreačný význam plávania
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Všeobecne je rozšírený názor, že telesné cvičenie a športovanie je záležitosťou iba mládeže, ktorá sa venuje športu zo záľuby, a že skôr či neskôr treba s cvičením prestať. Takýto názor má svoje odôvodnenie iba vtedy, keď ide o pretekanie sa, o podávanie vrcholných športových výkonov v niektorých športoch. Na rekreačné športovanie sa však toto tvrdenie nevzťahuje. Každodenná skúsenosť potvrdzuje, že ľudia s dostatkom zdravej telesnej námahy si dlhšie zachovávajú svoje zdravie, telesnú zdatnosť a aj pracovnú výkonnosť, dožívajú sa vyššieho veku, zriedkavejšie chorľavejú a ak ich už nejaké ochorenie postihne, vedia ho lepšie a rýchlejšie prekonať.

Spôsob života väčšiny dnešných ľudí nemožno považovať za správny. Pre organizmus nevyhovujúci denný režim, nepravidelné stravovanie, alkohol, nikotín, úplné vyradenie pohybu z denného režimu, zanedbaný pohybový rozvoj, to sú faktory, ktoré sú dnes charakteristické pre trávenie voľného času. Ľudia vyhľadávajú pohodlie a vyhýbajú sa každej telesnej námahe, a neuvedomujú si, že práve pohyb dáva človeku duševnú a telesnú silu, jasnú myseľ, pracovnú energiu a čo je najhlavnejšie, posilňuje a upevňuje zdravie.

Plávaniu patrí jedno z najdôležitejších miest medzi formami rekreačnej aktivity. U mužov je plávanie druhou najobľúbenejšou činnosťou v rámci rekreačnej aktivity (po športových hrách) a u žien dokonca na prvom mieste. Z toho vyplýva, že ľudia považujú rekreačné plávanie za dôležité a že je i obľúbené. Správne pochopili, že plávanie zohráva úlohu nielen v prevencii chorôb a v udržovaní optimálneho zdravotného stavu, ale že pomáha zachovať i dobrý funkčný stav organizmu, dobrú kondíciu, otužilosť a odolnosť voči nepriaznivým vplyvom prostredia.

Pre blahodárny účinok vody na organizmus človeka sa odporúča chodiť do sauny, na masáž, navštevovať termálne kúpele. Týmto spôsobom si môžeme posilniť svoje zdravie, oddialiť starobu, udržiavať primeranú telesnú zdatnosť a pracovnú výkonnosť. Dobrý telesný stav prispieva i k pocitu životného šťastia a spokojnosti. Plávanie ako formu rekreačnej aktivity nemožno však stotožňovať s rekreačným kúpaním. Rozdiel je v pohybe vytrvalostného charakteru a jeho účinku na organizmus (pri rekreačnom kúpaní nejde o vytrvalostný pohyb). Efektívnosť účinku plávania je takáto:

A. ak námaha pri plávaní vyvolá pulzovú frekvenciu 150 a viac pulzov za minútu, efektívne účinky na organizmus začínajú asi po 5 minútach a trvajú až do skončenia plávania

B. ak plávanie vyvolá pulzovú frekvenciu pod 150 pulzov za minútu, je potrebné sústavne plávať dlhšie ako 5 minút. Z toho vyplýva, že ak má plávanie spĺňať hlavné požiadavky rekreačnej aktivity, treba naň vynaložiť patričné úsilie a čas. O efektívnosti a o vysokej účinnosti plávania možno hovoriť iba vtedy, ak sa mu venuje pravidelne každý deň (minimálne však tri krát do týždňa) a zvýšenou intenzitou. Ak však nie sú dostatočné podmienky na tento druh pohybovej činnosti, je možné plávanie kompenzovať inými formami pohybu vytrvalostného charakteru – beh, cyklistika, korčuľovanie, beh na lyžiach a pod. Aby sa človek udržal aktívnym a produktívnym, musí robiť také činnosti, ktoré si vyžadujú spotrebu 35 ml kyslíka za minútu na 1 kg hmotnosti tela. To zodpovedá napríklad dennému behu na vzdialenosť 1600 za 8 minút.

Pretože výdaj energie a spotreba kyslíka závisí od techniky a funkčnej pripravenosti jedinca, bude sa podľa toho meniť aj kritérium telesnej aktivity. Začiatočník vynaloží na preplávanie 100 m vzdialenosti spravidla väčšie úsilie ako pokročilejší plavec na 400 m. Preto treba pri zvyšovaní plaveckej prípravy dodržiavať zásadu postupnosti.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
V hre je teraz viacero scenárov vrátane predčasných volieb. Premiér Nečas sa však bude snažiť vytvoriť koaličnú väčšinu.
pred 6 rokmi
Jedinečná zmes humoru, násilia a histórie Davida O. Russella robí z filmu Traja králi nezabudnuteľný zážitok pre každého milovníka akčných filmov.
pred 4 rokmi
Navrhovaný nový zákon o knižniciach definuje Slovenskú národnú knižnicu ako základný prvok knižničného systému.
pred 7 rokmi
Adobe Photoshop Lightroom 4 je už k dispozícii. Nová verzia ponúka vylepšené pracovné postupy pri spracovaní digitálnych fotografií.
pred 5 rokmi
Rocková skupina Tublatanka má leto nabité koncertami! Maťo Ďurinda, Ďuro Topor a Peťo Schlosser hrajú na letných festivaloch, ale aj na samostatných open air koncertoch na Slovensku aj v Česku.
pred 6 rokmi
Rapper sa v Európe ukáže namiesto jari až na jeseň. Dôvodom odkladu je vydanie jeho nového albumu I Am Not A Human Being II.
pred 6 rokmi
When I Was Your Man, aktuálny singel z najnovšieho albumu Bruna Marsa Unorthodox Jukebox, dosiahol najvyššiu pozíciu hitparády Billboard Hot 100. Je to už druhý No.1 singel z albumu.
pred 7 rokmi
Rýchle kupé ponúkajúce vysoký komfort – to je Audi A5. V úprave ABT Sportsline získal extravagantný automobil ešte väčší športový imidž.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT