Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Prečo športovci obľubujú červenú?

Zdroj: © Server.sk, redaktor: psycho, pridané: 11.06.2013

Prečo sa toľko športových hráčov a športovcov rozhodne sa nosiť červenú farbu, keď súťažia? Nová štúdia naznačuje, že to môže mať čo do činenia s ich hladinou testosterónu.
Prečo športovci obľubujú červenú?
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Táto štúdia, vykonaná psychologickým vedcom Danielom Farrellom s kolegami na Univerzite v Sunderlande ukázala, že muži, ktorí sa rozhodli nosiť červenú farbu v konkurenčnom boji, či v súťaži, mali vyššiu hladinu testosterónu ako iní muži, ktorí sa rozhodli nosiť modrú. "Výskum ukazuje, že existuje niečo zvláštne na červenej farbe v súťažiach a že je to spojené s našimi základnými biologickými systémami," hovorí Farrelly.

Ak sa rozhodnete nosiť červenú, môžete nevedomky signalizovať niečo o vašej konkurenčnej povahe a to následne môže ovplyvňovať reakcie oponentov.

Výskumní pracovníci sa domnievajú, že táto štúdia môže vysvetľovať, prečo toľko športových hviezd nosí červené oblečenie - Tiger Woods sa napríklad rozhodne nosiť červené tričko v posledný deň hlavnej súťaže. Ak sa rozhodnete nosiť „červenú“ môžete nevedomky signalizovať niečo o vašej konkurenčnej povahe a to následne môže ovplyvňovať reakcie „oponentov“ vysvetľuje Farrelly.

Farrelly a kolegovia prijali 73 mužov na účasť v štúdii, pričom účastníci nevedeli, aké sú ciele tejto štúdie. Mužom bolo oznámené, že budú vykonávať súťažnú úlohu a že ich výkony budú umiestnené na rebríčku. Účastníci si potom vybrali buď červený alebo modrý symbol, ktorý ich mal reprezentovať v tabuľke a vykonať súťažné úlohy. Taktiež mali za úlohu odpovedať v dotazníku na otázky, či existujú rôzne osobné dôvody, ktoré môžu mať vplyv na ich výber farieb.

Na určenie hladiny testosterónu u účastníkov, výskumníci na začiatku štúdie odobrali vzorky slín, ešte predtým, než sa účastníci dozvedeli o konkurenčných úlohách, a potom ich odobrali znovu na konci. Dáta ukázali, že ľudia, ktorí sa rozhodli pre červenú, mali vyššiu východiskovú hladinu testosterónu a spájali červenú farbu s takými charakteristikami ako dominancia a agresia, než muži, ktorí sa rozhodli pre modrú.

Výber farieb sa však zdá byť spojený so skutočnou výkonnosťou v konkurenčných úlohách. Predchádzajúci výskum ukázal, že mať na sebe červenú môže byť výhodné, kvôli jeho vplyvu na vnímanie oponentov, pretože zobrazenie červenej u konkurentov môže byť vnímané ako "vysoko kvalitné“.

Na výskume sa podieľali títo spoluautori: Rebecca Slater z University of Sunderland, Hannah a Hannah Elliott Walden z Univerzity v Newcastli, a Mark Wetherell z Northumbria University.

Aj iná štúdia skúmala hladinu testosterónu u mužov pri konkurenčnom športovom úsilí s cieľom určiť, či nosenie červenej farby oblečenia ovplyvní ich hormonálnu reakciu. Muži boli umiestnené do párov a vykonávali záťažový test vyčerpania, ktorý simuloval konkurenčné úsilie. Každý člen páru bol náhodne zaradený do dvoch skupín, buď s červenou farou oblečenia alebo s čiernou farbou oblečenia. Boli odobraté krvné vzorky pred cvičením a okamžite aj pri vyčerpaní a konečné vzorky. Krv bola analyzovaná na testosterón. V reakcii na cvičenie sa skupiny významne nelíšili. Významný rozdiel v testosteróne bol pozorovaný u obidvoch skupín po cvičení. Neboli však pozorované žiadne rozdiely medzi oboma skupinami. Tieto zistenia naznačujú, že nosenie červenej farby oblečenia nemá vplyv na testosterón. Nech je tak alebo tak, už dlho sa červená považuje za výraznú, dominantnú, alebo agresívnu farbu. A bez toho, či má alebo nemá vplyv na hladinu testosterónu, môže a opäť aj nemusí vplývať na súpera zastrašujúco.

Zdroje: http://www.psychologicalscience.org, http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16283371
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Nepozná strach. Netuší, čo je nebezpečenstvo. Nevie... nič! Kto? Zmätkár a neriadená strela Johnny English (Rowan Atkinson).
pred 7 rokmi
86-ročný Bennett Lady Gagu označil za fenomenálnu džezovú speváčku.
pred 7 rokmi
Láskavý, dojemný i humorný príbeh scenáristy Marka Epsteina a režiséra Jiřího Stracha o dvoch ľuďoch, ktorí sa rozhodli užiť si na sklonku svojho života naplno.
pred 7 rokmi
Uprising Reggae Festival - najočakávanejšia hudobná slávnosť leta pohltí Bratislavu už o necelé 2 mesiace.
pred 8 rokmi
Nová lokalita Red Bull Music Academy 2011 bude známa v pondelok 11. apríla 2011.
pred 8 rokmi
Seriál Dr. House (2004) bude zrejme pre Hugha Laurieho zavŕšením jeho kariéry seriálového herca.
pred 5 rokmi
Zákon o krátkodobom nájme bytu má rozvíjať a riešiť súkromné nájomné bývanie pri zachovaní chráneného nájomného bývania a sociálneho nájomného bývania podporovaného štátom.
pred 8 rokmi
Tiger z Walesu - Tom Jones vystúpi 23. novembra u našich českých susedov.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT