Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 25. mája 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Prečo športovci obľubujú červenú?

Zdroj: © Server.sk, redaktor: psycho, pridané: 11.06.2013

Prečo sa toľko športových hráčov a športovcov rozhodne sa nosiť červenú farbu, keď súťažia? Nová štúdia naznačuje, že to môže mať čo do činenia s ich hladinou testosterónu.
Prečo športovci obľubujú červenú?
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Táto štúdia, vykonaná psychologickým vedcom Danielom Farrellom s kolegami na Univerzite v Sunderlande ukázala, že muži, ktorí sa rozhodli nosiť červenú farbu v konkurenčnom boji, či v súťaži, mali vyššiu hladinu testosterónu ako iní muži, ktorí sa rozhodli nosiť modrú. "Výskum ukazuje, že existuje niečo zvláštne na červenej farbe v súťažiach a že je to spojené s našimi základnými biologickými systémami," hovorí Farrelly.

Ak sa rozhodnete nosiť červenú, môžete nevedomky signalizovať niečo o vašej konkurenčnej povahe a to následne môže ovplyvňovať reakcie oponentov.

Výskumní pracovníci sa domnievajú, že táto štúdia môže vysvetľovať, prečo toľko športových hviezd nosí červené oblečenie - Tiger Woods sa napríklad rozhodne nosiť červené tričko v posledný deň hlavnej súťaže. Ak sa rozhodnete nosiť „červenú“ môžete nevedomky signalizovať niečo o vašej konkurenčnej povahe a to následne môže ovplyvňovať reakcie „oponentov“ vysvetľuje Farrelly.

Farrelly a kolegovia prijali 73 mužov na účasť v štúdii, pričom účastníci nevedeli, aké sú ciele tejto štúdie. Mužom bolo oznámené, že budú vykonávať súťažnú úlohu a že ich výkony budú umiestnené na rebríčku. Účastníci si potom vybrali buď červený alebo modrý symbol, ktorý ich mal reprezentovať v tabuľke a vykonať súťažné úlohy. Taktiež mali za úlohu odpovedať v dotazníku na otázky, či existujú rôzne osobné dôvody, ktoré môžu mať vplyv na ich výber farieb.

Na určenie hladiny testosterónu u účastníkov, výskumníci na začiatku štúdie odobrali vzorky slín, ešte predtým, než sa účastníci dozvedeli o konkurenčných úlohách, a potom ich odobrali znovu na konci. Dáta ukázali, že ľudia, ktorí sa rozhodli pre červenú, mali vyššiu východiskovú hladinu testosterónu a spájali červenú farbu s takými charakteristikami ako dominancia a agresia, než muži, ktorí sa rozhodli pre modrú.

Výber farieb sa však zdá byť spojený so skutočnou výkonnosťou v konkurenčných úlohách. Predchádzajúci výskum ukázal, že mať na sebe červenú môže byť výhodné, kvôli jeho vplyvu na vnímanie oponentov, pretože zobrazenie červenej u konkurentov môže byť vnímané ako "vysoko kvalitné“.

Na výskume sa podieľali títo spoluautori: Rebecca Slater z University of Sunderland, Hannah a Hannah Elliott Walden z Univerzity v Newcastli, a Mark Wetherell z Northumbria University.

Aj iná štúdia skúmala hladinu testosterónu u mužov pri konkurenčnom športovom úsilí s cieľom určiť, či nosenie červenej farby oblečenia ovplyvní ich hormonálnu reakciu. Muži boli umiestnené do párov a vykonávali záťažový test vyčerpania, ktorý simuloval konkurenčné úsilie. Každý člen páru bol náhodne zaradený do dvoch skupín, buď s červenou farou oblečenia alebo s čiernou farbou oblečenia. Boli odobraté krvné vzorky pred cvičením a okamžite aj pri vyčerpaní a konečné vzorky. Krv bola analyzovaná na testosterón. V reakcii na cvičenie sa skupiny významne nelíšili. Významný rozdiel v testosteróne bol pozorovaný u obidvoch skupín po cvičení. Neboli však pozorované žiadne rozdiely medzi oboma skupinami. Tieto zistenia naznačujú, že nosenie červenej farby oblečenia nemá vplyv na testosterón. Nech je tak alebo tak, už dlho sa červená považuje za výraznú, dominantnú, alebo agresívnu farbu. A bez toho, či má alebo nemá vplyv na hladinu testosterónu, môže a opäť aj nemusí vplývať na súpera zastrašujúco.

Zdroje: http://www.psychologicalscience.org, http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16283371
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
High Frame Rate zobrazovanie s minimálnym rozmazaním s frekvenciou obrazu rekordných 800 snímkov za sekundu.
pred 7 rokmi
Autori reformy "Správna cesta" zameranej najmä na sociálne odkázaných občanov prestavili ďalšiu oblasť, ktorou bola vymožiteľnosť práva.
pred 7 rokmi
Film Hana – Bi je oprávnene označovaný za jedno z tých diel, ktoré začiatkom 90. rokov minulého storočia prispelo k osobitnej filmovej vlne výstižne označovanej ako „nové filmové násilie“.
pred 5 rokmi
V zime v roku 1795 stvoril šialený doktor Frankenstein monštrum, ktorému sa podarilo prežiť až do dnešnej doby.
pred 6 rokmi
Čarovná hudobné cesta do sveta Michaela Jacksona v dĺžke celovečerného filmu, s množstvom extravagantných špeciálnych efektov.
pred 8 rokmi
Volkswagen predstavil štúdiu jednomiestneho elektromobilu Nils, ktorá ponúka pohľad na nové formy minimalistickej mobility
pred 4 rokmi
Luděk Sobota a Petr Nárožný si zaspomínali na komické trio, ktoré tvorili spolu s Miloslavem Šimkom.
pred 6 rokmi
12.12.2012 skutočne nastal KONIEC SVETA. Ale iba v Bratislave, keď sa pod jednou strechou zišlo hádam to najlepšie čo na Slovensku máme.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT