Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. marca 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Pohybová aktivita pri očných chorobách

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 17.07.2002

Z očných chorôb je najčastejšia porucha zrakovej ostrosti.
Pohybová aktivita pri očných chorobách
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Z očných chorôb je najčastejšia porucha zrakovej ostrosti. Tu je potrebné rozlišovať schopnosť rozlíšenia či zrakovú ostrosť a poruchu farebného videnia (hemeralopii, daltonizmus). Pre niektoré športové činnosti je dôležitá znalosť priestorového videnia. Okrem týchto ukazovateľov je potrebné rešpektovať zakrivenie retiny, napätie v očnej guli i kvalitu zrakového vnemu a jeho prevodu. Rozhoduje očný špecialista a športový lekár by mal toto rozhodnutie vyžadovať.

Pre športovú činnosť je podstatne dôležitejšia kvalita videnia než počet dioptrií, všeobecne možno uviesť tri stupne videnia: do 6 dioptrií, od 6 do 10 dioptrií a nad 10 dioptrií. V prvom prípade možno povoliť voľné pohybové činnosti, v druhom sa obmedzujú tie, kde je väčšie riziko mikrotraumatizácie, a v treťom prípade volíme činnosti s minimálnou požiadavkou na zrakovú orientáciu, s pozvoľným harmonickým pohybom.

Väčšina zrakových postihnutí vyžaduje korekciu okuliarami alebo kontaktnými šošovkami. Kontrola ich používania by mala patriť tiež do činnosti športového lekára.

Pri výbere hodnotíme rozlišovaciu i priestorovú schopnosť jedinca. Behy v atletike, turistiku v bežnom teréne, rýchlokorčuľovanie, kanoistiku a veslovanie na kľudnej vode môžeme zaraďovať v podstate bez výrazných obmedzení. Pri voľbe prekážkových behov, skokov do diaľky, vrhov a hodov, zápasov, behov na lyžiach je potrebné zvažovať rozlišovaciu schopnosť oka. Veľmi dobrú priestorovú orientáciu musí mať jazdec na saniach, krasokorčuliar, zjazdár na lyžiach, jazdec na koni, skokan do vody, boxer a šermiar, strelec, basketbalista a futbalista, skokan do výšky. Zvláštnu individuálnu analýzu a prístup vyžadujú zápaly a alergické stavy. Plávanie je vhodné pre všetky očné oslabenia, ale práve v týchto prípadoch je kontakt s vodou problematický.

Pokiaľ má pacient niektoré z poškodení bulbu (zvýšený tlak, zakrivenie sietnice), volíme fyzické aktivity uvedené v úvode, pod priamym dohľadom, vrátane kontroly výstroja a terénu. Otázka obuvi aj tu zohráva poprednú úlohu a terén často rozhoduje o efekte uskutočňovania športovej činnosti. Dôležité je tiež aj osvetlenie prostredia, ktorého hodnotenie musí byť individuálne (pre každého nie je intenzita 1000 luxov dostatočná).

Vždy je potrebné najprv určiť kvalitu zraku a až potom možno doporučiť športovú aktivitu. Zvláštna poznámka patrí postihnutiu jedného oka, prípadne jeho úplnej straty. Je potrebné počítať nielen s tzv. sympatickým ochorením (zdravé oko odpovedá často podobne ako choré), ale hlavne s rizikom jeho poškodenia. Je nutné kontrolovať kvalitu priestorového videnia a nemôžeme zabudnúť ani na určitý psychický faktor, ktorý sprevádza oslabenie zraku.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 3 rokmi
Mika je späť a vo výbornej forme. Menej komerčný než zvyčajne, viac banálnejší, než kedykoľvek doteraz, no stále ho budete milovať.
pred 5 rokmi
O pláne vydať nový album vedel už dávnejšie, keď prišiel so singlom Branči Kováč. Podrobnosti však tajil. Teraz úmysel vydať album Stereo Farbo Slepo potvrdil zverejnením ďalšieho videa a doplňujúcimi informáciami.
pred 7 rokmi
Najrýchlejší automobil na svete poháňaný skvapalneným plynom
pred 3 rokmi
Napätie, že by sa dalo krájať, a zúrivý súboj dvoch oscarových drsniakov Seana Penna a Javiera Bardema prinesie v rytme výstrelov a svištiacich guliek akčný špionážny thriller Gunman: Muž na odstrel.
pred 4 rokmi
Ministerstvo uznalo, že Halloween má pre svoj "mystický obsah a propagáciu kultu smrti negatívne dopady
pred 6 rokmi
Potvrdil to predstaviteľ jednej z hlavných postáv, herec Robert Pattinson.
pred 6 rokmi
Krátky film o láske legendárneho poľského filmára Krzysztofa Kieśłowskeho bol voľne inšpirovaný šiestou časťou jeho slávneho seriálu Dekalóg.
pred 5 rokmi
Príjmy spoločnosti za reklamu v prvom štvrťroku stúpli o 43 %. Zisk za január až marec bol 219 mil. USD čiže 9 centov na akciu.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT