Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 14. apríla 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Pohybová aktivita pri kardiovaskulárnych chorobách

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 06.03.2002

Choroby kardiovaskulárneho systému dospelých a mládeže sa dajú vhodným pohybovým režimom podstatne ovplyvniť.
Pohybová aktivita pri kardiovaskulárnych chorobách
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Choroby kardiovaskulárneho systému dospelých a mládeže sa dajú vhodným pohybovým režimom podstatne ovplyvniť. Aplikácia vhodného režimu má celý rad všeobecných rysov, závislých na veku pacienta. A preto aj my si jednotlivé pohybové režimy začleníme do vekových kategórií.

Detstvo a skorá adolescencia
V tomto období je potrebné zvážiť, či pacient svojím životným štýlom preťažuje alebo zanedbáva kardiovaskulárny systém. Prípadný trvalý zákaz či obmedzenie pohybovej aktivity a športovú činnosť u mladých pacientov musíme dôkladne posúdiť. Doporučenia, ktoré obmedzujú pohybové aktivity majú v tomto veku okrem zdravotného aj závažný psychosociálny aspekt.

Stredný a starší vek
V tomto veku sa významne zvyšuje výskyt kardiovaskulárnych chorôb. Ubúda pacientov so spontánnou tendenciou k preťažovaniu kardiovaskulárneho systému nadmernou pohybovou aktivitou. Väčšinou dominuje celková hyperaktivita. Pribúda jednostranná záťaž v zamestnaní aj vo voľnom čase. Vhodná pohybová terapia dokáže zlepšiť kvalitu života aj pacientom s extrémne limitovanou výkonnosťou ako je napríklad chronické srdcové zlyhávanie. V nasledujúcej časti si podrobnejšie povieme o dvoch najčastejších chorobách s významným podielom pohybovej terapie na celkových možnostiach liečby.

Arteriálna hypertenzia – hypertenzia je samostatným rizikovým faktorom pre vznik ischemickej choroby srdca. U väčšiny pacientov nemá hypertenzia mnoho rokov žiadne nápadné subjektívne príznaky v záťaži a neznižuje výkonnosť pacienta.

Medzi hlavné zásady pohybovej terapie patria:
- Optimálne je cvičiť primeraným vytrvalostným charakterom pri intenzite 50-85% maxima, 3-5 krát týždenne po dobu 40 minút. U starších pacientov sa doba skracuje k 30 minút.
- Pacientom s hypertenziou stredného alebo ťažkého stupňa môžeme nariadiť pohybovú aktivitu až po farmakologickom znížení tlaku krvi.
- Silový tréning s výnimkou kruhového tréningu sa nedoporučuje osobám reagujúcich hypertonicky na statickú záťaž.
- Popri pohybovej aktivite treba upraviť celý životný štýl s obmedzením rizikových faktorov, ktoré podporujú rozvoj hypertenzie.
- Pri ťažkej hypertonickej reakcii na záťaž je potrebné buď zvýšiť antihypertenznú medikáciu, alebo znížiť intenzitu záťaže a predĺžiť jej dĺžku.
Ischemická choroba srdca – pohybová aktivita má nezastupitelné miesto v prevencii vzniku ICHS. Základom pohybovej terapie je primeranosť pohybovej aktivity danému veku a zdravotnému stavu. Pohybová aktivita sa dávkuje podľa druhu a veľkosti postihnutia.

Medzi hlavé zásady pohybovej terapie patria:
- Pohyb je súčasťou liečebného režimu vo forme trvalej zmeny životného štýlu s obmedzením stresu a znalosťou autorelaxačných techník.
- Trvalé zmeny životného štýlu sa dajú dosiahnuť len u časti pacientov, v praxi najčastejšie tam, kde sú v činnosti kardiokluby (nezdravotnícke organizácie).
- Vhodný je postupný začiatok s úrovňou, ktorú je pacient bezpečne schopný vykonávať a ktorú bez problémov toleruje.
- Druh záťaže je úplne individuálny, a skôr je aplikovaný podľa praktických možností pacienta.
Trvalé sledovanie pri záťaži nieje reálne možné. V praxi sa uplatňuje pravidelná zácviková perióda s pravidelnými lekárskymi kontrolami a s možnosťou zúčastniť sa kolektívnych relaxačných cvičení.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 10 rokmi
Dva dni v hlavnom meste Dánska
pred 5 rokmi
United5 oslavujú prvé narodeniny. Československý chlapčenský boyband dosiahol za jeden rok obrovský úspech.
pred 7 rokmi
Hodnota celej transakcie by mala dosiahnuť dve miliardy dolárov. Firma Oculus VR sa zaoberá výrobou okuliarov, ktoré vytvárajú virtuálnu realitu.
pred 6 rokmi
Na zmenu názvu Slovenskej informačnej služby (SIS) na Úrad civilného spravodajstva, ako to predpokladá nový zákon o spravodajských službách, nie je dôvod, myslí si predseda osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti SIS Pavol Abrhan (KDH).
pred 9 rokmi
Britský herec tak spravil krátko po tom, čo sa Stewart a režisér Rupert Sanders verejne ospravedlnili za spoločný románik
pred 10 rokmi
Niekto áno... Izraelský pár sa inšpiroval Facebookom, svojmu dieťaťu dal meno Like. Originálnosť mena bola tým najdôležitejším faktorom pri výbere.
pred 9 rokmi
Na podujatí, ktoré sa bude konať 17. a 18. augusta, odohrajú koncerty aj slovenské kapely Para a IMT Smile.
pred 12 rokmi
Speváčka Lucie Bílá má za sebou vskutku veľmi silný rok, po pracovnej i osobnej stránke. Plánovala sa rozdať svojim fanúšikom, čo sa jej bezpochyby podarilo v maximálnej možnej miere.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT