Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 24. februára 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Pohybová aktivita pri chorobách tráviaceho systému

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 11.07.2002

Vzájomné ovplyvnenie choroby a pohybu v žiadnej skupine ochorení nie je tak úzke, ako pri chorobách tráviaceho systému.
Pohybová aktivita pri chorobách tráviaceho systému
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Vzájomné ovplyvnenie choroby a pohybu v žiadnej skupine ochorení nie je tak úzke, ako pri chorobách tráviaceho systému.

Najfrekventovanejšou chorobou je vredová choroba. V pokojnom štádiu vyžaduje úpravu denného a pohybového režimu, aby neprichádzalo k zhoršovaniu aktuálneho stavu. Stresujúce situácie (čo športový tréning alebo súťaže samy o sebe sú) musíme cielene obmedzovať. Preto všetky cvičenia i športová činnosť majú mať prevažne aeróbny charakter, anaeróbna zložka by mala byť čo najviac potlačená. Nárazy, údery a otrasy sú nevhodné z dôvodu priameho dráždenia a pôsobenia na nervové pletence. Chemické dráždenie prostredím a inými látkami taktiež patrí medzi stresory. Tieto faktory spolu s nutnosťou racionálnej stravy limitujú výber športov pri vredových ochoreniach.

Optimálna forma stimulácie je vytrvalostná práca submaximálnej intenzity v aeróbnej úrovni (samozrejme s odpovedajúcim pravidelným prísunom potravy). Lyžiarska a vodná turistika, vrátane vysokohorskej, chorému nielen neškodí, ale naopak môžu pozitívne ovplyvniť jeho zdravotný stav.

Z ďalších športov doporučujeme podľa záujmu a možností golf, stolný tenis, behy a základnú telesnú výchovu. Zvažujeme zaradenie kolektívnych športov, hlavne loptových hier. Športová gymnastika môže negatívne pôsobiť nielen psychickou záťažou, ale i rizikom úrazu a mikrotraumatizácie. Nedoporučujeme športovcom s týmto ochorením zaraďovať do športov úpolových a vyslovene silových (judo, zápas, vzpieranie). Úplne nevhodné sú box a hra brankára v hádzanej a futbale.

Podobný prístup vyžaduje chronická náchylnosť žlčových ciest alebo pankreasu. Aj tu nie je vhodná priama a nepriama traumatizácia, je nutné zvážiť možnosť lokálneho prekrvenia. Najvhodnejšie je zaťaženie typu chôdze či turistiky s maximálnym striedaním činností (kompenzačné alebo doplnkové pohybové aktivity). Stále viac sa využíva golf a tiež vodná turistika.

U cholelitiázy, okrem uvedených okolností, musíme počítať aj s rizikom prechladnutia alebo naopak prehriatia a s následnou spastickou alebo naopak spazmolitickou reakciou hladkého svalstva. Vylučujeme prudké zmeny teploty, napríklad pri skokoch do vody. Vo všetkých týchto chronických stavoch platí zákonitosť úzkej väzby medzi denným režimom a športovou aktivitou.

Zápaly hrubého čreva sa vyskytujú v rôznych formách a väčšina z nich svojou podstatou vylučuje intenzívnu športovú aktivitu, tá však môže byť použitá ako podporná terapia. Motivačná náplň športu môže pri správnej voľbe pozitívne ovplyvniť stav pacienta. Je potrebné však obmedziť riziko priameho pôsobenia na tráviaci systém. Doporučujeme stolný tenis, golf, niektoré prvky loptových hier (nikdy nie hry samotné). Za nevhodnú pohybovú činnosť zaraďujeme všetky športy vytrvalostného charakteru či športy silové (chorí ich tiež nevyhľadáva). U väčšiny pacientov so zápalom hrubého čreva sú však športové aktivity s vysokou motivačnou zložkou len doplnením či podporou základnej terapie.

Pre terapeuta je v týchto prípadoch záväzný záujem pacienta o konkrétne cvičenie. Nesmie chorého do športovej aktivity nútiť, alebo ho napriek ťažkostiam nechať pretekať. Pacientov je potrebné chrániť pred jednorázovými aktivitami, práve u týchto patologických stavov pozitívne pôsobia dlhodobé pohybové činnosti.

Riadenie cvičebného zaťaženia musí zodpovedať nielen stavu pacienta, typu ochorenia, ale tiež záujmu pacienta a pôsobeniu športu na fyzickú a psychickú stránku. Lekársky dohľad a kontrola stavu pacienta sú zákonitou nutnosťou, pretože prekročenie prahu optimálnosti sa môže odraziť v priebehu choroby i v celkovom stave pacienta.

Samostatnú jednotku tvoria choroby pečeňového tkaniva, majú úzku väzbu k športu a pohybu vôbec. Pri telesnej záťaži dochádza k zmenám perfúzie (u akútnej hepatitídy viac než u zdravých osôb)a tiež k prestavbe pečeňového tkaniva. To vyžaduje obmedzenie telesnej záťaže v akútnej fáze, ale tiež racionálne zapojenie pohybových aktivít.

V období akútneho zápalu tkaniva nezaraďujeme žiadne športové aktivity, po odznení doby nutného liečenia na posteli však postupne doporučujeme chôdzu a turistiku. Absolútny kľud nie je potrebný a ani vhodný počas celej doby rekonvalescencie. Závodnú športovú aktivitu dovolíme až po ukončení terapie. Začíname činnosťami obratného charakteru s rýchlostnou zložkou a pulzovou odozvou do 150 % kľudových hodnôt.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Animovaná verzia speváka s jeho hlasom sa ocitne v epizóde o talentovej šou s názvom The Fabulous Faker Boy, ktorá sa do vysielania dostane v roku 2013.
pred 6 rokmi
Edícia Opus 100, ktorá postupne predstavuje sto základných (dvoj)albumov a interpretov, prichádza s ďalšími titulmi...
pred 5 rokmi
Na aktuálnej novinke Vítr ve vlasech ich je dvanásť. Totálne dokonalých pesničiek. Niektoré veselšie, niektoré smutnejšie, ako hovorí autor, pretože taký je život.
pred 19 rokmi
Japonci robili veľké pokroky nielen v konštrukcii automobilov, ale aj v technológii a organizácii ich výroby,...
pred 7 rokmi
Zmeny majú pomôcť lepšej prehľadnosti a priniesť aj úsporu peňazí.
pred 7 rokmi
Dodávka Toyota ProAce sa dostane do predajní na jar budúceho roka, prvé dodávky zákazníkom začnú v priebehu druhého štvrťroka 2013.
pred 7 rokmi
Poslanci otvoria deň päticou návrhov ministra spravodlivosti.
pred 7 rokmi
Nedeľné noc s Karolom vyvolala mimoriadnu pozornosť, kluby zaplnili tisíce priaznivcov prezidentského kandidáta Karla Schwarzenberga, a tiež bezprostredná, energiou nabitá atmosféra.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT