Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. septembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Pohybová a športová aktivita pri ortopedických chorobách (1.časť)

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 08.02.2002

Pohybová sústava je behom života najviac zaťažovanou časťou tela a dochádza k jej fyziologickému opotrebovaniu.
Pohybová a športová aktivita pri ortopedických chorobách (1.časť)
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Pohybová sústava je behom života najviac zaťažovanou časťou tela a dochádza k jej fyziologickému opotrebovaniu. Správne vykonávaná športová aktivita pozitívne ovplyvňuje celkový stav pohybového ústrojenstva. Pohybová aktivita ako aj zvýšená záťaž pohybovej sústavy je limitovaná celkovými možnosťami organizmu a je rozdielna v jednotlivých vývojových stupňoch ľudského života. Podľa lokalizácie môžeme ortopedické poškodenia rozdeliť na poškodenia osového skeletu, poškodenie svalov a väzivových štruktúr, prípadne ochorenia postihujúce celý pohybový aparát.

Pri vrodených vadách záleží na stupni deformity, jej lokalizácií. Medzi získané choroby patria predovšetkým stavy degeneratívne a poúrazové stavy.

OCHORENIA CHRBTICE

Vrodené vady chrbtice
Podľa stupňa a charakteru vady a z toho vzniknutej deformity dovoľuje sa vykonávať nasledujúce aktivity. Kondičné cvičenie, pri ľahších prípadoch turistika, jazda na bicykli, základná telesná výchova a plávanie. V stave, kedy nedochádza k zhoršovaniu stavu sa povoľuje aj športová a súťažná aktivita, či už medzi oslabenými športovcami, alebo ak to ochorenie dovoľuje aj medzi zdravými športovcami.

Osové deformity
Aby sme zamedzili výskytu týchto chorôb, je treba zastaviť proces preťažovania organizmu, nevhodnou a nadmernou telesnou aktivitou (vzpieranie, úpolové športy, gymnastika).

Pri skoliózach do 15-20 stupňa podľa hodnotenia Cobba, je možné absolvovať všetky športové odvetvia v kombinácií s kompenzačnými cvičeniami, vrátane jazdi na koni. Odporúča sa vyvarovať pohybovým aktivitám, ktoré si vyžadujú skoky a doskoky, ďalej úpoly a vzpieranie. Taktiež sa neodporúčajú jednostranne zaťažujúce športy ako je tenis, kanoistika, vrhačské disciplíny prípadne niektoré kolektívne športy.

Pri skoliózach v rozsahu 20-40 stupňov sa doporučuje ako súčasť terapie plávanie a posilňovanie. Podľa stupňa a rozvoja deformity sa dá individuálne povoliť niektoré ľahšie športové zaťaženie.

Pri veľmi rozsiahlych skoliózach ktoré sa pohybujú nad 40 stupňov podľa Cobba, sa odporúča len kondičné cvičenie, plávanie, chôdza alebo turistika. Takýto stav je veľmi vážni a často sa rieši operatívne.

Scheuermannová choroba
Podľa štatistík až 30% problémov osového skeletu je spôsobených touto chorobou. Preto je nutné túto chorobu včas diagnostikovať a v rámci liečenia ju doplňovať vhodnou pohybovou aktivitou. Vhodné sú športy bez vertikálneho zaťaženia chrbtového skeletu. Pacienti, ktorí prekonali Scheuermannovú chorobu, by mali v dospelosti pravidelne cvičiť chrbtové a brušné svalstvo a udržovať si celkovú fyzickú zdatnosť. Vhodná je turistika, plávanie, striedanie rôznych pohybových aktivít bez skokov a doskokov.

Úrazy chrbtice
U detí ide najčastejšie o kompresívne zlomeniny. Pokiaľ je zlomenina správnym spôsobom liečená, nezanecháva následky a preto zhruba rok po nehode nieje potrebné obmedzovať športovú činnosť. Nedoporučuje sa gymnastika a úpolové športy. U dospelých sú tieto druhy úrazov oveľa komplikovanejšie a nebezpečnejšie. U pacientov, ktorí nemali vedľajšie poranenie (neurologického charakteru) sa odporúča akákoľvek športová činnosť. Zo záťažou sa začína zvoľna a postupne sa pridáva objem a intenzita cvičenia.

Taktiež ako pri ostatných poškodeniach chrbtice ani v tomto prípade sa neodporúča vertikálna záťaž, ktorá môže vyvolať napríklad oneskorenú kyfózu, prípadne deformovať telá stavcov. V prípade úrazov, ktoré sú spojené s neurologickým postihnutím a ktoré sa nepodarilo odstrániť, je rozhodujúcim kritériom rozsah postihnutia. Športové vyžitie sa dá doporučiť len pod odborným vedením v rôznych kolektívnych organizáciách športu zdravotne postihnutých.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Princezná slovenského popu Kristína predstavuje nový klip k skladbe Rozchodový reggaeton. Speváčka ho nakrúcala v Prahe a v Amsterdame. V novom videoklipe sa krásna Kristína dokonca bozkáva s legendárnym hercom Miroslavom Donutilom.
pred 8 rokmi
Film Hitchcock odhaľuje nielen históriu natáčania jedného z najslávnejších filmov všetkých čias, ale tiež podmanivý milostný príbeh slávneho režiséra a jeho ženy Almy (H. Mirren).
pred 9 rokmi
Konvergencie budú aj tento rok v závere septembra obhajovať status jedného z najzaujímavejších projektov na domácej hudobnej scéne.
pred 7 rokmi
Podľa Abrhana na podpore Procházku sa ukazuje, že SaS nemá záujem združovať stredopravé sily.
pred 8 rokmi
Sudcov sa zmena nedotkne a trestnoprávna imunita im zostane v doterajšom rozsahu
pred 7 rokmi
Konzorcium na čele s investičnou skupinou Blackstone Management Partners zdôvodnilo prehodnotenie svojho zámeru slabým dopytom po osobných počítačoch.
pred 8 rokmi
Hlasovať o prerokovaných návrhoch sa bude o 17:00, po dohode poslaneckého grémia sa hlasovanie o 11:00 zrušilo.
pred 5 rokmi
Doslovne pošahaná antipolitická komédia, pri ktorej sa budete výborne baviť.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT