Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Pohybová a športová aktivita pri ortopedických chorobách (1.časť)

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 08.02.2002

Pohybová sústava je behom života najviac zaťažovanou časťou tela a dochádza k jej fyziologickému opotrebovaniu.
Pohybová a športová aktivita pri ortopedických chorobách (1.časť)
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Pohybová sústava je behom života najviac zaťažovanou časťou tela a dochádza k jej fyziologickému opotrebovaniu. Správne vykonávaná športová aktivita pozitívne ovplyvňuje celkový stav pohybového ústrojenstva. Pohybová aktivita ako aj zvýšená záťaž pohybovej sústavy je limitovaná celkovými možnosťami organizmu a je rozdielna v jednotlivých vývojových stupňoch ľudského života. Podľa lokalizácie môžeme ortopedické poškodenia rozdeliť na poškodenia osového skeletu, poškodenie svalov a väzivových štruktúr, prípadne ochorenia postihujúce celý pohybový aparát.

Pri vrodených vadách záleží na stupni deformity, jej lokalizácií. Medzi získané choroby patria predovšetkým stavy degeneratívne a poúrazové stavy.

OCHORENIA CHRBTICE

Vrodené vady chrbtice
Podľa stupňa a charakteru vady a z toho vzniknutej deformity dovoľuje sa vykonávať nasledujúce aktivity. Kondičné cvičenie, pri ľahších prípadoch turistika, jazda na bicykli, základná telesná výchova a plávanie. V stave, kedy nedochádza k zhoršovaniu stavu sa povoľuje aj športová a súťažná aktivita, či už medzi oslabenými športovcami, alebo ak to ochorenie dovoľuje aj medzi zdravými športovcami.

Osové deformity
Aby sme zamedzili výskytu týchto chorôb, je treba zastaviť proces preťažovania organizmu, nevhodnou a nadmernou telesnou aktivitou (vzpieranie, úpolové športy, gymnastika).

Pri skoliózach do 15-20 stupňa podľa hodnotenia Cobba, je možné absolvovať všetky športové odvetvia v kombinácií s kompenzačnými cvičeniami, vrátane jazdi na koni. Odporúča sa vyvarovať pohybovým aktivitám, ktoré si vyžadujú skoky a doskoky, ďalej úpoly a vzpieranie. Taktiež sa neodporúčajú jednostranne zaťažujúce športy ako je tenis, kanoistika, vrhačské disciplíny prípadne niektoré kolektívne športy.

Pri skoliózach v rozsahu 20-40 stupňov sa doporučuje ako súčasť terapie plávanie a posilňovanie. Podľa stupňa a rozvoja deformity sa dá individuálne povoliť niektoré ľahšie športové zaťaženie.

Pri veľmi rozsiahlych skoliózach ktoré sa pohybujú nad 40 stupňov podľa Cobba, sa odporúča len kondičné cvičenie, plávanie, chôdza alebo turistika. Takýto stav je veľmi vážni a často sa rieši operatívne.

Scheuermannová choroba
Podľa štatistík až 30% problémov osového skeletu je spôsobených touto chorobou. Preto je nutné túto chorobu včas diagnostikovať a v rámci liečenia ju doplňovať vhodnou pohybovou aktivitou. Vhodné sú športy bez vertikálneho zaťaženia chrbtového skeletu. Pacienti, ktorí prekonali Scheuermannovú chorobu, by mali v dospelosti pravidelne cvičiť chrbtové a brušné svalstvo a udržovať si celkovú fyzickú zdatnosť. Vhodná je turistika, plávanie, striedanie rôznych pohybových aktivít bez skokov a doskokov.

Úrazy chrbtice
U detí ide najčastejšie o kompresívne zlomeniny. Pokiaľ je zlomenina správnym spôsobom liečená, nezanecháva následky a preto zhruba rok po nehode nieje potrebné obmedzovať športovú činnosť. Nedoporučuje sa gymnastika a úpolové športy. U dospelých sú tieto druhy úrazov oveľa komplikovanejšie a nebezpečnejšie. U pacientov, ktorí nemali vedľajšie poranenie (neurologického charakteru) sa odporúča akákoľvek športová činnosť. Zo záťažou sa začína zvoľna a postupne sa pridáva objem a intenzita cvičenia.

Taktiež ako pri ostatných poškodeniach chrbtice ani v tomto prípade sa neodporúča vertikálna záťaž, ktorá môže vyvolať napríklad oneskorenú kyfózu, prípadne deformovať telá stavcov. V prípade úrazov, ktoré sú spojené s neurologickým postihnutím a ktoré sa nepodarilo odstrániť, je rozhodujúcim kritériom rozsah postihnutia. Športové vyžitie sa dá doporučiť len pod odborným vedením v rôznych kolektívnych organizáciách športu zdravotne postihnutých.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Po katastrofických udalostiach v New Yorku s Avengers, Marvelov „Captian America: Zimný vojak“ našiel Steva Rogersa alias Captain America žijúceho pokojným životom vo Washingtone.
pred 7 rokmi
Klip vznikol v zlínskom štúdiu Kouzelná a je prvým animovaným videom v histórii skupiny.
pred 6 rokmi
Cieľom kampane Našli sa je spopularizovať adopcie zvierat z útulkov a primať ľudí, aby pri úvahách o kúpe zvieraťa zvážili možnosť osvojiť si ho z útulku.
pred 4 rokmi
Celá zábava tabletu s prenosnosťou smartfónu
pred 5 rokmi
RegioJet plánuje spustiť trasu Praha - Košice už o 2 mesiace skôr. Cestujúci môžu očakávať zníženie ceny cestovného. Z Prahy do Tatier budú ceny začínať už od 9 Eur.
pred 5 rokmi
Richard Müller píše históriu! Nový exkluzívny trojalbum HLASY 2 slovenskej hudobnej ikony a skupiny Fragile pokrstil prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska!
pred 6 rokmi
Pred nemocnicou vo francúzskom meste Grenoble opäť rušno, lekári v utorok napoludnie prinesú nové informácie o zdravotnom stave Michaela Schumachera.
pred 8 rokmi
Svet zrady a násilia, ktorý vás vtiahne a nepustí...

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT