Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 28. októbra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Podstata tréningu z fyziologického hľadiska

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 03.07.2002

Pôsobenie na organizmus pomocou pohybovej aktivity tak, aby tento efekt pôsobenia bol na prospech organizmu, možno zabezpečiť len vtedy, ak sa pri...
Podstata tréningu z fyziologického hľadiska
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Pôsobenie na organizmus pomocou pohybovej aktivity tak, aby tento efekt pôsobenia bol na prospech organizmu, možno zabezpečiť len vtedy, ak sa pri vhodnej pohybovej činnosti a teda aj tréningu, dodržiavajú základné pravidla z fyziologického hľadiska. Tieto pravidlá majú rovnaký význam tak pre človeka, ktorý vykonáva telesnú činnosť rekreačným spôsobom, ako aj pre vrcholového športovca.

Aby sme lepšie pochopili vzájomné súvislosti medzi tréningom a fyziologickým pôsobením uvádzame nasledovnú definíciu, ktorá je smerodajná pre akýkoľvek tréning rôznej športovej špecializácie.

Tréning je fyziologický a pedagogický proces, ktorým organizmus človeka získava a zdokonaľuje si opakovanou pohybovou činnosťou:
A. základné pohybové návyky (chôdza, beh, skok, vrh, hod, plávanie...)
B. základné pohybové vlastnosti (rýchlosť, obratnosť, vytrvalosť, sila, ohybnosť...)
C. morálno-vôľové vlastnosti (disciplinovanosť, rozhodnosť, vytrvalosť, cieľavedomosť...)

V podstate je tréning dlhodobý proces adaptácie organizmu na správne vykonávanú a opakujúcu sa pohybovú aktivitu v dostatočnej intenzite. V jeho priebehu sa zdokonaľuje a zvyšuje pohybová a funkčná zdatnosť organizmu človeka, jeho morálno-vôľová úroveň a celková telesná a psychická odolnosť. Takýto stav organizmu sa označuje ako kondícia. Kondícia sa dá získať a udržať v každej vekovej skupine na primeranej, zväčša však priemernej úrovni, dostatočne intenzívne vykonávanou pravidelnou pohybovou aktivitou, pri ktorej sa dodržiavajú základné fyziologické a zdravotné pravidlá tréningu. Primeraná kondícia je podmienkou získania aktívneho zdravia.

Menšia časť obyvateľstva, ktoré patrí najmä do kategórie mládeže a nižších vekových skupín dospelých, sa zapája do výkonnostnej športovej činnosti a vrcholového športu preto, aby získala vyššiu alebo vysokú športovú výkonnosť.

Zúčastňuje sa preto na športovom tréningu ako pedagogickom a fyziologickom procese, ktorým si zdokonaľuje:
A. základné pohybové návyky a vlastnosti na vysokú úroveň (čím získa vysokú všeobecnú trénovanosť) a zároveň aj morálno-vôľové vlastnosti
B. špecializované pohybové návyky na najvyššiu úroveň (športovú techniku) i pohybové vlastnosti potrebné pre určitú športovú disciplínu (špeciálnu trénovanosť).

V dennej športovej praxi treba fyziologické pravidlá tréningu dôsledne dodržiavať, aby sa výkonnosť športovca primerane zvyšovala, postupne dosiahla očakávanú úroveň, stabilizovala sa a trvala dostatočne dlho. Ak správne vykonávaným športovým tréningom získal športovec vysokú všeobecnú trénovanosť, najvyššiu úroveň športovej techniky, špeciálnej trénovanosti i morálno-vôľových vlastností, môže dosiahnuť športovú formu, ktorá spravidla trvá niekoľko týždňov, niekedy i niekoľko mesiacov.

Športová forma je stav organizmu, ktorý športovcovi umožňuje dosahovať maximálne športové výkony. Tie podmieňuje plná koordinácia všetkých funkcií organizmu a jeho sústav, ich mobilizácia na hraničné hodnoty, vysoká reaktivita a schopnosť reagovať na maximálnu záťaž.

Úroveň všeobecnej a špeciálnej trénovanosti, športovej techniky, ako aj úroveň morálno-vôľových vlastností sa navzájom ovplyvňujú a podmieňujú. Ak je niektorá z nich nedostatočná, športovec nedosiahne športovú formu. Maximálne športové výkony sú okrem športovej formy podmienené aj talentom, telesnými, funkčnými a psychickými vlastnosťami športovca, ktoré vo veľkej miere určujú jeho genetické dispozície.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Jedinečné bratislavské hudobné zoskupenie Preßburger Klezmer Band a uznávaná poľská klezmer skupina Kroke predvedú v Bratislave unikátny koncert!
pred 5 rokmi
Príjemná komédia s vynikajúcim obsadením.
pred 9 rokmi
Dueto Mám ťa málo sa nachádza na debutovom albume 16-ročnej speváčky Don´t Look Back (2012), ktorý vychádza práve dnes.
pred 6 rokmi
S čistým svedomím ju možno nazývať kráľovnou gýču, avšak v piatok večer Katy Perry v Bratislave nepochybne nadchla 9 tisíc divákov. A ak niekoho nie, tak ho minimálne pozitívne prekvapila.
pred 9 rokmi
V tomto filme spracováva Kaurismäki svojím osobitým spôsobom vďačnú filmovú i literárnu tému o človeku, ktorý sa vyrovnáva so stratenou identitou a ktorý začína nový život.
pred 7 rokmi
Nové Audi RS6 po výkonovej kúre O.CT Tuning
pred 5 rokmi
Objem núdzového financovania bánk tak dosahuje takmer 91 mld. eur.
pred 9 rokmi
Pacienti, ktorí počas chirurgického zákroku pri lokálnej anestézii počúvali hudbu, sa menej báli.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT