Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 28. marca 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Podstata tréningu z fyziologického hľadiska

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 03.07.2002

Pôsobenie na organizmus pomocou pohybovej aktivity tak, aby tento efekt pôsobenia bol na prospech organizmu, možno zabezpečiť len vtedy, ak sa pri...
Podstata tréningu z fyziologického hľadiska
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Pôsobenie na organizmus pomocou pohybovej aktivity tak, aby tento efekt pôsobenia bol na prospech organizmu, možno zabezpečiť len vtedy, ak sa pri vhodnej pohybovej činnosti a teda aj tréningu, dodržiavajú základné pravidla z fyziologického hľadiska. Tieto pravidlá majú rovnaký význam tak pre človeka, ktorý vykonáva telesnú činnosť rekreačným spôsobom, ako aj pre vrcholového športovca.

Aby sme lepšie pochopili vzájomné súvislosti medzi tréningom a fyziologickým pôsobením uvádzame nasledovnú definíciu, ktorá je smerodajná pre akýkoľvek tréning rôznej športovej špecializácie.

Tréning je fyziologický a pedagogický proces, ktorým organizmus človeka získava a zdokonaľuje si opakovanou pohybovou činnosťou:
A. základné pohybové návyky (chôdza, beh, skok, vrh, hod, plávanie...)
B. základné pohybové vlastnosti (rýchlosť, obratnosť, vytrvalosť, sila, ohybnosť...)
C. morálno-vôľové vlastnosti (disciplinovanosť, rozhodnosť, vytrvalosť, cieľavedomosť...)

V podstate je tréning dlhodobý proces adaptácie organizmu na správne vykonávanú a opakujúcu sa pohybovú aktivitu v dostatočnej intenzite. V jeho priebehu sa zdokonaľuje a zvyšuje pohybová a funkčná zdatnosť organizmu človeka, jeho morálno-vôľová úroveň a celková telesná a psychická odolnosť. Takýto stav organizmu sa označuje ako kondícia. Kondícia sa dá získať a udržať v každej vekovej skupine na primeranej, zväčša však priemernej úrovni, dostatočne intenzívne vykonávanou pravidelnou pohybovou aktivitou, pri ktorej sa dodržiavajú základné fyziologické a zdravotné pravidlá tréningu. Primeraná kondícia je podmienkou získania aktívneho zdravia.

Menšia časť obyvateľstva, ktoré patrí najmä do kategórie mládeže a nižších vekových skupín dospelých, sa zapája do výkonnostnej športovej činnosti a vrcholového športu preto, aby získala vyššiu alebo vysokú športovú výkonnosť.

Zúčastňuje sa preto na športovom tréningu ako pedagogickom a fyziologickom procese, ktorým si zdokonaľuje:
A. základné pohybové návyky a vlastnosti na vysokú úroveň (čím získa vysokú všeobecnú trénovanosť) a zároveň aj morálno-vôľové vlastnosti
B. špecializované pohybové návyky na najvyššiu úroveň (športovú techniku) i pohybové vlastnosti potrebné pre určitú športovú disciplínu (špeciálnu trénovanosť).

V dennej športovej praxi treba fyziologické pravidlá tréningu dôsledne dodržiavať, aby sa výkonnosť športovca primerane zvyšovala, postupne dosiahla očakávanú úroveň, stabilizovala sa a trvala dostatočne dlho. Ak správne vykonávaným športovým tréningom získal športovec vysokú všeobecnú trénovanosť, najvyššiu úroveň športovej techniky, špeciálnej trénovanosti i morálno-vôľových vlastností, môže dosiahnuť športovú formu, ktorá spravidla trvá niekoľko týždňov, niekedy i niekoľko mesiacov.

Športová forma je stav organizmu, ktorý športovcovi umožňuje dosahovať maximálne športové výkony. Tie podmieňuje plná koordinácia všetkých funkcií organizmu a jeho sústav, ich mobilizácia na hraničné hodnoty, vysoká reaktivita a schopnosť reagovať na maximálnu záťaž.

Úroveň všeobecnej a špeciálnej trénovanosti, športovej techniky, ako aj úroveň morálno-vôľových vlastností sa navzájom ovplyvňujú a podmieňujú. Ak je niektorá z nich nedostatočná, športovec nedosiahne športovú formu. Maximálne športové výkony sú okrem športovej formy podmienené aj talentom, telesnými, funkčnými a psychickými vlastnosťami športovca, ktoré vo veľkej miere určujú jeho genetické dispozície.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Nová odolná a vodotesná videokamera s vysokým rozlíšením od Panasonic.
pred 9 rokmi
Prvý oficiálny singel z decembrového albumu Michaela Jacksona Michael vyšiel celosvetovo 15. novembra 2010, a to minútu po polnoci newyorského času.
pred 8 rokmi
Štúdia nabitá modernými technológiami
pred 6 rokmi
Nepravdepodobná romanca je film, ktorý začína ako dráma, ale končí ako melodráma. Luisa i Erika sú prototypy mladých žien, ktoré se vrhajú do vzťahu s „nesprávnymi” mužmi a zo zlyhaní vinia len samé seba.
pred 7 rokmi
Dvadsaťdvaročnému Xiaolianovi sa pôvodný orgán zdeformoval v dôsledku infekcie, ktorú dostal po autonehode.
pred 8 rokmi
Paška vzápätí zvolal šiestu schôdzu národnej rady na ráno 9:00 a zavolal k sebe predsedov poslaneckých klubov, aby sa dohodli na jej programe.
pred 6 rokmi
Absolut vždy verila v transformatívnu silu umenia. Spolu s najinšpiratívnejšími umelcami sveta chce teraz vyprovokovať ľudí k objaveniu svojho odvážneho tvorivého ducha.
pred 8 rokmi
Nový album THE SHEEPDOGS si fanúšikovia budú môcť kúpiť už začiatkom septembra, singel The Way It Is mal premiéru tento týždeň.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT