Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 17. februára 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Osobitosti športu starších osôb (1. časť)

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 01.08.2008

Zdravotnú problematiku staroby nemožno ohraničiť len na obdobie vysokého veku.
Osobitosti športu starších osôb (1. časť)
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Zdravotnú problematiku staroby nemožno ohraničiť len na obdobie vysokého veku. Pocit psycho-somatického komfortu človeka vo vysokom veku určuje celý komplex biologických, psychologických a sociálnych aspektov vývoja v predchádzajúcom živote. Nerozhodujú len genetické a biologické faktory, ale vo veľkej miere sa uplatňujú aj osobné zážitky, ekologické postoje a sociálne vplyvy minulosti. Pôvod zdravej staroby je v zdravom vývoji jedinca. V komplikovaných vzťahoch množiny modelujúcich činiteľov má mimoriadne postavenie kvalita celoživotnej pohybovej aktivity. Veľa sprievodných negatívnych telesných a duševných znakov staroby má svoje korene v nevhodnej životospráve občana stredného veku. Jednostranné preťažovanie v tomto veku, nedostatok stimulujúcich popudov na vyváženú pohybovú činnosť, sedavý spôsob života prudko akcelerujú odbúravanie telesnej formy, znižujú výkonnosť fyziologických funkcií a zhoršujú zdravotný stav.

Nešportujúcim mužom so sedavým spôsobom života starším ako 30 rokov schopnosť maximálneho telesného výkonu rýchle klesá o jednu tretinu. Telesná výkonnosť pravidelne športujúceho je dlho konštantná a zachováva sa až do päťdesiatky. Výrazný pokles výkonnosti nešportujúcich žien začína už po prekročení veku 25 rokov. Telesná výkonnosť osôb, ktoré pravidelne od detského veku športovali, je ešte v šiestej desiatke na úrovni stredných hodnôt mladších ako 30 rokov.

Nedostatok pohybu zrýchľuje rozvoj aj ostatných príznakov starnutia. Zmenšuje sa elasticita a výkonnosť srdcovo – cievneho systému. Postupujúca stuhnutosť hrudníka, zmenšovanie elasticity pľúc, zmenšovanie počtu pľúcnych mechúrikov a kapilár zhoršuje dýchacie funkcie. Svalová sila progresívne klesá a vo veku 70 rokov dosahuje len 1/3 svojej pôvodnej hodnoty.

Predčasne je obmedzená funkcia kĺbov. Zhoršuje sa ich pohyblivosť a kĺbový cit. Zväčšuje sa stuhnutosť kĺbov a nešikovnosť, zvyšuje nebezpečenstvo úrazov. Začínajú sa objavovať a prehlbovať poruchy neurovegetatívnej regulácie (poruchy spánku, trávenia, citlivosť na teplo a podobne). Pravidelne pohybová aktivita vytvára podmienky zvýšených nárokov, ktoré aktivizujú relevantné fyziologické funkcie, a tak umožňuje spomalenie vývoja týchto zmien. Zároveň pozitívne účinkuje na psychický komfort, pamäť a schopnosť učiť sa. Zvlášť silno ovplyvňuje subjektívny pocit zdravia, závislý od prežitkov minulých a momentálnych situácií, životosprávy, druhu a rozsahu záujmov, aktivity voľného času, pohotovosti nadväzovať sociálne kontakty a od postojov k budúcnosti.

Úspešná a uspokojujúca športová aktivita má tzv. transfer efekt. Zlepšuje aktivitu aj v iných oblastiach života. Umožňuje nadväzovanie sociálnych kontaktov, potláča vekom sa prehlbujúci pocit osamelosti a opustenosti, zvyšuje sa sebavedomie a posilňuje pozitívne hodnotenie seba samého. V súčasnosti neexistuje dostatok jednoznačných dôkazov o tom, že adekvátna pravidelná pohybová aktivita predlžuje ľudský život. Dlhodobé sledovania však potvrdili jej profylaktický účinok na zmeny ľudského organizmu o ktorých vieme, že ľudský život skracujú. Jednoznačne bol dokázaný pozitívny ochranný účinok mnohých športových aktivít pred poruchami činnosti srdcovo-cievnej sústavy a degeneratívnymi chorobami, ktorý zdôvodňuje, prečo presadzujeme pravidelné telesné cvičenia najmä osôb stredného a vyššieho veku. Pravidelnú pohybovú aktivitu treba osobám vyššieho veku odporúčať a dávkovať podľa ich zdravotného, stupňa involučných zmien, aktuálneho funkčného stavu a predchádzajúcich športových skúseností. Preto je potrebné predísť poškodeniu zdravia neadekvátnou telesnou námahou, treba po prekročení tridsiateho roku života každému adeptovi na pravidelnú pohybovú aktivitu urobiť základnú komplexnú lekársku preventívnu prehliadku a zdravotný stav pravidelne kontrolovať najmenej v ročných časových odstupoch.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
The Wall sa vyznačuje mnohými prvkami, ktoré prekonávajú všetky zásady rockovej hudby.
pred 5 rokmi
Najmodernejšie nahrávacie štúdio v Bratislave, renomované štúdio v zahraničí či nahrávanie v domáckom prostredí vo vlastnej obývačke?
pred 5 rokmi
BMW Group bude mať na frankfurtskom autosalóne v dňoch 15. až 27. septembra výstavu v stánku s jedinečnou architektúrou, ktorá posúva moderný zážitkovú skúsenosť na úplne novú úroveň.
pred 9 rokmi
Zo Zúfalých manželiek sa pomaly, ale celkom isto stáva legenda a táto legenda prichádza práve na DVD v poradí so 6. sériou.
pred 6 rokmi
Pieseň She Loves You z dielne legendárnej anglickej formácie priviedla 65-ročného hudobníka k rozhodnutiu stať sa spevákom.
pred 9 rokmi
Malé Mini v úprave AC Schnitzer vzniklo s jediným cieľom – byť rýchlejším ako skutočné športiaky!
pred 6 rokmi
Dlhoočakávané pokračovanie kultovej komédie, tentokrát pod názvom Dědictví aneb kurvaseneříka, zažilo v kinách bombastický štart.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT