Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 16. januára 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Osobitosti pohybovej činnosti mládeže (2.časť)

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 17.05.2002

V prevej časti sme sa venovali problematike morfologického vývinu a jednotlivým ukazovateľom, ktoré ovplyvňujú tento druh vývinu.
Osobitosti pohybovej činnosti mládeže (2.časť)
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

V prevej časti sme sa venovali problematike morfologického vývinu a jednotlivým ukazovateľom, ktoré ovplyvňujú tento druh vývinu. Druhá časť sa venuje pohybovej činnosti mládeže z hľadiska funkčného vývinu, ktorý je charakterizovaný nasledovnými ukazovateľmi: rozvojom aeróbnej kapacity, rozvojom anaeróbnej kapacity, rozvojom pohybových schopností (sila, rýchlosť, vytrvalosť, ohybnosť...) a stupňom zvládnutia techniky a taktiky príslušnej športovej disciplíny.

FUNKČNÝ VÝVIN
- aeróbnu kapacitu organizmu charakterizuje najmä maximálny príjem kyslíka a pulzová frekvencia. Aeróbna kapacita predstavuje schopnosť organizmu vykonávať pohybovú činnosť pri aeróbnom získavaní energie. Pre dospelého 20-30 ročného muža je norma maximálneho príjmu kyslíka 3000-3500 ml za minútu, pre ženu asi o 1 l menej. Maximálny príjem kyslíka sa od detstva postupne zvyšuje a životné maximum sa dosahuje u chlapcov okolo 18-19 rokov, u dievčat už v 14-16 rokoch, a potom už po celý zvyšok života klesá, ak človek sústavne nešportuje. Aeróbna kapacita je limitujúcim faktorom výkonnosti vo vytrvalostných športových disciplínách. Jej rozvoj patrí medzi základné ciele športového tréningu v mnohých druhoch športu. Z najnovších výskumov vyplýva, že rozvoju aeróbnej kapacity sa treba venovať najneskôr vo veku 12 rokov, aby sa dosiahol rozvoj potrebnej úrovne tejto schopnosti potrebnej vo väčšine športov.

- anaeróbna kapacita predstavuje schopnosť organizmu vykonávať pohybovú činnosť pri anaeróbnom získavaní energie. Charakterizuje sa hladinou laktátu v krvi, poklesom pH a veľkosťou kyslíkového dlhu po telesnom zaťažení. Čo sa týka rozvoja tejto schopnosti, treba uviesť, že deti majú zníženú schopnosť rozvíjať anaeróbnu kapacitu. Postupne vekom sa schopnosť rozvíjať anaeróbne schopnosti zlepšuje a svoj vrchol dosahuje medzi 12-16 rokov života. Veľké rozdiely je badať medzi pohlaviami, keď dievčatá značne zaostávajú za chlapcami.

- svalová sila je takmer rovnaká u chlapcov ako aj u dievčat. Prvé rozdiely sa začínajú ukazovať až v období puberty, kedy svalová sila významne narastá a po celý život zostáva u mužov na vyššej úrovni. Ženy dosahujú len asi 2/3 sily mužov. Silový tréning má plný účinok až po puberte, keď sa zvýši tvorba pohlavných hormónov.

- pri pohľade na pohybové schopnosti sa dá konštatovať, že detský organizmus má dobré predpoklady pre zvládnutie pohybovej činnosti každého druhu, ale v rozsahu obmedzenom vekom. Okolo 7. roku sa vytvárajú schopnosti pre zvládnutie koordinačne náročnejších pohybov, základy pohybových schopností obratnosti a rýchlosti. Avšak rozvoj týchto schopností je z časti brzdený nedostatočným rozvojom silových schopností, ktoré ako sme už uviedli sa začínajú rozvíjať až v období puberty. Vytrvalosť sa postupne zvyšuje asi až do 12-16 roku života, kedy sa ustáli a po určitom čase (4-6 rokov) nastáva trvalý pokles.

- pri rozvoji pohybových schopností mládeže je hlavným faktorom rozvoja všestranný tréning. Len všestrannosť tréningu môže zaručiť rozvoj všetkých pohybových schopností, ktoré si dané športové odvetvie vyžaduje. Využiť a posilniť geneticky dané prednosti dieťaťa (talent) a položiť základ rozvoja tých schopností, ktoré má dieťa menej rozvinuté. Podľa výkonnostnej úrovne v závislosti od druhu športu treba deťom vytvoriť najmä dobrý všestranný základ a zvládnuť základy techniky príslušného športu. Skorá špecializácia nemá znamenať zanedbanie všestrannej prípravy.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Richard Müller má nový klip aj nové koncerty, všetko v klide a potichu
pred 5 rokmi
Sú späť, opäť sa stratili v čase a nie vždy sú na to najlepšie pripravení.
pred 9 rokmi
Dvojica Verona je momentálne veľmi úspešná doma v Čechách so skladbou Hey Boy, keď u nas valcovala touto skladbou cez leto slovenský éter a teraz ju čaká púť po európskych kluboch a rádiách.
pred 5 rokmi
Na podujatí sa okrem predstaviteľov univerzity, fakúlt a súčastí UK zúčastnil aj minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Juraj Draxler, MA.
pred 18 rokmi
Módna vlna chlapčenských skupín sa upokojuje.
pred 8 rokmi
Základné školy zo žilinského regiónu prezentovali svoje projekty na témy ochrana životného prostredia a bezpečnosť. Kia darovala zúčastneným školám grant v celkovej hodnote 5 500 EUR.
pred 9 rokmi
Rómovia sa k pomste neznížia, vyhlásil predseda rómskeho parlamentu Ladislav Fízik.
pred 9 rokmi
Slovenská filharmónia v spolupráci s vydavateľstvom OPUS pripravila reedíciu unikátnych nahrávok z rokov 1975 až 1985 s názvom Poklady Slovenskej filharmónie.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT