Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 13. júla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Osobitosti pohybovej činnosti mládeže. (1.časť)

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 25.12.2007

Do mládežníckej kategórie zaraďujeme všetkých mladých ľudí, ktorí ešte nedosiahli vývinové štádium dospelosti.
Osobitosti pohybovej činnosti mládeže. (1.časť)
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Do mládežníckej kategórie zaraďujeme všetkých mladých ľudí, ktorí ešte nedosiahli vývinové štádium dospelosti. Veková hranica, ktorá ohraničuje toto obdobie je vo veku 18. až 21. rokov. Avšak veková hranica nieje až tak presným ukazovateľom, na rozdiel od funkčných ukazovateľov ako je rast tela, zdokonaľovanie všetkých funkcií, adaptácia na životné prostredie, vývin organizmu a pod..

MORFOLOGICKÝ VÝVIN
- dieťa počas prvého roku života narastie asi o 20 centimetrov, v druhom roku o 10 a v treťom o 8 centimetrov. V ďalších rokoch prírastok už nieje taký veľký a pohybuje s do 6 centimetrov. Od 7. roku klesá ročný prírastok na 5 cm a v období puberty sa zasa zvyšuje na 6 cm. Po období puberty sa rast tela spomaľuje (2 cm ročne) až sa vo veku 21 výnimočne aj neskôr zastaví úplne. Dievčatá dosahujú svoju konečnú výšku o čosi skôr ako chlapci.
- nárast hmotnosti tela je úzko spojený s nárastom telesnej výšky. Ročne sa zvyšuje o 2-4 kg ešte aj po zastavení rastu. Odporúča sa, aby si človek udržal svoju telesnú hmotnosť na takej úrovni, ktorú dosiahol asi vo veku 20. roku života.
- svalstvo sa vyvíja paralelne s rastom tela do výšky. Pri narodení tvorí asi 20% celkovej hmotnosti tela, na začiatku puberty dosahuje 33% a pri dosiahnutí dospelosti asi 40% z celkovej hmotnosti.
- vnútorné orgány sledujú rast tela a zabezpečujú plnú funkčnú zdatnosť organizmu v každom veku. Nervový systém sa vyvíja najdlhšie , takmer až do dospelosti. Vo vzťahu k pohybovej činnosti treba uviesť, že najlepších výsledkov z hľadiska rozvoja koordinácie a kondície sa dá dosiahnuť vo veku asi 7 rokov. Z tohto dôvodu sa nácvik techniky jednotlivých športov posúva do tohto obdobia (atletika, plávanie a pod.). Na druhej starne sa dá rozvoj technickej stránky dosiahnuť aj v neskoršom veku s tým rozdielom, že pohybové návyky je potrebné osvojovať vo väčšej miere.
- celkový vývin organizmu je určený genetickými predpokladmi, ktoré dieťa zdedilo po rodičoch. Telesná aktivita môže ovplyvňovať hlavne funkčné schopnosti a neskôr rozmery šírkové, obvodové a hĺbkové. Dĺžkové rozmery ako je telesná výška prípadne dĺžka jednotlivých kostí sa nedá ovplyvniť ani intenzívnym športovým tréningom.
- vývin organizmu prebieha rovnomerne až do obdobia puberty, keď nastávajú veľké individuálne rozdiely v tempe a rozsahu vývinu. Jednotlivci sa môžu vyvíjať urýchlene (akcelerovať), normálne, alebo môžu vo vývine zaostávať (retardácia).
- určovaním tzv. biologického veku sa zisťuje dosiahnutý vývinový stupeň a posudzuje sa, akému veku zodpovedá. V období puberty môže dosiahnuť rozdiely medzi deťmi rovnakého kalendárneho veku rozdiel až 6 rokov podľa stupňa biologického vývinu. Biologický vek sa najlepšie určuje podľa vývinu kostry, vtedy sa hovorí o kostnom veku. Druhá metóda sa opiera o vývin druhotných pohlavných znakov.
- deti akcelerované vyvinuté môžu trénovať toľko, koľko by zodpovedalo ich biologickému veku, samozrejme pri dodržaní tréningových zásad.
- pri výbere talentovanej mládeže sa obvykle berie ohľad hlavne na výkonnosť. Pretože výkonnosť je podporovaná stupňom telesného vývinu, najčastejšie sa vyberajú deti akcelerované vyvinuté. Pri výbere treba viac uplatniť komplexnú metódu. rast výkonnosti v prvých rokoch tréningu môže byť do veľkej miery ovplyvnený postupom telesného vývinu. Tréner potrebuje kriticky hodnotiť, do akej miery sa výkonnosť zvýšila vplyvom vykonaného tréningu a v akom rozsahu sa výkon zvýšil v dôsledku biologickej zrelosti.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Fiat Professional a Sortimo Speedwave GmbH Variables predstavili systém samostatných sedadiel, ktoré sú uchytené na hliníkových koľajničkách.
pred 6 rokmi
Hudobník sa v rámci Proměnamě tour predstaví v Bratislave, Žiline, Trenčíne, Nitre a Banskej Bystrici.
pred 9 rokmi
Program vychádza na novom CD, ktoré nadväzuje na spoluprácu Mariána Vargu s Moyzesovým kvartetom (2006).
pred 7 rokmi
Film Dirch odkrýva jeho večnú samotu pod rúškom nablýskanej slávy a jeho sebazničujúcu posadnutosť úspechom u kritikov a súčasne aj u divákov.
pred 9 rokmi
O chlapcovi s komplikovaným menom a ešte komplikovanejším osudom.
pred 8 rokmi
Prejav Michelle Obamovej pred účastníkmi federálneho zjazdu Demokratickej strany bol emotívne ladený.
pred 8 rokmi
Za prekročenie rýchlosti zaplatilo pokutu 3 000 vodičov
pred 7 rokmi
Šéf F1 Bernie Ecclestone postavil do pozoru organizátorov VC Indie.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT